środa, 7 czerwca, 2023
Banner Top

Po internecie krążą namalowane w Polsce trójwymiarowe przejścia dla pieszych. Optyczna iluzja sprawi, że kierowcy odruchowo zdejmą nogę z gazu. Wcześniej, takie malunki mogliśmy zobaczyć wyłącznie za granicą.

Trójwymiarowe pasy powstały jak na razie w trzech miejscowościach –
Miechowie, Lesznowoli, oraz w Bartoszycach. Wykonawca, firma Budimex, włączył Polskę do ogólnoświatowego testu nowego, rewolucyjnego rozwiązania mającego polepszyć poziom bezpieczeństwa pieszych.

Za sprawą iluzji optycznej, trójwymiarowe przejścia dla pieszych odbierane są przez ludzki mózg jako przeszkoda. W rezultacie, innowacyjne rozwiązanie zmusza kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Jednakże, nie brak opinii, że trójwymiarowe pasy mogą przestraszyć kierowcę i zmusić go do hamowania awaryjnego.

Badania potwierdzają jednak walory bezpieczeństwa nowej technologii. Według nich średnia prędkość pojazdów przed przejściem dla pieszych była o 40% niższa niż wcześniej.

(fot. budimex/materiały prasowe)

Tagi: , , , ,
Od roku zawodowo pisze o motoryzacji. Fan amerykańskich muscle carów i przemysłu motoryzacyjnego. Samozwańczy, hobbystyczny mechanik. Wielki miłośnik wszystkiego, co ma silnik i jeździ.

0 Komentarze

Zostaw komentarz