Światła przeciwmgielne – kiedy powinniśmy ich używać?

PRZEPISY
Światła przeciwmgielne – kiedy powinniśmy ich używać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mgła jest jednym z najbardziej niebezpiecznych dla kierowców zjawisk atmosferycznych. Skutecznie ogranicza widoczność, może występować bardzo długo (i w nocy), a dodatkowo trudno uchronić się od jej wpływu na jazdę. Z pomocą przychodzą światła przeciwmgielne, jednak nie zawsze kierowcy dobrze „operują” tymi elementami. Kiedy możesz włączać te oświetlenie, a w jakich sytuacjach powinieneś tego unikać?

Zaznaczmy na początku, że w polskim prawie obowiązkowym wyposażeniem pojazdu są wyłącznie światła przeciwmgielne tylne. Ten element będzie sprawdzał na badaniu diagnostycznym pracownik stacji kontroli pojazdów. Światła przeciwmgielne przednie coraz częściej są w standardowym wyposażeniu nowych pojazdów, jednak nie zawsze możesz je spotkać.

Kiedy używać światła przeciwmgielne tylne?

Od tylnych świateł przeciwmgielnych zaczniemy. Kiedy ich używać? Tu możemy zacytować przepisy. Kierowca jest zobowiązany załączyć oświetlenie przeciwmgielne tylne, jeżeli widoczność na drodze jest poniżej 50 metrów (dotyczy to też innych zjawisk atmosferycznych). W innym przypadku jesteś zobowiązany światła wyłączyć!

Pamiętaj o tym, bo za jazdę na światłach przeciwmgielnych tylnych bez uzasadnionej przyczyny grozi Ci mandat karny w wysokości 100 złotych i 2 punkty karne. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo.

Światła te są dużo wyraźniejsze i przypominają „stopy”. Z tego względu kierowca (we mgle) może dostrzec Cię z dalszej odległości. W przypadku jednak, gdy mgła nie jest mocna, a widoczność dobra, łatwo pomylić przeciwmgielne oświetlenie ze znakiem hamowania. To może doprowadzić nawet do kolizji!

ZOBACZ TEŻ: Jakie pojazdy możesz prowadzić na kategorię B?

W jakim przypadku włączać światła przeciwmgielne przednie?

Czas na światła przeciwmgielne, które mogą (ale nie muszą) znaleźć się z przodu auta. Kiedy je włączać? Tu również znajdziemy odpowiedź w przepisach. Kierowca ma prawo używać takich świateł, jeżeli widoczność spada i ograniczone jest pole widzenia w trudnych warunkach atmosferycznych – dotyczy to mgły, deszczu czy śniegu. Drugim warunkiem, o którym nie wszyscy wiedzą są kręte drogi.

Światła przeciwmgielne przednie oświetlają bok drogi i są stosowane często jako doświetlenie zakrętu. Na drogach krętych (oznaczonych odpowiednim znakiem) masz również prawo włączyć takie oświetlenie, nawet przy korzystnych warunkach atmosferycznych.

Uwaga! Nieodpowiednie używanie przednich świateł przeciwmgielnych również oślepia kierowców (najczęściej oświetlenie to jest dużo mocniejsze niż np. lampy mijania), może doprowadzić do kolizji lub wypadnięcia z drogi. Za nieuzasadnione włączanie tych świateł również grozi Ci mandat w wysokości 100 złotych i 2 punkty karne.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Możesz dostać mandat za jazdę… na wstecznym. Oto interesujące aspekty nowego taryfikatora
Możesz dostać mandat za jazdę… na wstecznym. Oto interesujące aspekty nowego taryfikatora
W 2021 roku odnotowano kilkaset wypadków podczas cofania. Co ciekawe, przyczyną tych zdarzeń jest przede wszystkim nadmierna prędkość. Stąd pomysł na mandat za taką jazdę.
Jak wybrać najlepszą szkołę jazdy?
Jak wybrać najlepszą szkołę jazdy?
Po czym poznać, że akurat TA szkoła jest najlepsza? Oto najważniejsze podpowiedzi!
Dania: wynajęte Porsche zostanie zlicytowane z powodu przekroczenia prędkości?!
Dania: wynajęte Porsche zostanie zlicytowane z powodu przekroczenia prędkości?!
Duńskie prawo drogowe zostało zaostrzone. Piraci drogowi mogą liczyć na konfiskatę pojazdów.
Ostatnie wpisy