Kategorie do ciągnięcia przyczepki – poznaj przepisy!

PRZEPISY
Kategorie do ciągnięcia przyczepki – poznaj przepisy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesteś kierowcą i zastanawiasz się, czy możesz poruszać się pojazdem z przyczepką? Musisz dowiedzieć się, jakie już masz uprawnienia do ciągnięcia przyczepki i jakich przepisów należy przestrzegać. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, jakie są zasady ruchu drogowego w tym przypadku. Dzięki temu będziesz w stanie poruszać się autem z przyczepką zgodnie z zasadami ruchu drogowego oraz z możliwością zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Ciągnięcie przyczepki samochodem osobowym – kierowca z prawem jazdy kategorii B

Jesteś kierowcą samochodu osobowego i chcesz dowiedzieć się, jaką przyczepkę możesz ciągnąć? Warto poznać się z poszczególnymi zasadami. Dla kierowców z prawem jazdy kategorii B dozwolona jest jazda z przyczepką, której waga wraz z pojazdem nie przekracza 3,5 tony. W takim wypadku kierowca ma dowolność w kwestii samochodu i przyczepki. Możliwe jest ciągnięcie przyczepki, jeśli jej waga wraz z masą całkowitą pojazdu nie przekracza 4,5 tonu, jednak dotyczy to tylko samochodów z dmc do 3,5 tony oraz lekkich przyczepek z dmc do 750 kilogramów. Istnieje również taka możliwość, jeśli długość pojazdu i przyczepy nie przekracza 18,75 m. Ważne jest również to, aby dopuszczalna masa przyczepki nie przekraczała dopuszczalną masę pojazdu osobowego.

Warto wiedzieć, że do prawa jazdy kategorii B można zyskać dodatkowe uprawnienia. Można zdać egzamin na kategorię B96, która upoważnia kierowcę do ciągnięcia lekkie przyczepki. Nieco trudniej zdobyć uprawnienia kategorii E, czyli B+E. W takim wypadku konieczne jest nie tylko zdanie egzaminu, ale również przejście przez cały kurs. Jednak dzięki temu można ciągnąć przyczepkę dmc 3,5 samochodem o takiej samej masie. Jeśli jest Ci to potrzebne do pracy lub w życiu prywatnym zdanie dodatkowego egzaminu na szersze uprawnienia wydaje się niezbędne.

Pojazdy osobowe o DMC 3,5 tony – zasady ciągnięcia przyczepki

W takim przypadku zaczynają się schody. To właśnie dlatego kierowcy samochodów o dmc 3,5 tony powinni dobrze znać poniższe zasady:

  • po pierwsze, dmc to zestaw, który składa się z samochodu i przyczepki, nie powinien przekraczać określonej wartości. Należy szukać jej w rubryce F3, która znajduje się w dowodzie rejestracyjnym samochodu;
  • w rubryce O1 można znaleźć wartość, której przyczepka nie powinna przekraczać względem samochodu, który ją ciągnie. Jeśli przyczepka nie jest wyposażona w hamulec, to należy zapoznać się z rubryką O2, w której znajduje się wartość pojazdu, jakiej nie powinna przekraczać; 
  • kolejna zasada mówi wyraźnie, że całkowita masa przyczepki nie może przekraczać masy samochodu.

Zasady ciągnięcia przyczepki, które warto znać

Zasady, z którymi powinni zapoznać się kierowcy, zanim zdecydują się na ciągnięcie przyczepki, znajdują się w Obwieszczeniu Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W zapisie znajduje się zasada, która mówi, że przyczepka wyposażona w hamulec nie może przekraczać masy ciągnącego jej pojazdu. 

Jaka zależność powinna być zachowana? Zdaniem specjalistów przyczepka musi mieć około 33% mniejsze dmc niż pojazd, który ją ciągnie. Jest to dość skomplikowane, jednak dzięki temu możliwe jest zachowanie bezpieczeństwa na drodze, dlatego z tymi zasadami powinien zapoznać się każdy kierowca.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Dariusz 24.01.2023

    Przyczepki Lekkie do 750 kg ,a nie 705kg jak napisano w tekście.

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie narzędzia i sprzęt dla twojego gospodarstwa rolnego?
Jak wybrać odpowiednie narzędzia i sprzęt dla twojego gospodarstwa rolnego?
Wybór odpowiednich narzędzi i sprzętu jest kluczowy dla efektywnego zarządzania gospodarstwem rolnym. Dowiedz się, jak dokonywać najlepszych wyborów, które przyniosą Ci wymierne korzyści.
Rodzaje napędów motocyklowych. Lepszy łańcuch, pas czy wał napędowy?
Rodzaje napędów motocyklowych. Lepszy łańcuch, pas czy wał napędowy?
Układ napędowy odpowiada w motocyklu za przenoszenie mocy i momentu obrotowego na tylne koło. Współczesne wydania rozwiązań wykorzystywanych od dziesięcioleci — czyli łańcucha, pasa i wału napędowego, pozwalają na komfortowe i bezpieczne poruszanie się jednośladem w każdych warunkach (zarówno pogodowych i terenowych), bez konieczności uciążliwej konserwacji.
Jak wybrać odpowiednie akcesoria i materiały do pakowania przesyłek?
Jak wybrać odpowiednie akcesoria i materiały do pakowania przesyłek?
Zdobądź wiedzę na temat wyboru właściwych akcesoriów do pakowania przesyłek. Dowiedz się, jak profesjonalne zapakowanie może zwiększyć bezpieczeństwo Twoich produktów podczas transportu.
Ostatnie wpisy