piątek, 29 września, 2023
Banner Top

Jako pierwszy kraj na świecie, Japonia oficjalnie zalegalizowała autonomiczne samochody. Przełom legislacyjny pozwoli na poruszanie się samochodami wyposażonymi w tryb jazdy autonomicznej na poziomie trzecim.

Poziomem trzecim nazywamy warunkową automatyzację, która pozwala na autonomiczną jazdę w określonych warunkach. Jeśli droga jest wystarczająco szeroka i odpowiednio oznakowana, kierowca może puścić kierownicę i zdjąć nogę z gazu. System sam zwolni, przyspieszy, skręci, a nawet ominie niektóre przeszkody.

Nowe przepisy precyzują jednak, że kierowca będzie zmuszony do ciągłego monitorowania sytuacji na drodze i w razie potrzeby do przejęcia prowadzenia.

Co ważne, maksymalna dopuszczalna prędkość wyniesie tylko 50 km/h. Co więcej, samochód sam zdecyduje, czy może przejąć prowadzenie nad samochodem. Nie będzie to możliwe jeśli komputer wykryje złe warunki atmosferyczne, niedostateczne oznakowanie lub zbyt duże natężenie ruchu.

To kolejny krok w stronę całkowitej automatyzacji motoryzacji.

(Photo by Clay Banks on Unsplash)

Tagi: , , ,
Od roku zawodowo pisze o motoryzacji. Fan amerykańskich muscle carów i przemysłu motoryzacyjnego. Samozwańczy, hobbystyczny mechanik. Wielki miłośnik wszystkiego, co ma silnik i jeździ.

0 Komentarze

Zostaw komentarz