piątek, 29 września, 2023
Banner Top

Strefa zamieszkania to zazwyczaj miejsce, w którym kierowcy pozwalają sobie na wyjątkowo dużo. Dotyczy to szczególnie parkowania, jednak łatwo można za nie otrzymać mandat. 

Jakie są zasady dotyczące parkowania w strefie zamieszkania?

Strefa zamieszkania to dość specyficzne miejsce pod względem obowiązujących przepisów. Przede wszystkim w niej absolutnie zawsze pierwszeństwo mają piesi, którzy do tego mają też prawo do poruszania się po całej szerokości jezdni.

Najważniejsza zasada (jeśli chodzi o te, które najłatwiej złamać), która obowiązuje w każdej strefie zamieszkania, dotyczy jednak parkowania. Mówi ona o tym, że jakikolwiek postój jest dozwolony tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Oznacza to więc, że w strefach zamieszkania jedynym miejscem, w którym możemy legalnie zaparkować, jest wyznaczone miejsce parkingowe.

Zasada ta jest oczywiście bardzo często łamana. Aby to zaobserwować, wystarczy się przejść na jakiekolwiek osiedle, gdzie wyznaczono strefę zamieszkania. Kierowcy parkują tam wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Z tego powodu samochody spotkamy na trawnikach, chodnikach i tak właściwie na każdym wolnym skrawku przestrzeni.

Jak karane jest nieprawidłowe parkowanie w strefie zamieszkania?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że lepiej nigdy nie wychodzić z założenia, iż skoro wszyscy parkują w pewien sposób, to my też tak możemy. Owszem, w wielu miejscach w strefie zamieszkania policja bądź straż miejska nie zwraca większej uwagi na nieprawidłowo zaparkowane samochody. Nie jest to jednak reguła i myślenie o tym to prosty sposób na postawienie się w sytuacji, w której niezwykle łatwo będzie dostać mandat. 

„Zwyczajne” zaparkowanie w niepoprawny sposób karane jest mandatem w wysokości 100 złotych. Dodatkowo musimy być gotowi na to, że w ten sposób zyskamy jeden punkt karny. Warto o tym pamiętać, gdyż obecnie uzyskanie punktów karnych jest znacznie prostsze niż w przeszłości i nawet ten punkt może zaważyć o tym, czy utrzymamy swoje uprawnienia. 

Znacznie większe kłopoty będziemy mieć, gdy nie tylko zaparkujemy w sposób niedozwolony, czyli po prostu poza miejscem parkingowym, ale też jednocześnie zastawimy drogę pożarową. Te są dość powszechne w strefach zamieszkania i umożliwiają wygodne przejechanie służbom mundurowym, a w szczególności strażakom. W takiej sytuacji może czekać nas nie tylko mandat, ale też odholowanie auta, co zwiększy koszty naszego parkowania. 

Zdjęcie główne: Vitor Paladini/unsplash.com

Tagi: , , ,
Dumny posiadacz prawa jazdy od nieco ponad roku, który dobrze wie jak trudne są początki dla młodego kierowcy. W internecie obecny od ponad 3 lat, jako dziennikarz i copywriter. Miłośnik Formuły 1 i szybkiej jazdy.

0 Komentarze

Zostaw komentarz