sobota, 3 czerwca, 2023
Banner Top

Obowiązkowa zmiana prawa jazdy wywołuje, całkiem rozsądnie, wzmożone emocje. Zwłaszcza, jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem beztermingowego dokumentu. Papierkowa robota nie należy do najbardziej przyjemnych pod słońcem. Dziś omawiamy kiedy trzeba wymienić prawo jazdy i ile to kosztuje.

Choć w Polsce zanikł już proceder wydawania bezterminowych praw jazdy, to nie oznacza to, że obecni posiadacze takich dokumentów unikną wizyty w urzędzie. Aktualnie najdłuższy okres, przez który ważne jest prawo jazdy wynosi 15 lat. Co ważne, w razie wykrycia problemów zdrowotnych, ważność dokumentów może zostać odpowiednio skrócona.

Obowiązek wymiany prawa jazdy obejmie wszystkich bez wyjątku. Ma to związek z wprowadzeniem nowego wzoru prawa jazdy. Kierowcy z dokumentem bez daty ważności będą zobowiązani zgłosić się do urzędu najwcześniej w 2028 roku, a najpóźniej w 2033 roku.

Obecnie wymiana prawa jazdy to koszt 100,50 złotych. Do tego należy doliczyć koszt badania lekarskiego wynoszącego 200 złotych. Co ważne, w przypadku bezterminowego prawa jazdy, otrzymasz nowy dokument bez konieczności odbywania badania.

(Fot. Pixabay)

Tagi: , ,
Od roku zawodowo pisze o motoryzacji. Fan amerykańskich muscle carów i przemysłu motoryzacyjnego. Samozwańczy, hobbystyczny mechanik. Wielki miłośnik wszystkiego, co ma silnik i jeździ.

0 Komentarze

Zostaw komentarz