środa, 7 czerwca, 2023
Banner Top

Japońska marka znana jest ze swojej innowacyjnej technologii i oryginalnego podejścia do motoryzacji. Po operowaniu na rynku przez blisko sto lat Nissan doskonale zna potrzeby i wymagania swoich klientów. Dziś przyjrzymy się, czy jeden z flagowych modeli, Juke, jest odpowiednim samochodem dla młodego kierowcy.

Juke – czyli?

Juke to jeden z flagowych modeli japońskiego producenta. Model zadebiutował po raz pierwszy na Genewskich Targach Motoryzacyjnych w 2009 roku. Druga generacja w wersji na rynek europejski została zaprezentowana we wrześniu 2019 roku. Najważniejszą zmianą było użycie nowej platformy CMF-B stworzonej wspólnie przez Renault i Nissana. Pozwoliła ona na znaczne powiększenie przestrzeni kabiny, co było niemałym mankamentem poprzedniej wersji. 

Wielu z Was zapewne zastanawia pochodzenie nazwy modelu Nissana. Angielski czasownik juke można przetłumaczyć jako tańczyć lub wykonywać gwałtowny ruch. Trzeba przyznać, że jako miejski crossover flagowy model Nissana idealnie wpisuje się w to określenie. W końcu Juke znany jest ze swojej zwinności na drodze.

Projekt 

Juke został zaprojektowany przez europejski oddział marki mający swoją siedzibę w Londynie. Model charakteryzuje się przede wszystkim wyrazistymi łukami nadkola i wysokim zawieszeniem skontrastowanym małymi oknami. Projekt to nic innego jak nowoczesna interpretacja stylistyki znanej z lat 60. i 70. pod nazwą coke bottle styling (pierwszym skojarzeniem powinny być kultowy Rolls-Royce Silver Shadow czy Buick Riviera). Z kolei wygląd przypominający nadwozie typu coupe uzyskano za sprawą umiejscowienia klamek blisko ramy okien samochodu. Z pozoru nieistotne elementy nadwozia sprawiły, że Nissan Juke stał się rozpoznawalny na całym świecie.

Samochód dla młodego kierowcy

Juke okazał się natychmiastowym hitem sprzedażowym na europejskim rynku i drugim najlepiej sprzedającym się samochodem po bliźniaczym Qashqaiu. Do tej pory sprzedano ponad milion egzemplarzy na całym świecie, a warto zaznaczyć, że statystyki sprzedażowe powoli wracają do liczb wykręcanych na samym początku wypuszczenia modelu na rynek. 

Trudno zaprzeczyć, że jest to pojazd stworzony dla młodych osób. W końcu grupą docelową japońskich marketingowców były osoby wkraczające w dorosłość. Z tego względu wiek właścicieli Nissana Juke jest zaskakująco niski. Co sprawia, że flagowy model jest tak atrakcyjny dla młodych dorosłych?

To przede wszystkim odważne linie, futurystyczne kształty i – ogólnie rzecz ujmując – odważny, wyróżniający się design. Poza tym na uwagę zasługuje również kompaktowe i przestronne wnętrze, które spełnia wszystkie potrzeby młodych dorosłych. Ostatnią kwestią, choć równie istotną, jest mocny i oszczędny silnik 1.0 turbo generujący moc 115 koni mechanicznych. To wystarczy, by samochód wcisnął w fotel i sprawdził się w miejskim ruchu. Jak widzisz, trudno doszukiwać się wad Juke’a. 

Zdjęcie główne: Tigran Hambardzumyan/unsplash.com

Tagi: , ,
Od roku zawodowo pisze o motoryzacji. Fan amerykańskich muscle carów i przemysłu motoryzacyjnego. Samozwańczy, hobbystyczny mechanik. Wielki miłośnik wszystkiego, co ma silnik i jeździ.

0 Komentarze

Zostaw komentarz