piątek, 22 września, 2023
Banner Top

Prawo jazdy jest obiektem pożądania wielu osób. Jak będzie wyglądać zdobywanie tego dokumentu w 2022 roku i na co muszą uważać przyszli kierowcy?

W 2022 roku zmieni się sporo przepisów dotyczących jazdy po drogach, m.in. podwyższone zostaną mandaty. Sam kurs na prawo jazdy pozostanie jednak mniej więcej w tym samym kształcie. Jak wygląda cały proces zdobywania prawa jazdy?

Początki kursu

Drogę do zdobycia uprawnień do prowadzenia pojazdów – czyli np. prawa jazdy kategorii B, która pozwala na prowadzenie samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony – rozpoczyna zapisanie się w szkole jazdy, która posiada wymagane uprawnienia do kształcenia przyszłych kierowców. 

Pierwszym etapem kursu jest naturalnie część teoretyczna. Zanim kursant będzie w stanie wyjechać na drogę, musi posiąść wymaganą wiedzę. Podczas kursu teoretycznego uczymy się wyglądu oraz znaczenia znaków, zasad pierwszeństwa i wszystkich informacji wymaganych do zgodnego z prawem i bezpiecznego poruszania się po drodze. W czasie kursu teoretycznego wyrabia się również PKK, czyli profil kandydata na kierowcę. Jest on niezbędny do rozpoczęcia części praktycznej kursu. Część teoretyczną kończy próbny egzamin, a całość trwa 30 godzin lekcyjnych. Jedna godzina lekcyjna to z kolei 45 minut. 

Część praktyczna

Kolejny krok to część praktyczna kursu na prawo jazdy. W niej zaczynamy się właściwie uczyć poruszania się samochodem. Same początki to naturalnie podstawy, czyli obsługa sprzęgła, gazu, hamulca i skrzyni biegów. W tym momencie kierowca zdobywa też wiedzę dotyczącą tego, jak ruchy kierownicy wpływają na zachowanie i umiejscowienie samochodu. 

Kolejny krok to naturalnie jazda po mieście, czyli wykorzystanie informacji i wiedzy teoretycznej dotyczącej znaków, pierwszeństwa i innych zasad obowiązujących w ruchu drogowym w praktyce. Ważnym punktem są również wizyty na placu manewrowym, które mają przygotować kursanta do egzaminu praktycznego, który decyduje o przyznaniu prawa jazdy. 

Część praktyczna kursu na prawo jazdy kończy się po zdaniu próbnego egzaminu i dopuszczeniu kursanta przez instruktora do przystąpienia do egzaminu państwowego. Minimalna długość trwania to 30 godzin jazdy. W szczególnych przypadkach część ta może trwać jeszcze dłużej. 

Egzaminy państwowe

Gdy kurs jest już za nami, pora na udanie się do WORD-u, czyli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, gdzie przeprowadza się egzaminy na prawo jazdy. Oddziały tego ośrodka mieszczą się w praktycznie każdym większym mieście w Polsce. Aby otrzymać prawo jazdy, należy zdać dwa egzaminy. 

Pierwszym egzaminem jest egzamin teoretyczny. Podczas niego kandydat na kierowcę odpowiada na 20 pytań podstawowych i 12 specjalistycznych, które są warte 1, 2 bądź 3 punkty, tworząc łącznie sumę 74 punktów do zdobycia. Aby zaliczyć ten egzamin i otrzymać możliwość przystąpienia do części praktycznej, należy uzyskać co najmniej 68 punktów.

Egzamin praktyczny to z kolei jazda najpierw na placu manewrowym, gdzie należy wymienić dwie podane części auta, a następnie przejechać poprawnie łuk i ruszyć ze wzniesienia. Następnie trwa część miejska, po której zaliczeniu można uiścić opłatę i po krótkim czasie oczekiwania otrzymać swoje uprawnienia.

zdj. główne: Jeswin Thomas/unsplash.com

Tagi: ,
Dumny posiadacz prawa jazdy od nieco ponad roku, który dobrze wie jak trudne są początki dla młodego kierowcy. W internecie obecny od ponad 3 lat, jako dziennikarz i copywriter. Miłośnik Formuły 1 i szybkiej jazdy.

0 Komentarze

Zostaw komentarz