środa, 7 czerwca, 2023
Banner Top

Już w tym roku mają się zmienić przepisy mówiące o pierwszeństwie na przejściach dla pieszych. Co więcej, mundurowi będą upoważnieni do wystawiania mandatów za jazdę „na zderzaku”. Sprawdź, co jeszcze przyniesie nowy rok.

Jak czytamy na łamach Rzeczpospolitej – W najbliższych miesiącach kierowców czekają duże zmiany. Po pierwsze: poprawi się bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. To jedna z najważniejszych i z pewnością najgłośniejszych zmian w 2021 r. Pod koniec grudnia 2020 r. sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła ją bez żadnych poprawek. Poparły ją wszystkie znaczące siły polityczne, co się rzadko zdarza. Na kampanię edukacyjną, która wyjaśni nowe przepisy Polakom, wygospodarowano 30 mln zł z funduszy unijnych. Zmienione zasady pierwszeństwa mają zacząć obowiązywać już niebawem.

Zmiany dotyczą między innymi:

  • ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim (niedotyczy tramwajów),
  • piesi, podczas pokonywania przejścia, nie będą mogli korzystać ze smartfonów lub innych urządzeń elektronicznych,
  • na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość od poprzedzającego samochodu musi wynosić połowę prędkości z jaką porusza się kierowca,
  • popularne elektryczne hulajnogi zjadą z chodników.

(Photo by Daryan Shamkhali on Unsplash)

Tagi: , , ,
Od roku zawodowo pisze o motoryzacji. Fan amerykańskich muscle carów i przemysłu motoryzacyjnego. Samozwańczy, hobbystyczny mechanik. Wielki miłośnik wszystkiego, co ma silnik i jeździ.

0 Komentarze

Zostaw komentarz