środa, 7 czerwca, 2023
Banner Top

Nauka jazdy dla wielu osób jest stresująca. Zdanie prawa jazdy wymaga zdobycia doświadczenia i określonych umiejętności. Do nauki wykorzystywane są samochody, dzięki którym młodzi kierowcy poznają prowadzenie pojazdu zgodnie z przepisami drogowymi. Muszą spełniać wiele wymagań. Jakie auta najczęściej wykorzystywane są do nauki jazdy? 

Opel Corsa D

Samochód niemieckiego Opla jest bardzo dobrym pojazdem do nauki jazdy. Osiągnęły wysokie oceny w teście Euro NCAP. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że manewrowanie jest zdecydowanie łatwiejsze dla kursantów. To samochody, które znajdują się w ośrodkach egzaminacyjnych w Częstochowie. Zostały wyposażone w silnik o pojemności 1,2 litra. Mają moc 80 koni mechanicznych. 

Peugeot 207

Znajduje się w WORD-ach w Przemyślu, Rzeszowie, Koszalinie oraz Tarnobrzegu. Peugeot 207 produkowany na Słowacji, we Francji i Hiszpanii osiągnął ogromny sukces i cieszy się popularnością na całym świecie. Samochód ten widziany jest często na polskich drogach. Bezpieczny i łatwy do opanowania. Doskonale sprawdza się jako pierwszy samochód do nauki jazdy i egzaminów. 

Chevrolet Aveo

To samochód, który oczekuje na przyszłych kursantów w Toruniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Przez lata był jednym z najpopularniejszych pojazdów wykorzystywanych do nauki jazdy. Obecnie jest to model nieco przestarzały, jednak nadal można go zobaczyć na naszych ulicach. 

Hyundai i20

Samochód najczęściej wykorzystywany do nauki jazdy i egzaminach na prawo jazdy kategorii B. Pojazd wyróżnia się silnikiem o pojemności 1,2 litra oraz mocy 75 koni mechanicznych. Wykorzystywane są samochody z fabryczną instalacją gazową. To pojazd czekający na kursantów w Suwałkach, Przemyśle, Radomiu, Rzeszowie, Tarnobrzegu oraz Skierniewicach. 

Renault Clio

Dostępny jest dla kursantów w Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu i Wałbrzychu. Podstawowa wersja ma pojemność 1,2 litra oraz moc 75 koni mechanicznych w silniku benzynowym. Samochód z takim wyposażeniem można kupić za około 42 tysiące złotych. 

Fiat Punto

Popularny w Ośrodkach Ruchu Drogowego w Elblągu, Łomży, Olsztynie i Suwałkach. Dostępne są dwie wersje. Nieco słabsza z silnikiem o pojemności 1,2 litra oraz wersje z silnikiem 1,4 litrowym o mocy 77 koni mechanicznych. 

Skoda Fabia

Najnowsza generacja znajduje się obecnie jedynie w Ośrodku Ruchu Drogowego w Lublinie i Płocku. Ma jednolitrowy silnik benzynowy o mocy 60 koni mechanicznych. Mały samochód, który przez lata był jednym z najpopularniejszych aut służących kursantom do nauki jazdy. 

Kia Rio 

Koreański producent zaoferował samochód, który doskonale sprawdza się do nauki jazdy i egzaminów dla potencjalnych kierowców. W Ośrodku Ruchu Drogowego we Włocławku i Sieradzu znajdują się auta, które mają 1,2 litrowy silnik o mocy 84 koni mechanicznych. Często wykorzystywane są również modele 1,1 litrowym silniku z mocą 75 koni mechanicznych. 

Jaki jest idealny samochód do nauki jazdy? 

Samochody w Ośrodkach Ruchu Drogowego dla kursantów muszą spełniać określone wymogi. To auta, które przede wszystkim powinny być bezpieczne i ekonomiczne. Do nauki jazdy najlepiej sprawdzają się małe samochody. Zazwyczaj dostępne są hatchbacki, które są łatwe do opanowania na drodze. Wybierane są takie modele, które napędzane są silnikami o zakresie mocy uznawanymi za bezpieczne, czyli pojemności ok. 1,2 litrów i mocy 50-85 koni mechanicznych. Najczęściej wybierane są pojazdy z pięciobiegową skrzynią manualną. 

Do nauki jazdy w WORD-ach nie można przystąpić własnym samochodem. Wyjątkiem są egzaminy, do którego przystępuje osoba niepełnosprawna. W takich wypadkach można przystąpić do egzaminu z własnym autem, jeśli pojazd jest dostosowany do rodzaju niepełnosprawności oraz spełnia wymogi pojazdów egzaminacyjnych. 

(fot. pixabay.com)

Tagi: , ,
Kierowca od pięciu lat. Prawo jazdy zdał za pierwszym razem. Do tej pory utrzymuje kontakt z instruktorami. Planował zostać instruktorem jazdy, jednak poświęcił się pasji i zaczął pomagać innym w inny sposób. Zajmuje się pisaniem tekstów poradnikowych dla przyszłych i młodych kierowców.

0 Komentarze

Zostaw komentarz