Nie mam telefonu i dokumentu prawa jazdy – czy dostanę mandat?

Nie mam telefonu i dokumentu prawa jazdy – czy dostanę mandat?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nierzadko zdarza się, że z powodu roztargnienia wywołanego codziennymi troskami zapominamy o dokumentach, smartfonie, czy o odebraniu dzieci z przedszkola. Jaka kara grozi za nieokazanie prawa jazdy podczas rutynowej kontroli?

Wchodząc w świat zmotoryzowanych, warto wiedzieć wiele istotnych kwestii prawnych i zasad, którymi powinieneś się kierować. Zwłaszcza z uwagi na fakt, że nieuzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdów nie jest taką łatwą sprawą. Bardzo łatwo stracić przyznane uprawnienia, a samochód jest większości z nas niezbędny do codziennego funkcjonowania. Prawo jazdy jest fizycznym dokumentem wydawanym przez starostę zarządzającego daną jednostką administracyjną. Uprawnienia potwierdzają praktyczne umiejętności w zakresie prowadzenia pojazdów mechanicznych po drogach publicznych oraz niezbędną wiedzę teoretyczną z zakresu przepisów ruchu drogowego. Wszystko to dowodzi, że jesteśmy w stanie poruszać się po drogach w towarzystwie innych uczestników ruchu drogowego.

Zmiany w przepisach

Zapewne większość z nas słyszała już o najnowszych zmianach w prawie o ruchu drogowym. Z tego względu niektórzy kierowcy postanowili zrezygnować z wożenia za sobą fizycznego dokumentu potwierdzającego uprawnienia. Niestety, obecny system nie jest idealny i nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie. Centralny Rejestr Kierowców może zwrócić błędne informacje lub ich całkowity brak. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że w trakcie rutynowej kontroli drogowej może nadarzyć się niemiła niespodzianka. Dane przypisane pod Twoje imię i nazwisko mogą okazać się błędne lub niewystarczające. 

Choć podobne sytuacje są rzadkością, to jednak warto wiedzieć, co grozi w takiej sytuacji. Mundurowy będzie zmuszony wszcząć postępowanie sprawdzające. Jednym zdaniem – dalej nie pojedziemy. Co w przypadku, gdy dane w rejestrze kierowców są prawidłowe? Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń: „Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Wedle przepisu – w najgorszym wypadku zostaniemy ukarani mandatem, w najlepszym – naganą.

Kwestia prawna

Według obowiązujących przepisów prawnych kierowca powinien mieć przy sobie dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia danego pojazdu. Jeszcze w zeszłym roku głośno było o zniesieniu konieczności wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego. Jednak społeczność zmotoryzowanych przyjmowała dość nieufnie wzmianki o planach zwalniających kierowców z powinności posiadania przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy podczas prowadzenia pojazdu. Dla wszystkich kierowców niemałym zaskoczeniem było wprowadzenie w życie wspomnianych przepisów. Począwszy od grudnia ubiegłego roku, kierowca może zostawić fizyczny dokument w zaciszu domowym. Podczas rutynowej kontroli drogowej równie dobrze może skorzystać z rządowej aplikacji mObywatel, pod którą podpięte zostało prawo jazdy. Jednak nie zmienia to przepisów odnoszących się do faktu, że kierowca powinien mieć przy sobie ważne uprawnienia. W tym przypadku lepiej jest dmuchać na zimne. Biorąc pod uwagę natłok codziennych problemów i spraw nienaglących zwłoki, nie nakładajmy na siebie dodatkowego stresu i kłopotu.

mObywatel

Dlaczego warto pamiętać o rządowej aplikacji? Poza uniknięciem kłopotów podczas kontroli drogowej aplikacja ta ma szereg praktycznych funkcji, które okażą się niezastąpione dla każdego zmotoryzowanego. Wirtualny dowód rejestracyjny, prawo jazdy to wyłącznie wierzchołek góry lodowej. Aplikacja przypomni także o zbliżających się przeglądach technicznych, czy kończącym się ubezpieczeniu. Kto nigdy nie zapomniał o przedłużeniu polisy, niech pierwszy rzuci kamieniem!

Aplikacja mObywatel dostępna za darmo bez dodatkowych opłat.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Egzamin w kraju spoza Unii Europejskiej – czy warto?
Egzamin w kraju spoza Unii Europejskiej – czy warto?
Zdanie prawa jazdy to zadanie, które okazuje się w naszym kraju bardzo trudne. Z tego powodu wiele osób szuka okazji za granicą. Czy warto zrobić to w kraju spoza Unii Europejskiej?
Gdzie zdasz na prawo jazdy za pierwszym razem? Sprawdzamy!
Gdzie zdasz na prawo jazdy za pierwszym razem? Sprawdzamy!
WORD-y nie zostały stworzone równe – większa zdawalność w niektórych rejonach Polski to niezaprzeczalny fakt. Sprawdź, gdzie najlepiej zdawać egzamin na prawo jazdy!
Praktyczny egzamin C+E – jak wygląda?
Praktyczny egzamin C+E – jak wygląda?
Wybierasz się na kurs prawa jazdy kategorii C+E? Sprawdź, jak wygląda egzamin praktyczny i na co musisz się przygotować.
Ostatnie wpisy