Jak bezpiecznie jeździć autem jesienią i zimą?

Jak bezpiecznie jeździć autem jesienią i zimą?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Bezpieczna i rozsądna jazda to coś, o czym każdy kierowca powinien pamiętać zawsze i o każdej porze roku. Jednak jesienią i zimą warunki drogowe znacznie się pogarszają, dlatego też konieczne jest zwiększenie swojej ostrożności i uważności za kierownicą. Podpowiadamy, na co zwracać szczególną uwagę.

Deszcz i śnieg, śliskie oblodzone drogi, mgła, ogólna „szarówa” na dworze, która sprawia, że znaki i oświetlenie drogowe są słabo widoczne … wszystkie te czynniki charakterystyczne dla jesieni i zimy nie ułatwiają bezpiecznej jazdy autem, a nawet znacznie ją utrudniają. Podpowiadamy jednak, o czym należy pamiętać, aby zawsze jeździć bezpiecznie, nawet jesienią i zimą. 

Przygotuj auto do zimowych warunków

Aby jeździć bezpiecznie, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie auta na chłodniejszy okres. Przede wszystkim konieczna jest wymiana opon z letnich na zimowe. Dzięki temu przyczepność będzie lepsza, a ryzyko wpadnięcia w poślizg znacznie mniejsze. Pamiętaj także, że płyn chłodniczy i płyn do spryskiwaczy, doskonale sprawdzające się w porze wiosenno-letniej, mogą uszkodzić pojazd i utrudnić jego prowadzenie jesienią czy zimą. Spowodowane jest to faktem, że ich letnie wersje zimą stają się podatne na zamarzanie, co stwarza ryzyko uszkodzenia baków i pozostałych mechanizmów znajdujących się pod maską. Ponadto zimowy płyn do spryskiwaczy, dzięki zawartości alkoholu, pomaga usunąć szron z przedniej szyby pojazdu. Dlatego też wymień płyny, jak tylko pojawią się pierwsze przymrozki.

Ruszanie z miejsca

W porze zimowej, szczególnie kiedy spadnie śnieg, problematyczne może okazać się ruszanie z miejsca. Na zaśnieżonej i oblodzonej powierzchni nie użwaj zbyt dużo pedała gazu – śnieg pod kołami najpierw się rozgrzeje i roztopi, co najprawdopodobniej Cię zablokuje. Dodatkowo koła mogą wpaść w poślizg, a samochód pozostaje w miejscu. Jak więc ruszać skutecznie i bezpiecznie? Ogranicz wciskanie gazu do minimum, a nawet spróbuj ruszyć na samym sprzęgle. Na mocno oblodzonym miejscu parkingowym może pomóc także ruszenie z drugiego biegu.

Poruszanie się po mieście

Jak jeździć bezpiecznie po mieście mimo zaśnieżonych, oblodzonych lub mokrych ulic w jesienno-zimowym okresie? Odpowiedź jest bardzo prosta – ostrożnie, a przede wszystkim zgodnie z przepisami. W końcu najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie na jesień i zimę, jest nieodpowiedzialność i brawura kierowców. Tak więc odpowiednia liczba widniejąca na liczniku i płynna jazda to pierwszy krok do bezpiecznego przebycia drogi. Dodatkowo w zimie należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie odległości przed poprzedzającym pojazdem, ponieważ droga hamowania w miesiącach zimowych i jesiennych z powodu opadów deszczu i śniegu oraz mrozu tworzącego lód, znacznie się wydłuża. 

Pamiętaj także, że poślizgom sprzyja intensywne używanie pedału gazu oraz jazda na wysokim biegu. Dlatego też należy ostrożnie rozpędzać samochód, zachować rozsądną prędkość i jak najszybciej zmieniać biegi. Dodatkowo zwracaj jeszcze większą uwagę na innych uczestników ruchu, ponieważ jesienią i zimą ograniczone zaufanie jest wyjątkowo ważne. W końcu trudno jest przewidzieć zachowanie innych kierujących. Obserwuj więc uważnie innych kierowców, a także pieszych i rowerzystów.

Zdjęcie główne: Marta Wave/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Egzaminator nadzorujący WORD w Białymstoku: problemem szkolenia jest przygotowanie wyłącznie na egzamin!
Egzaminator nadzorujący WORD w Białymstoku: problemem szkolenia jest przygotowanie wyłącznie na egzamin!
Co o współczesnych przepisach i szkoleniu kierowców sądzi egzaminator nadzorujący w WORD Białystok? Zachęcamy do lektury wywiadu!
Jak prawidłowo dobrać części do naprawy silnika Twojego pojazdu
Jak prawidłowo dobrać części do naprawy silnika Twojego pojazdu
Poznaj sprawdzone metody na wybór części samochodowych, które poprawią wydajność i bezpieczeństwo Twojego pojazdu. Naucz się, jak prawidłowo wybrać części do naprawy auta.
Rodzice będą mogli być instruktorami jazdy? To możliwe. Nowe przepisy w fazie konsultacji
Rodzice będą mogli być instruktorami jazdy? To możliwe. Nowe przepisy w fazie konsultacji
Czy rodzic już niedługo będzie w stanie zastąpić instruktora? Sprawdź, co wiemy!
Ostatnie wpisy