wtorek, 7 lutego, 2023
Banner Top

Kilka lat temu w Polsce obowiązywał jasny podział na kategorie na prawo jazdy. A uprawniało do poruszania się motocyklami, B samochodami osobowymi, a C ciężarówkami. Od czasu zmian wielu kandydatów gubi się w wymogach, związanych z uprawnieniami. Sprawdzamy, jakie trzeba spełnić kryteria, aby dostać kategorię A.

Oczywiście, niezbędne jest zdanie egzaminu i przejście szkolenia, ale o tym nie ma sensu pisać. Najważniejszym kryterium podejścia do kontrolnego testu jest ukończenie 24 lat. Wiek ten może być obniżony do 20 lat, ale tylko gdy prowadzący motocykl od minimum dwóch lat posiada prawo jazdy kat. A2.

Funkcjonariusze służb mundurowych (wojsko, straż, policja) mogą dostać kategorię A już w wieku 18 lat. Wynika to z potrzeb służbowych.

Jak wygląda kurs?

Kurs na kat. A trwa łącznie 50 godzin (30 teorii i 20 praktyki). Kończy się egzaminem. Teoretyczna część jest znana, natomiast praktyczna to konieczność przejścia placu manewrowego, a następnie ruchu na drodze publicznej. Uwaga! W przeciwieństwie do czasów sprzed nowelizacji, na egzaminach może obowiązywać kilka tras! Nie warto uczyć się na pamięć jednej!

(fot. pixabay.com)

Tagi: , , ,
Marcin Lewicki
Prawo jazdy zdał dawno temu, ale świetnie pamięta egzaminacyjny stres. Wielki fan motoryzacji. Od ponad 10 lat związany z mediami w różnych rolach – najczęściej jako dziennikarz. Współpracownik UMK w Toruniu, gdzie uczy młodych adeptów dziennikarstwa. Copywriter, przedsiębiorca i miłośnik ruskich pierogów.

Powiązanie artykuły

0 Komentarze

Zostaw komentarz