Skuteczne sposoby nauki na egzamin teoretyczny – co warto stosować?

TEORIA
Skuteczne sposoby nauki na egzamin teoretyczny – co warto stosować?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Egzamin teoretyczny z prawa jazdy może przysporzyć kandydatom niemało stresu. Możemy go jednak zminimalizować dzięki odpowiedniemu przygotowaniu. Jak powinna wyglądać nauka przed egzaminem?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – co warto wiedzieć?

Końcowy egzamin na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i praktycznej. Wyruszenie na drogę nie jest możliwe bez wykazania odpowiedniej wiedzy w pierwszym z tych etapów – dlatego ważne jest, aby się do niego odpowiednio przygotować. Przed przystąpieniem do testu warto dowiedzieć się, jak on dokładnie wygląda. Dzięki temu będziemy mogli podejść do tego zadania z większym spokojem i bez zbędnego stresu.

Całkowity rozmiar bazy pytań egzaminacyjnych na 2020 rok obejmuje 3 078 zagadnień. Są to kwestie dotyczące różnych kategorii pojazdów – od A do D, a także ciągników rolniczych (kategoria T) oraz tramwajów. Z roku na rok zasób pytań zmienia się wraz z pojawianiem się nowych przepisów. W przypadku egzaminu na prawo jazdy kategorii B, które uprawnia nas do prowadzenia pojazdów osobowych, pula zagadnień obejmuje obecnie dokładnie 1 866 pytań.

W trakcie egzaminu system losuje zestaw składający się z 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej, odpowiadającej konkretnej kategorii. Czas trwania egzaminu jest równy 25 minut, a maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia wynosi 74. Wynik pozytywny uzyskujemy od 68 punktów, przy czym należy pamiętać, że poszczególne pytania mogą być oceniane w różny sposób. Za zadania o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa i porządku ruchu drogowego możemy otrzymać 3 punkty, a o znaczeniu średnim – 2 punkty. Analogicznie za pytania o niskim znaczeniu uzyskać możemy 1 punkt. 

O czym warto pamiętać podczas przygotowywania się do egzaminu teoretycznego?

Podstawową kwestią jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na naukę do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Zakładając, że nie byliśmy wcześniej zaznajomieni ze szczegółami przepisów odpowiadającymi za porządek oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym, powinniśmy sumiennie przyłożyć się do nauki. Nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę – baza pytań jest dość obszerna, a nadmiar nowej wiedzy może być trudny do przyswojenia w krótkim czasie.

Przed przystąpieniem do właściwego egzaminu będziemy zobowiązani zdać wewnętrzny sprawdzian w wybranej przez nas szkole, który zweryfikuje naszą wiedzę. Kolejnym krokiem jest zapisanie się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego na główny egzamin, którego zasady zostały pokrótce opisane powyżej. Czas oczekiwania na test może okazać się dla niektórych okresem bardzo stresującym, pełnym pytań i niepewności. Warto poświęcić go na dodatkową naukę oraz zrelaksowanie się. Zadbajmy o to, aby w dniu egzaminu być wyspanym, wypoczętym oraz pozbawionym wszelkich innych zmartwień. Może się to okazać kluczem do sukcesu – nadmierny stres może spowodować, że zapomnimy informacje nawet po bardzo intensywnej nauce.

Warto skupić się na zrozumieniu sytuacji opisywanych w pytaniach

Przed przystąpieniem do egzaminu teoretycznego powinniśmy skupić naszą uwagę na samych pytaniach. Najlepsza rada może okazać się oczywista, jednak często bywa odrzucana i spychana na drugi plan. Znajomość zasad oraz kodeksu ruchu drogowego to jedna kwestia, drugą jednak pozostaje zrozumienie pytań i umiejętność odpowiadania na nie. 

Niektóre z zadań znajdujących się w bazie zostały skonstruowane w sposób podchwytliwy, który ma sprawdzić nie tylko samą wiedzę, ale również umiejętność wykorzystania jej na co dzień w ruchu drogowym. Dobrym sposobem będzie więc analizowanie kolejno poszczególnych zagadnień oraz wyobrażanie sobie związanych z nimi sytuacji na drodze. W ten sposób czysta teoria może stać się dla nas bardziej oczywista, a same pytania zyskają więcej sensu. Ma to także pozytywny efekt w kontekście późniejszej samodzielnej jazdy.

Systematyczne ćwiczenia – sprawdzony sposób na osiągnięcie celu

Kolejną ważną kwestią jest regularna nauka i oswojenie się z bazą pytań na egzamin teoretyczny. Liczba znajdujących się w niej zagadnień może początkowo wydawać się ogromna, jednak zaznajomienie się z nimi pozwala nam bardziej oswoić się z zadaniami. Schemat pytań jest w pewnym stopniu powtarzalny – tutaj znowu pojawia się kwestia przeznaczenia na naukę odpowiedniej ilości czasu. Zrobienie kilku testów może okazać się niewystarczające. Aby osiągnąć sukces, warto już kilka tygodni czy miesięcy przed egzaminem rozpocząć przygotowania i rozwiązywać systematycznie kolejne egzaminy. 

W internecie możemy znaleźć liczne strony oraz bazy pytań, które nauczą nas egzaminacyjnego schematu i pozwolą dokładnie zapoznać się z zagadnieniami. Oczywiście nie powinniśmy uczyć się na pamięć samych pytań tylko po to, aby zapomnieć je zaraz po egzaminie. Ważne jest poznanie konstrukcji testu oraz zastanowienie się nad opisywanymi sytuacjami w celu lepszego zrozumienia zagadnień. Ćwiczenia będą w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem – im więcej zadań rozwiążemy, tym bardziej utrwalimy zdobywaną wiedzę.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przesyłać paczki za granicę?
Jak przesyłać paczki za granicę?
W dobie dynamicznego rozwoju gospodarki wielu Państw, przesyłki międzynarodowe nie stanowią żadnego problemu i mogą być dostarczane w dowolne zakątki świata. Dzięki temu komfortowo można przekazać paczkę swoim bliskim, nawet jeśli dzielą was tysiące kilometrów. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób wysłać paczkę za granicę, to spieszymy z wyjaśnieniem.
Michelin Primacy 4 – co wiemy o tych oponach?
Michelin Primacy 4 – co wiemy o tych oponach?
Primacy 4 to najnowsza odsłona opon letnich marki Michelin. Ogumienie uznawane za jedno z najlepszych w swojej klasie, zostało wyposażone w technologię EverGrip.
Czerwcowy długi weekend przed nami! Pamiętaj o bezpieczeństwie na drodze!
Czerwcowy długi weekend przed nami! Pamiętaj o bezpieczeństwie na drodze!
Szczególnie w tym napiętym czasie pamiętajmy o zdrowym rozsądku i wyrozumiałości w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego.
Ostatnie wpisy