środa, 7 czerwca, 2023
Banner Top

Upragnione „prawko” to przepustka do świata normalnych pojazdów o masie poniżej 3,5 tony. Co ważne, na tym dokumencie można prowadzić również inne konstrukcje mechaniczne. Jakie?

Przede wszystkim motocykle o pojemności do 125m3. To wystarczy, żeby kupić sobie naprawdę ładnego „ścigacza” czy „choppera”. Prędkość maksymalna takiego pojazdu będzie oscylowała w granicach 120 kilometrów na godzinę, a przeżycia z jazdy na pewno zapowiadają się niezapomnianie.

Poza tym – w związku z nowelizacją przepisów – możesz też prowadzić trójkołowce i quady. Co jednak poza tym?

W kategorii B znajdziemy auta dostawcze (masa do 3,5 tony). Ustawodawca nie wskazuje, że tylko osobówki związane są z najpopularniejszym uprawnieniem. Podobnie jest z busami, ale tylko do 9 miejsc – w innym przypadku trzeba mieć kategorię D.

Kierowca z kat. B może też ciągnąć przyczepę o masie do 750kg. Ma również uprawnienia do prowadzenia ciągnika rolniczego, ale ten może mieć podpiętą wyłącznie taką lekką przyczepę (lub inne narzędzie rolnicze).

Co ciekawe, do kat. B należą też maszyny budowlane (np. koparki) i.. kombajny (bez hedera na drodze publicznej).

(fot. pixabay.com)

Tagi: , , , ,
Prawo jazdy zdał dawno temu, ale świetnie pamięta egzaminacyjny stres. Wielki fan motoryzacji. Od ponad 10 lat związany z mediami w różnych rolach – najczęściej jako dziennikarz. Współpracownik UMK w Toruniu, gdzie uczy młodych adeptów dziennikarstwa. Copywriter, przedsiębiorca i miłośnik ruskich pierogów.

0 Komentarze

Zostaw komentarz