Nowe przepisy dla pieszych 2021 – tłumaczymy co wolno, a czego nie wolno na pasach!

Nowe przepisy dla pieszych 2021 – tłumaczymy co wolno, a czego nie wolno na pasach!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zmiany w kodeksie drogowym w 2021 roku to parę uaktualnień, ale także i dużych modyfikacji, które dotyczą zarówno pieszych, jak i kierowców. Skupmy się na pierwszej grupie.

Większe bezpieczeństwo pieszych w trakcie nocy – zapewniają to odpowiednie ograniczenia

Piesi mogą czuć się znacznie bezpieczniej po zmroku. Wcześniejsze przepisy kodeksu drogowego, mówiły o tym, że kierowca może skorzystać z nieco wyższego limitu prędkości – nie 50 km/h, a 60 km/h w terenie zabudowanym. W nowelizacji z 2021 roku ten przepis ma zostać zmieniony.

Limit prędkości będzie wynosił – tak jak w ciągu dnia – 50 km/h. Ma to duże znaczenie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pieszych. Dlaczego? Przede wszystkim prędkość ma wpływ na długość hamowania. Wydawać by się mogło, że 10 km/h to mała różnica, jednak ma przełożenie na prawdopodobieństwo tego, że pieszy przeżyje ewentualne zderzenie z autem.f

Nowe obowiązki pieszych w 2021 roku

Słowo „uaktualniony” w kontekście kodeksu drogowego ma spore uzasadnienie. Dzieje się tak, ponieważ nowo wprowadzone przepisy odnoszą się do urządzeń, które wcale nie tak dawno nie były w ogóle spotykane na jezdni – smartfonów. Prawdopodobnie każdemu pieszemu zdarzyło się przejść na pasach z oczami zwróconymi na ekran urządzenia, a nie na drogę, na której przecież nie brakuje niebezpieczeństw.

Wraz z nadejściem 2021 roku pieszy jest zobligowany do tego, aby nie korzystać z telefonu komórkowego, a także innych urządzeń elektronicznych, które mogą zakłócić jego percepcję, w trakcie przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Dotyczy to także okolic przejść dla pieszych.

To bardzo trafny przepis, który w niedługim czasie może znacząco zredukować liczbę wypadków i kolizji, które dzieją się na skutek złej oceny przestrzennej, zaburzonej właśnie korzystaniem z urządzeń elektronicznych takich jak smartfon.

Zwiększenie bezpieczeństwa w obrębie przejścia dla pieszych

Kodeks drogowy przed wprowadzeniem zmian mówił o tym, że kierowca jest zobligowany do zachowania ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na nim. Przepisy pochodzące z rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych mówią także o tym, aby kierowca zmniejszył prędkość, żeby umożliwić ewentualne wejście na przejście pieszym.

Aktualizacja przepisów kodeksu drogowego w 2021 roku mówi o tym, że kierowca pojazdu będzie zobowiązany nie tylko do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, ale także do zmniejszenia prędkości. Oprócz tego będzie musiał ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście lub znajdującemu się na nim. Wyjątkiem od tego mają być tramwaje.

Czy nowe przepisy w kodeksie drogowym są trafne?

Nowe przepisy w kodeksie drogowym z pewnością wprowadzają duże zmiany. Przepisami, które zwracają szczególną uwagę, są m.in. te, które mówią o ostrożności, jeżeli chodzi o korzystanie ze smartfona. Być może będzie to skutkować wieloma mandatami, jednak wydaje się to zasadne, ponieważ nie brakuje niebezpiecznych zdarzeń, których powodem, jest właśnie korzystanie z urządzeń elektronicznych – zarówno przez przechodniów, jak i kierowców. 

Jako obiecująca jawi się również ta zmiana, który zobowiązuje kierowców do utrzymywania limitu prędkości także w nocy. Warto mieć nadzieję, że wprowadzone przepisy realnie wpłyną na bezpieczeństwo na drogach.

Przeczytaj też: https://startmoto.pl/kodeks-drogowy/przepisy/jakie-oznaczenia-informuja-o-zmianie-ruchu/

Zdjęcie główne: Katie E/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Płukanka do silnika TEC 2000 – jak dbać o samochód?
Płukanka do silnika TEC 2000 – jak dbać o samochód?
Przekonaj się jak w prosty sposób zadbać o samochód.
Strajk egzaminatorów WORD trwa – na co musimy się szykować?
Strajk egzaminatorów WORD trwa – na co musimy się szykować?
Lata bez zmian w wynagrodzeniach dla egzaminatorów czy też istotnych zmian w źle ocenianych egzaminach na prawo jazdy sprawiły, że mogliśmy obserwować strajki egzaminatorów. Z czym się wiązały?
Zdawanie egzaminu w Słowacji – procedury i opłacalność
Zdawanie egzaminu w Słowacji – procedury i opłacalność
Zdanie prawa jazdy to dla wielu osób koszmar i dlatego niektórzy chcą dokonać tego w innym państwie. Jak wyglądają procedury, opłacalność i przede wszystkim legalność dokonywania tego w Słowacji?
Ostatnie wpisy