Prawo jazdy 2022 – jak je zdobyć?

Prawo jazdy 2022 – jak je zdobyć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prawo jazdy jest obiektem pożądania wielu osób. Jak będzie wyglądać zdobywanie tego dokumentu w 2022 roku i na co muszą uważać przyszli kierowcy?

W 2022 roku zmieni się sporo przepisów dotyczących jazdy po drogach, m.in. podwyższone zostaną mandaty. Sam kurs na prawo jazdy pozostanie jednak mniej więcej w tym samym kształcie. Jak wygląda cały proces zdobywania prawa jazdy?

Początki kursu

Drogę do zdobycia uprawnień do prowadzenia pojazdów – czyli np. prawa jazdy kategorii B, która pozwala na prowadzenie samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony – rozpoczyna zapisanie się w szkole jazdy, która posiada wymagane uprawnienia do kształcenia przyszłych kierowców. 

Pierwszym etapem kursu jest naturalnie część teoretyczna. Zanim kursant będzie w stanie wyjechać na drogę, musi posiąść wymaganą wiedzę. Podczas kursu teoretycznego uczymy się wyglądu oraz znaczenia znaków, zasad pierwszeństwa i wszystkich informacji wymaganych do zgodnego z prawem i bezpiecznego poruszania się po drodze. W czasie kursu teoretycznego wyrabia się również PKK, czyli profil kandydata na kierowcę. Jest on niezbędny do rozpoczęcia części praktycznej kursu. Część teoretyczną kończy próbny egzamin, a całość trwa 30 godzin lekcyjnych. Jedna godzina lekcyjna to z kolei 45 minut. 

Część praktyczna

Kolejny krok to część praktyczna kursu na prawo jazdy. W niej zaczynamy się właściwie uczyć poruszania się samochodem. Same początki to naturalnie podstawy, czyli obsługa sprzęgła, gazu, hamulca i skrzyni biegów. W tym momencie kierowca zdobywa też wiedzę dotyczącą tego, jak ruchy kierownicy wpływają na zachowanie i umiejscowienie samochodu. 

Kolejny krok to naturalnie jazda po mieście, czyli wykorzystanie informacji i wiedzy teoretycznej dotyczącej znaków, pierwszeństwa i innych zasad obowiązujących w ruchu drogowym w praktyce. Ważnym punktem są również wizyty na placu manewrowym, które mają przygotować kursanta do egzaminu praktycznego, który decyduje o przyznaniu prawa jazdy. 

Część praktyczna kursu na prawo jazdy kończy się po zdaniu próbnego egzaminu i dopuszczeniu kursanta przez instruktora do przystąpienia do egzaminu państwowego. Minimalna długość trwania to 30 godzin jazdy. W szczególnych przypadkach część ta może trwać jeszcze dłużej. 

Egzaminy państwowe

Gdy kurs jest już za nami, pora na udanie się do WORD-u, czyli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, gdzie przeprowadza się egzaminy na prawo jazdy. Oddziały tego ośrodka mieszczą się w praktycznie każdym większym mieście w Polsce. Aby otrzymać prawo jazdy, należy zdać dwa egzaminy. 

Pierwszym egzaminem jest egzamin teoretyczny. Podczas niego kandydat na kierowcę odpowiada na 20 pytań podstawowych i 12 specjalistycznych, które są warte 1, 2 bądź 3 punkty, tworząc łącznie sumę 74 punktów do zdobycia. Aby zaliczyć ten egzamin i otrzymać możliwość przystąpienia do części praktycznej, należy uzyskać co najmniej 68 punktów.

Egzamin praktyczny to z kolei jazda najpierw na placu manewrowym, gdzie należy wymienić dwie podane części auta, a następnie przejechać poprawnie łuk i ruszyć ze wzniesienia. Następnie trwa część miejska, po której zaliczeniu można uiścić opłatę i po krótkim czasie oczekiwania otrzymać swoje uprawnienia.

zdj. główne: Jeswin Thomas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kredyt samochodowy – co należy o nim wiedzieć?
Kredyt samochodowy – co należy o nim wiedzieć?
Zakup nowego samochodu to dość duży wydatek. Jeśli sytuacja finansowa nie pozwala na taką inwestycję, warto rozważyć dostępne opcje finansowania. Kredyt samochodowy na dogodnych warunkach pozwoli znacznie szybciej zakupić wymarzone auto bez naruszenia swojego budżetu.
Nowy taryfikator – poznaj szczegóły dla kierowców!
Nowy taryfikator – poznaj szczegóły dla kierowców!
Tegoroczny grudzień nie będzie miło wspominany przez kierowców. To właśnie wtedy zacznie obowiązywać nowy taryfikator oznaczający między innymi wyższe mandaty.
Ciąg dalszy katowickiego strajku WORD! Czy czeka nas ogólnokrajowy protest?
Ciąg dalszy katowickiego strajku WORD! Czy czeka nas ogólnokrajowy protest?
Czy szefostwo katowickiego WORD-u wywoła kryzys na poziomie całego województwa?
Ostatnie wpisy