środa, 7 czerwca, 2023
Banner Top

Już niedługo wejdzie w życie zupełnie nowy sposób płacenia za przejazd przez autostradę. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że kończy właśnie prace nad likwidacją bramek przy państwowych odcinkach. Przejazd Konin-Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie-Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania będzie możliwy już w IV kwartale 2021 roku.

Dokładnie 1 lipca 2020 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej zaczął być odpowiedzialny za pobór opłat na dwóch odcinkach państwowych autostrad. Mowa tutaj o kawałkach Konin-Stryków na A2 i Bielany Wrocławskie-Sośnica an A4. Do tej pory opłata za przejazd pobierana była przy bramkach lub elektronicznie przy pomocy specjalnych urządzeń OBU (viaBOX i viaAUTO). Co ma się zmienić już w drugiej połowie 2021 roku?

Szef KAS dostał zadanie stworzenia i wdrożenia specjalnego systemu, który będzie w stanie pobierać opłaty od pojazdów ciężkich, opartego o technologię pozycjonowania satelitarnego. System będzie w pełni kompatybilny z architekturą już stworzoną przez Ministerstwo Finansów. Jest to m.in. ANPRS lub SENT.

Niedawno unieważniono przetarg na automatyzację podnoszenia szlabanów dla pojazdów lekkich. Dlaczego? Budowa nowego systemu dla pojazdów ciężkich, który miał powstał jedynie dla dwóch odcinków autostrad w Polsce, była zupełnie nietrafiona. Tak twierdzi pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji, Przemysław Koch. Również videotolling ograniczyłby jedynie korki tworzące się przed bramkami.

Ministerstwo Finansów ma w planach dwie możliwość płatności za przejazd autostradą:

  1. zakup biletu autostradowego,
  2. wykorzystanie bezpłatnej aplikacji mobilnej, która sczytuje dane geolokalizacyjne.

Bilet autostradowy będzie dostępny zarówno poprzez kanały online, jak i na stacji paliw, w kiosku. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla osób, które lubią korzystać z rozwiązań cyfrowych, jak i dla tych, którzy wolą analogowe formy realizacji. Zaletą może być również zakup biletu bez konieczności przekazywania danych lokalizacyjnych swojego samochodu.

Wszystko to możliwe będzie już w IV kwartale 2021 roku. Dlaczego przyjdzie nam tyle jeszcze czekać? Wszystko wynika z dotychczasowych umów podpisanych z podwykonawcami odpowiedzialnymi za pobór opłat przy bramkach. Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej może zostać uruchomiona wcześniej.

Markus Spiske/pexels.com

Tagi: ,
Motoryzacja to jej największa pasja. Uwielbia jeździć na spoty i oglądać klasyczne auta. W swoim garażu ma kilka egzemplarzy zabytkowych wozów. Jest zawodową copywriterką i fotografką, która nigdy nie rozstaje się ze swoim aparatem. Współpracowała z wieloma serwisami motoryzacyjnymi, w tym m.in. Moto.pl

0 Komentarze

Zostaw komentarz