Teoria na prawo jazdy – jakie kategorie można łączyć?

TEORIA
Teoria na prawo jazdy – jakie kategorie można łączyć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przygotowujesz się do egzaminu na prawo jazdy i chciałbyś zdobyć kilka uprawnień za jednym podejściem? Sprawdź, które kategorie można łączyć, zdając test teoretyczny. Wyjaśniamy też, jak wygląda taka procedura egzaminacyjna.

Motocykl, samochód osobowy, ciężarówka, autobus i pojazd rolniczy – zdobycie uprawnień do prowadzenia każdej z tych kategorii pojazdów wymaga zdania osobnego egzaminu państwowego. Pewnym ułatwieniem jest fakt, że część z nich można łączyć, tzn. zdawać w trakcie jednego podejścia. Czy możemy zdawać egzamin teoretyczny na motocykl i osobówkę jednocześnie? Co z łączeniem egzaminów na kategorie C, D i T? Podpowiadamy.    

Teoria to podstawa

Egzamin na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i praktycznej. By móc wykazać się umiejętnościami kierowania pojazdem na placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym, musimy najpierw zdać teoretyczny test wiedzy. Taki test składa się ze zdjęć oraz filmów ilustrujących różne sytuacje na drodze, a także odpowiednio dobranych pytań. W czasie 25 minut musimy odpowiedzieć na 32 pytania. Wśród nich jest 20 zadań egzaminacyjnych dotyczących wiedzy podstawowej oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej, związanych z konkretną kategorią prawa jazdy, o które ubiega się zdający. Pytania są punktowane w różny sposób, który zależy od stopnia ich trudności. By zdać, musimy uzyskać 68 z 74 punktów.

Egzamin teoretyczny nie na wszystkie kategorie

Wymóg zdania części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy dotyczy kategorii A, B, C, D i T. Oznacza to, że musimy do niego przystąpić, jeśli chcemy zdobyć uprawnienia do kierowania motocyklami, samochodami osobowymi, ciężarówkami, autobusami oraz ciągnikami rolniczymi. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli zdajemy na prawo jazdy kategorii B+E, C+E oraz D+E, które dotyczą uprawnień do prowadzenia samochodów osobowych, ciężarówek oraz autobusów z ciężkimi przyczepami. W takim przypadku musimy zdać jedynie egzamin praktyczny (jeśli uzyskaliśmy wcześniej uprawnienia na kategorię podstawową, np. B, C lub D).

Kilka kategorii – jeden egzamin?

Czy możliwe jest zatem zdawanie egzaminu teoretycznego na kilka kategorii w jednym czasie? Chodzi o przypadek, gdy chcielibyśmy za jednym razem zdać teorię na prawo jazdy kategorii A (motocykl) oraz B (samochodów osobowy). Przepisy dopuszczają taką możliwość. Czas egzaminu zostanie w takim wypadku wydłużony o kolejne 25 minut. Zdający będzie jednak musiał wypełnić cały test od nowa, wraz z częścią podstawową oraz specjalistyczną. Oblanie egzaminu na jedną kategorię nie oznacza na szczęście, że nie powiodło nam się na drugiej – to tak naprawdę dwa oddzielne egzaminy, które przeprowadzane są po prostu jeden po drugim.

Łączenie kategorii

Które egzaminy teoretyczne możemy zatem ze sobą łączyć i zdawać w jednym czasie? To możliwe w przypadku kategorii A, B i T oraz kategorii A, C, D i T. Wynika z tego, że nie możemy zdobywać uprawnień do kierowania samochodem osobowym oraz ciężarówką lub autobusem w jednym czasie. Dlaczego? Ponieważ warunkiem do ubiegania się o prawo jazdy kategorii C i D jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Ten wymóg nie obowiązuje natomiast w przypadku podchodzenia do egzaminu na prawo jazdy na motocykl lub pojazd rolniczy – te uprawnienia możemy zdobyć niezależnie od innych kategorii. 

Mniej godzin nauki

Przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy wymaga ukończenia kursu nauki jazdy odpowiedniego dla danej kategorii. Co ważne, jeśli będziemy realizować kurs na kilka kategorii jednocześnie, możemy odbyć w sumie mniej godzin teoretycznych, niż gdybyśmy takie kursy realizowali oddzielnie. W przypadku kursu na kategorie B oraz A liczba obowiązkowych zajęć teoretycznych wynosi po 30 godzin dla każdej kategorii (26 godzin teorii i 4 godziny zajęć z zakresu pierwszej pomocy). Jeśli połączymy kurs na osobówkę z kursem na motocykl, czeka nas o 10 godzin teorii mniej, nie będziemy też musieli powtarzać kursu z zakresu pierwszej pomocy. Jeśli połączymy kurs nauki jazdy samochodem ciężarowym (20 godzin teorii) z kursem kierowania autobusem (20 godzin teorii), w sumie czeka nas tylko 35 godzin zajęć teoretycznych (o 5 mniej).

Łączenie kilku kategorii podczas zdawania egzaminu na prawo jazdy to wygodne rozwiązanie, pozwala bowiem uniknąć dodatkowego stresu związanego z ponownym przystąpieniem do egzaminu. Nie oznacza ono jednak łatwiejszej drogi do zdobycia uprawnień. Wciąż jest to bowiem seria kilku oddzielnych egzaminów, które musimy zdać niezależnie od siebie.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Opanowanie techniki parkowania – klucz do pewnej jazdy dla początkujących kierowców
Opanowanie techniki parkowania – klucz do pewnej jazdy dla początkujących kierowców
Poznaj podstawy i tajniki parkowania samochodem. Zdobywaj wiedzę, nastawiaj się na sukces i nabieraj pewności za kierownicą, rozpoczynając swoją przygodę na drogach.
Kampania „Twoje światło – Nasze bezpieczeństwo”. Bezpłatne badanie świateł Twojego pojazdu
Kampania „Twoje światło – Nasze bezpieczeństwo”. Bezpłatne badanie świateł Twojego pojazdu
Nowa kampania może w znaczny sposób poprawić nasze bezpieczeństwo na drodze.
Toruńska szkoła nauki jazdy opublikowała materiał wzbudzający kontrowersję!
Toruńska szkoła nauki jazdy opublikowała materiał wzbudzający kontrowersję!
Wbrew pozorom, najbardziej dostało się instruktorowi i szkole jazdy, a nie nieostrożnemu kierowcy. Internauci zarzucają szkole nieefektywne metody uczenia.
Ostatnie wpisy