Praktyczny egzamin C+E – jak wygląda?

Praktyczny egzamin C+E – jak wygląda?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawą uzyskania prawa jazdy C+E jest posiadanie kategorii C, która umożliwia prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) przekraczającej 3,5 tony z przyczepą lekką. 

Z dodatkiem E można natomiast prowadzić pojazd z przyczepą o DMC powyżej 750 kilogramów lub ciągnik siodłowy z naczepą. Kategoria C+E daje szansę na znalezienie dobrze płatnego zatrudnienia, np. jako kierowca TIR-a, lub stanowi podstawowe uprawnienie pozwalające pracować w rolnictwie.

Kategoria C+E – jakie warunki należy spełnić, żeby ją uzyskać?

Aby podejść do egzaminu na prawo jazdy kategorii C+E, należy spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest ukończenie 21 lub 18 lat, jeżeli kursant ma ukończony kurs kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy lub osób. W przypadku 18-latków kurs kwalifikacji wstępnej jest dużym udogodnieniem, ponieważ umożliwia uzyskanie prawa jazdy C+E bez czekania kilku lat na podejście do egzaminu.

Do pozostałych warunków należą posiadanie prawa jazdy kategorii C, orzeczenie lekarskie i psychologiczne, w których została zawarta pozytywna opinia na temat uwarunkowania, jeżeli chodzi o prowadzenie pojazdów z wnioskowanej kategorii. Ostatnim elementem jest profil kandydata na kierowcę – PKK.

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy kategorii C+E?

Egzamin zostanie przeprowadzony w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Warto przypomnieć, że dotyczy on wyłącznie części praktycznej. Jak wyglądają poszczególne elementy zdawania testów praktycznych?

Egzamin na prawo jazdy C+E – zadania do wykonania na placu manewrowym

Podobnie jak w przypadku innych kategorii poszczególne etapy są podzielone na dwa segmenty – na placu manewrowym i w ruchu drogowym. Na początku należy przyjrzeć się pierwszemu z nich.

Egzamin na prawo jazdy C+E na placu manewrowym obejmuje wykonanie takich czynności, jak na przykład sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, złączenie przyczepy z pojazdem, uruchomienie pojazdu, włączenie świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym czy ruszenie z miejsca i jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu.

Następnie należy wykonać wylosowany wcześniej manewr, np. parkowanie skośne. Dodatkowo na końcu egzaminu wykonuje się ostatnie zadanie na placu – rozprzęganie pojazdu z przyczepą. 

Egzamin na prawo jazdy C+E – zadania do wykonania w ruchu drogowym

Kolejnym etapem jest włączenie się do ruchu drogowego. Następne zadania, jakie powinien wykonać kursant, aby uzyskać licencję C+E, to m.in. jazda drogami dwukierunkowymi jedno- i dwujezdniowymi o różnej liczbie wyznaczonych i niewyznaczonych pasów ruchu, a także przejazd przez skrzyżowania równorzędne i z oznakowaniem ustalającym pierwszeństwo przejazdu. Podczas egzaminu należy także wykonać przejazd przez przejścia dla pieszych, obok przystanków oraz wykonać manewry, np. wyprzedzanie, omijanie i wymijanie. Ponadto należy także przejść zadanie z hamowaniem, które polega na rozpędzeniu się do 50 km/h i zahamowaniu w wyznaczonym przez egzaminatora miejscu. 

Kiedy otrzymuje się licencję C+E?

Po pozytywnym przejściu wszystkich etapów kursu na prawo jazdy kategorii C+E kursant otrzymuje uprawnienia wynikające z danej kategorii. Na uzyskanie dokumentu prawa jazdy czeka się do 14 dni, jednak w większości przypadków ten czas jest znacznie krótszy. Warto się nastawić na pełen okres, żeby dobrze zaplanować na przykład aplikowanie do pracy.

Zdj. główne: Robert Bye/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakimi statystykami kierować się przy wyborze szkoły jazdy?
Jakimi statystykami kierować się przy wyborze szkoły jazdy?
Odpowiednia szkoła jazdy sprawi, że kurs będzie przyjemnością, a umiejętności nabędziemy błyskawicznie. Jak jednak szukać dobrego ośrodka?
W 2021 roku nie będziesz musiał mieć przy sobie dokumentu – jak pozna Cię policja?
W 2021 roku nie będziesz musiał mieć przy sobie dokumentu – jak pozna Cię policja?
Obawy niektórych kierowców (między innymi młodych) wzbudza nowe prawo, które pozwoli prowadzącemu pojazd na poruszanie się bez fizycznego dokumentu. Jak będzie odbywała się weryfikacja kierowców?
150 razy zdawała na prawo jazdy! Czy to rekordzistka?
150 razy zdawała na prawo jazdy! Czy to rekordzistka?
Duża część polskich kierowców miała więcej niż jedno podejście do egzaminu praktycznego na prawo jazdy. 29-latka z Wielkiej Brytanii miała ich jednak aż 150.
Ostatnie wpisy