Jazda w upały – poznaj podstawowe zasady!

Jazda w upały – poznaj podstawowe zasady!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Żar lejący się z nieba w żadnym wypadku nie jest komfortowy i przyjemny dla Twojego ciała pokrytego grubą skórą stroju motocyklowego oraz rękawiczkami. W takich momentach każdy podmuch chłodnego powietrza jest na wagę złota. Niemniej jednak, trzymając się podstawowych zasad, możesz sprawić, że letnie wyjazdy będą o wiele bardziej znośne. 

Nawodnienie, nawodnienie, nawodnienie!

Kluczem do znośnej podróży motocyklem podczas upałów jest nawodnienie. Pocenie się to naturalna wentylacja naszych organizmów, warto jednak pamiętać, że tracimy wtedy ogromne ilości wody. Dlatego też warto ubezpieczyć się w butelkę wody – koniecznie niegazowanej – i uzupełniać płyny możliwie jak najczęściej. Wypicie litra energetyka nie będzie dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze energetyk zapewni kopa tylko na chwilę, a zawarte w nim chemikalia mogą doprowadzić do zawrotów głowy, a nawet utraty przytomności. Po drugie picie napoju „na raz” spowoduje, że pęcherz nie będzie w stanie sobie z tym poradzić. Dlatego warto pić wodę częściej, najlepiej małymi łykami.

Co pić: WODĘ!

Czego nie pić: energetyków, kofeiny, słodkich napojów gazowanych.

Odpowiednio dobrana odzież

Podróż motocyklem w upały może odbierać przyjemność z jazdy jednośladem. Gruba skóra motocyklowa nie sprawdzi się najlepiej w takich warunkach. Rozpinanie jej lub ściąganie jest nader nieodpowiedzialne, bo w przypadku szlifu lub wypadku nasze ciało nie będzie miało odpowiedniej ochrony. Co w takim razie robić? Warto zakupić kurtkę motocyklową wykonaną z meshu – jest to siateczka, bardzo wytrzymała i odporna na wszelakie tarcie. Meshowe kurtki motocyklowe są lekkie i przewiewne, dzięki czemu górują nad kurtkami skórzanymi w kwestii wentylacji, a zapewniają przy tym tę samą ochronę. Innym rozwiązaniem dla motocyklisty lubującego się w skórach są kamizelki chłodzące. Ta innowacyjna alternatywa zapewnia prawidłowe schłodzenie ciała w każdych warunkach. Jak to działa? Należy zanurzyć kamizelkę w wodzie, wycisnąć nadmiar i założyć pod kurtkę. Powietrze, które przepływa przez kamizelkę, jest schładzane przez wodę, dzięki czemu temperatura przy ciele może być niższa nawet o ok. 6–12 stopni Celsjusza od tej panującej na zewnątrz. Kamizelka ta zatrzymuje w sobie wodę, jednak nie przepuszcza jej na wierzch, zapewniając chłodzenie. 

Czego unikać: jazdy bez lub w rozpiętej kurtce.

Co ubierać: kurtki meshowe, kamizelki chłodzące (koniecznie pod kurtkę!).

Rób przerwy (i schładzaj głowę!)

W trakcie trasy, nawet krótkiej, warto pamiętać o przerwach. Podczas upałów organizm człowieka szybko traci wodę i energię. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by robić sobie przerwy nie tylko na nawodnienie organizmu czy załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale także by zwyczajnie odprężyć się w cieniu. Schłodzenie swojej głowy jest także kluczowe, aby uniknąć udaru słonecznego czy utraty przytomności w trakcie jazdy. Nagrzanie motocykla to kolejna kwestia. Rozgrzane części, np. silnik, nie tylko wydzielają wysokie temperatury, powodując przegrzanie motocyklisty, ale także same się przegrzewają. Dlatego przerwy należy potraktować nie tylko jak zadbanie o samego siebie, ale także o silnik, który musi się schłodzić, aby się nie przegrzać.

Zdjęcie główne: Harley-Davidson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
E-wizyta u lekarza. Jak się do niej przygotować?
E-wizyta u lekarza. Jak się do niej przygotować?
W dobie cyfrowej transformacji nawet sfera zdrowia przenosi się do internetu. E-wizyty, czyli konsultacje medyczne realizowane za pośrednictwem komunikacji online, stają się coraz bardziej popularne. Aby jednak skorzystanie z nich było efektywne i komfortowe, warto wiedzieć, jak się do nich przygotować.
Nauka jazdy: zawracanie na rondzie – w jaki sposób je wykonać?
Nauka jazdy: zawracanie na rondzie – w jaki sposób je wykonać?
Czeka Cię egzamin na prawo jazdy? Sprawdź, jak dobrze przeprowadzić manewr zawracania na rondzie.
Jakim przeróbkom poddać pierwsze auto?
Jakim przeróbkom poddać pierwsze auto?
Zastanawiasz się, jak zabrać się za tuning pierwszego auta? Wydaje Ci się to strasznie skomplikowane? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy