Co oznaczają poszczególne symbole prawa jazdy? Odpowiadamy!

Co oznaczają poszczególne symbole prawa jazdy? Odpowiadamy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy z nas doskonale wie, czym jest prawo jazdy kategorii B. Pozwoleń jest jednak w polskim prawie zdecydowanie więcej. Jak je rozróżnić?

Prawo jazdy kategorii B pozwala nam oczywiście poruszać się wszelkimi samochodami, które posiadają masę całkowitą mniejszą niż 3500 kilogramów. Jest to kategoria, która cieszy się największą popularnością, lecz nie oznacza to, że należy zapominać o innych pozwoleniach. W polskim prawie możemy wyróżnić naprawdę wiele kategorii, lecz niektóre osoby mogą czuć się w ich gąszczu lekko zakłopotane. Co więc oznaczają litery przy konkretnych kategoriach prawa jazdy, nie licząc dobrze znanej kategorii B?

Kategoria A – najbardziej rozbudowany segment

Bez wątpienia prawo jazdy kategorii A jest grupą bardzo szeroką, gdyż poza bazowym pozwoleniem na jazdę motocyklami jesteśmy w stanie również znaleźć trzy podrzędne pozwolenia. Przejdźmy więc po każdym szczebelku krok po kroku.

Na samym początku mamy kategorię AM, którą można zdobyć w wieku zaledwie 14 lat. Pozwala ona na poruszanie się motorowerem, czterokołowcem lekkim bądź skuterem o pojemności silnika do 50 cm3. Od 16. roku życia można zaś podchodzić do kategorii A1, która zwiększa kompetencje do motocykli do pojemności 125 cm3, a także zezwala na jazdę motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW. Kategoria A2, możliwa do wyrobienia od osiemnastki, pozwala na jeżdżenie motocyklem o mocy do 35 kW. Do egzaminu kategorii A, który zezwala na jazdę każdym motocyklem, musimy mieć albo 24 lata, albo prawo jazdy A2 ważne od co najmniej dwóch lat. 

Inne kategorie prawa jazdy

Następną chętnie wybieraną kategorią jest prawo jazdy kategorii C. Tutaj również mamy podrzędny poziom C1 dostępny od 18 lat. Pozwala on na tyle samo, co prawo jazdy kategorii C z zastrzeżeniem, iż masa pojazdu nie może przekraczać 7,5 tony. W przypadku kat. C limit jest zniesiony, lecz to pozwolenie można wyrobić dopiero w wieku 21 lat.

Prawo jazdy kategorii D pozwala na prowadzenie autobusów, ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Tu również istnieje podrzędny poziom D1, w którym to pozwolenie dotyczy autobusów mogących przewieźć maksymalnie 17 osób i posiadających maksymalną długość ośmiu metrów.

W polskim prawie możemy również wyróżnić kategorię T, która skupia się wyłącznie na maszynach rolniczych oraz pojazdach wolnobieżnych, a także wyszczególnioną specjalizację na kierowanie tramwajem.

Warto również pamiętać o dopisku +E, który możemy zobaczyć podczas przeglądania oferty niektórych ośrodków szkolenia kierowców. Posiadając jakiekolwiek prawo jazdy z takim dopiskiem (na przykład B+E, C+E lub D+E), jesteśmy upoważnieni do prowadzenia pojazdów z przyczepami o nieograniczonej masie (oczywiście muszą posiadać odpowiednią homologację, a ich masa musi być adekwatna do pojazdu, jaki prowadzimy).

Zdjęcie główne: Inkredo Designer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kategoria B1 – dla kogo, po co i dlaczego warto ją mieć?
Kategoria B1 – dla kogo, po co i dlaczego warto ją mieć?
W naszym kraju niewątpliwie najczęściej spotykaną kategorią prawa jazdy jest kategoria B. Zapomina się jednak o prawie jazdy B1. Na co ono pozwala i kto może je wyrobić?
Wakacje 2021 – ilu kierowców straciło prawo jazdy?
Wakacje 2021 – ilu kierowców straciło prawo jazdy?
Wakacje już za nami – a ile osób pożegnało się z prawem jazdy w ich trakcie? Jak wyglądają statystyki policyjne?
Najgorsi kierowcy na świecie to…? Zobacz, gdzie najtrudniej o prawko!
Najgorsi kierowcy na świecie to…? Zobacz, gdzie najtrudniej o prawko!
Zastanawiasz się, jakie zasady zdawania prawa jazdy obowiązują w różnych krajach? Sprawdź!
Ostatnie wpisy