wtorek, 7 lutego, 2023
Banner Top

Ograniczenia zdrowotne dotyczące prawa jazdy są dość restrykcyjne. Wszystko, co nam dolega i może wpływać na jazdę, powinno być uwzględnione przy wydawaniu prawa jazdy. W związku z tym, jakie ograniczenia może zawierać prawo jazdy?

Jakie są ograniczenia wpisywane do prawa jazdy?

W obecnych czasach problemy zdrowotne mogą być dużą przeszkodą przy korzystaniu z samochodu i otrzymaniu prawa jazdy. Mogą też one wpłynąć na to, z jakimi ograniczeniami otrzymamy prawo jazdy. Te mogą być najróżniejsze. Są one wystawiane przede wszystkim przez lekarzy, jednak niektóre ograniczenia mogą wynikać także z obostrzeń prawnych nałożonych na daną osobę. Wszystko zależy już od konkretnego przypadku, jednak warto przestrzegać danych obostrzeń.

Przede wszystkim, najpopularniejszym ograniczeniem jest kod 01.06, który nakazuje korzystanie z okularów korekcyjnych. Jest on wystawiany osobom z poważnymi wadami wzroku. Mogą być to zarówno okulary, jak i soczewki. Warto jednak pamiętać, że w przypadku kodu 01.01, kierowca musi mieć założone jedynie okulary. W związku z tym, jeśli nie spełni tego ograniczenia, może zostać na niego nałożony mandat. Ograniczenia nałożone przez sąd dotyczą głównie przykładowo zakazu jazdy na danej kategorii.

Jakie ograniczenia wynikają z noszenia okularów przez kierowcę?

Wada wzroku to jeden z głównych czynników wpływających na możliwość kierowania samochodem. Kierowca powinien mieć możliwość ostrego widzenia zarówno na dalsze, jak i bliższe odległości. Obserwacja otoczenia samochodu jest w końcu niezwykle istotna. Jednak jeśli musi on nosić okulary, z pewnością będzie to dopisane w prawie jazdy. W związku z tym, z pewnością zostanie to sprawdzone podczas kontroli policyjnej.

Ograniczenia wynikające z noszenia okularów najczęściej przekładają się także na to, że kierowcy muszą stawiać się na okresowe badania lekarskie. Prawo jazdy z ograniczeniami zazwyczaj jest wystawiane na krótszy okres. Oznacza to, że kierowcy muszą je odnawiać częściej, co nie jest zbyt komfortowe. W związku z tym wiele osób stara się uniknąć wpisu o potrzebie noszenia okularów do prowadzenia samochodu. Mimo wszystko warto je nosić, jeśli wada jest duża, ponieważ może to ograniczać zdolności kierowania.

Zdj. główne: Fotonerd/pixabay.com

Tagi: , ,
Hubert Grabowski
Dumny posiadacz prawa jazdy od nieco ponad roku, który dobrze wie jak trudne są początki dla młodego kierowcy. W internecie obecny od ponad 3 lat, jako dziennikarz i copywriter. Miłośnik Formuły 1 i szybkiej jazdy.

Powiązanie artykuły

0 Komentarze

Zostaw komentarz