Jak skontrolować stan klimatyzacji przed podróżą? Dlaczego ważne są regularne wymiany filtrów?

Jak skontrolować stan klimatyzacji przed podróżą? Dlaczego ważne są regularne wymiany filtrów?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kurs, a następnie egzamin na prawo jazdy nie tylko stresują, ale i sporo kosztują. Dziś chcemy przedstawić szacunkowe koszty prawa jazdy kategorii A. 

Jeśli planujesz zakup motocykla, wstrzymaj się. Może się okazać, że Twój budżet na niego będzie mniejszy właśnie za sprawą kosztów związanych z prawem jazdy.

Kilka kategorii A – o czym nam mówią?

Od 2013 roku przepisy mówią o dokładnie czterech kategoriach z literką A, zaczynając od AM poprzez A1, A2, a na A kończąc. Co one oznaczają? Poniżej krótkie wyjaśnienie:

  1. Kategoria AM uprawnia do kierowania motorowerem oraz czterokołowcem lekkim. Możliwe jest także prowadzenie zespołu pojazdów, w których wymienione wcześniej pojazdy są połączone z przyczepą. Warto tutaj podkreślić, że przed 2013 rokiem tej kategorii nie było, a była karta motorowerowa;
  2. Kategoria A1 uprawnia do podróżowania motocyklem, ale tylko wtedy, gdy osoba ukończyła 16 lat. Motocykl nie może mieć pojemności większej niż 125 cm³ oraz mocy 11 kW i stosunku mocy do masy własnej na poziomie do 0,1 Kw/kg. Kategoria A1 pozwala także prowadzić trójkołowiec o mocy do 15 kW. Należy tu zaliczyć też wszystkie pojazdy z kategorii AM oraz przyczepki podłączone do tych pojazdów;
  3. Kategoria A2 to z kolei wszystkie pojazdy z AM oraz motocykle mające więcej niż 35 kW mocy i stosunek mocy do masy własnej wynoszący maksymalnie 0,2 kW/kg; 
  4. Kategoria A umożliwia podróżowanie dowolnymi motocyklami, nie ma tutaj ograniczeń mocy. Warto wiedzieć, że aby ubiegać się o to prawo jazdy, osoba musi mieć ukończone 24 lata lub 20 lat, jeśli ma od co najmniej 2 lat prawo jazdy kategorii A2. 

Dziś jednak chcemy porozmawiać o kategorii A, która jest tą najbardziej pożądaną przez przyszłych motocyklistów. Oczywiście jest także tą najdroższą, w końcu uprawnia do jazdy wszystkimi motocyklami bez ograniczeń. 

Cennik kursu i egzaminów na kategorię A

Zacznijmy od kursów. Tutaj sprawa wygląda różnie, wszystko bowiem zależy od konkretnej szkoły jazdy. Ceny zaczynają się od około 1800 złotych, a kończą nawet na 2200/2300. Mniej więcej tak to wygląda w Krakowie, w Warszawie natomiast znaleźliśmy szkołę, która oczekuje 2000 złotych za kurs i to po obniżce, w Poznaniu było podobnie. 

Możemy więc przyjąć, że realnie kurs, gdzie czeka na Ciebie 20/21 godzin jazdy praktycznej i 30 godzin teoretycznych wykładów, kosztuje 2000 złotych. Warto zaznaczyć, że masz opcje kursów przyspieszonych, a nawet ekspresowych, które można zamknąć w przeciągu 10 dni! Wtedy koszty mogą sięgać nawet 3000 złotych.

Sprawa jest prostsza, jeśli chodzi o ceny egzaminów, które dla całej Polski są takie same bez względu na region, w którym znajduje się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. 

Egzamin teoretyczny to koszt 30 złotych, a egzamin praktyczny 180 złotych – oczywiście jest to „bilet” jednorazowy. Jeśli nie będzie Ci się powodzić, koszty mogą być dużo wyższe. Pamiętaj także o rejestracji, która będzie Cię kosztować około 200 złotych.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jeśli posiadasz bezterminowe prawo jazdy, musisz wymienić je na nowe!
Jeśli posiadasz bezterminowe prawo jazdy, musisz wymienić je na nowe!
Zmiana ma związek z przepisami Unii Europejskiej, które przewidują najdłuższy okres ważności dokumentów tego typu na 15 lat.
Kolizja autem rodziców – jak sprawić, by konsekwencje były mało dotkliwe?
Kolizja autem rodziców – jak sprawić, by konsekwencje były mało dotkliwe?
Spowodowałeś kolizję autem rodziców? Prawdopodobnie czekają ich spore konsekwencje! Jak możesz uchronić siebie, tatę i mamę przed stratami finansowymi? Sprawdź!
Rezerwacja egzaminu na prawo jazdy – wszystko co musisz wiedzieć!
Rezerwacja egzaminu na prawo jazdy – wszystko co musisz wiedzieć!
Istnieje wiele sposobów na zarejestrowanie swojego udziału w egzaminie państwowym. Jakie z nich możemy wyróżnić i jak przygotować się do rejestracji?
Ostatnie wpisy