piątek, 22 września, 2023
Banner Top

Ostatnie tragiczne wydarzenia w Ukrainie spowodowały napływ uchodźców z tego kraju na tereny Polski. Czy korzystając ze swojego prawa jazdy, mogą tu prowadzić pojazdy? 

Tragiczne wydarzenia w Ukrainie rozpoczęte przez rosyjską agresję 24 lutego spowodowały, że w naszym kraju pojawia się coraz więcej uchodźców, których liczba jest podawana już w wysokości ponad miliona. Większość z nich chce po prostu móc normalnie żyć, a co za tym idzie – podjąć pracę. Bardzo często wymagane do tego może być posiadanie prawa jazdy, stąd częste pytanie na temat jego ważności w naszym kraju. 

To czy prawo jazdy może być w naszym kraju użyte, określa konwencja wiedeńska o ruchu drogowym z 1968 roku. Jednym z jej założeń jest wzajemne honorowanie dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów. Z uwagi na to, że zarówno Polska, jak i Ukraina są sygnatariuszami tejże konwencji, jak najbardziej mieszkańcy Ukrainy mogą korzystać ze swojego prawa jazdy w naszym kraju. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zarejestrują swój stały lub tymczasowy pobyt. Wtedy w czasie 6 miesięcy ukraińskie prawo jazdy należy wymienić na polskie.

Zdj. główne: Dusan_Cvetanovic/pixabay.com

Tagi: , ,
Dumny posiadacz prawa jazdy od nieco ponad roku, który dobrze wie jak trudne są początki dla młodego kierowcy. W internecie obecny od ponad 3 lat, jako dziennikarz i copywriter. Miłośnik Formuły 1 i szybkiej jazdy.

0 Komentarze

Zostaw komentarz