piątek, 22 września, 2023
Banner Top

O uznanie niekonstytucyjności przepisów dotyczących zatrzymywania uprawnień na mocy decyzji starosty wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyłączył się do szerszej akcji zainicjowanej w Trybunale Konstytucyjnym przez I Prezes Sądu Najwyższego.

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Biura RPO, Rzecznik Praw Obywatelskich od dawna kwestionuje automatyzm wydawania decyzji w tej sprawie na podstawie niezweryfikowanych ustaleń policji i bez wyjaśnienia wykroczenia i jego sprawcy przez starostę.

I Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska, przedłożyła wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów w tym obszarze do Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreśla I prezes, w takich sytuacjach jedynym dowodem na przekroczenie prędkości jest informacja organu kontroli ruchu drogowego, co, tym samym, miałoby naruszać konstytucję.

Dalej, nadanie Policji kompetencji do decydowania o zatrzymaniu prawa jazdy bez możliwości weryfikacji okoliczności uzasadniających przez organ administracyjny i sądowy jest niezgodne z zasadami obowiązującymi w demokratycznym państwie prawnym.

(Fot. Policja)

Tagi: , ,
Od roku zawodowo pisze o motoryzacji. Fan amerykańskich muscle carów i przemysłu motoryzacyjnego. Samozwańczy, hobbystyczny mechanik. Wielki miłośnik wszystkiego, co ma silnik i jeździ.

0 Komentarze

Zostaw komentarz