Teoretyczny egzamin na prawo jazdy kategorii C – jakie pytania możesz dostać?

Teoretyczny egzamin na prawo jazdy kategorii C – jakie pytania możesz dostać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Egzamin na prawo jazdy kategorii C jest dość popularny, gdyż daje możliwość uprawiania dość opłacalnego i pożądanego zawodu kierowcy zawodowego. Jakie pytania mogą czekać kandydatów na egzaminie teoretycznym?

Prawo jazdy kategorii C umożliwia prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, które dodatkowo mogą ciągnąć przyczepkę lekką, czyli taką nieprzekraczającą 750 kilogramów. Można je później rozszerzyć, zdając kategorię C+E, która pozwala na prowadzenie dużych zestawów ciężarowych. 

Co jest wymagane, by ubiegać się prawo jazdy kategorii C?

Podstawa do zdobycia prawa jazdy kategorii C to posiadanie prawa jazdy kategorii B. Nie jest to jednak jedyny z wymogów. Kandydat na kierowcę o takich uprawnieniach musi mieć również ukończone 21 lat. Jest jedyny wyjątek w tej kwestii i dotyczy on Żołnierzy Sił Zbrojnych, którym wystarczy ukończenie 18 lat. Ponadto, gdy mamy zdany egzamin na kategorię B, lecz nie posiadamy fizycznie dokumentu, do rozpoczęcia kursu wystarczy samo zaświadczenie o zdanym egzaminie. 

Kurs na prawo jazdy kategorii C jest dość podobny do kategorii B. Składa się on z części teoretycznej, która w tym wypadku trwa 20 godzin oraz części praktycznej trwającej co najmniej 30 godzin. Po dopuszczeniu przez instruktora do podjęcia próby zdania egzaminu teoretycznego należy się do niego odpowiednio przygotować. Jego konstrukcja jest taka sama jak przy zdawaniu kategorii B, gdyż składa się on z 32 losowo wybranych pytań, z czego 20 to pytania ogólne z odpowiedziami „tak” lub „nie”, a pozostałe 12 pytań to pytania specjalistyczne z trzema propozycjami odpowiedzi. 

Na jakie pytania trafimy na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy kategorii C?

Pytań jest naprawdę wiele. Znajdziemy tam zarówno banalne, jak i te nieco trudniejsze bądź podchwytliwe mające lekko nas zmylić. Proste pytania na przykład dotyczą tego, jak najlepiej hamować, podczas gdy pojazd wyposażony jest w system ABS i wypycha on pedał hamulca. Prawidłowa odpowiedź to naturalnie utrzymanie nacisku na pedał hamulca, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, że cały czas hamujemy z maksymalną dostępną w danym momencie siłą. 

Problemy zawsze sprawiają pytania dotyczące kwestii technicznych. Dla osoby zdającej, która nie zagłębiała się na przykład w limity wagowe, trudność może sprawić pytanie dotyczące tego, ile wynosi maksymalny nacisk na przednią oś pojazdu poruszającego się po drogach publicznych. W tej sytuacji odpowiedź to 11,5 tony. Jedno z podchwytliwych pytań może być również znane z kategorii B. Pyta o to, czy szczególną ostrożność należy zachować przez cały czas, gdy kierujemy między zmierzchem a świtem. Wielu kierowców myśli, że jest to wymagane, gdyż przede wszystkim widoczność się wtedy pogarsza. Jest to jednak nieprawda, gdyż szczególna ostrożność powinna być zachowywana w specyficznych, potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, a w innym wypadku na drodze musimy być po prostu ostrożni.

Zdj. główne: Andy Barbour/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hamowanie na egzaminie – jak robić to poprawnie?
Hamowanie na egzaminie – jak robić to poprawnie?
Hamowanie to podstawowa umiejętność każdego kierowcy, lecz egzamin na prawo jazdy rządzi się swoimi prawami. Jak więc hamować dobrze?
Początkujący kierowca a zakup samochodu – co musisz wiedzieć?
Początkujący kierowca a zakup samochodu – co musisz wiedzieć?
Zakup pierwszego własnego samochodu jest zawsze dużym przeżyciem. Większość początkujących kierowców decyduje się na auto używane, często sprowadzane zza granicy.
Jak wybrać odpowiednie rękawice do pracy spawalniczej?
Jak wybrać odpowiednie rękawice do pracy spawalniczej?
Dowiedz się, jakie rękawice spawalnicze wybrać dla gwarantowanego bezpieczeństwa i komfortu. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się więcej o materiałach, wymaganiach i wytycznych dotyczących wyboru.
Ostatnie wpisy