Zamiana samochodu na inny – jak i gdzie można to zrobić?

Zamiana samochodu na inny – jak i gdzie można to zrobić?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli planujemy nabycie nowego samochodu, nie zawsze wiąże się to z jego kupnem. Mamy możliwość wymiany naszego poprzedniego pojazdu na nowy. Wiele osób decyduje się na taki właśnie krok, zwłaszcza posiadacze samochodów używanych. Jeśli szukamy auta z inną funkcjonalnością niż nasze obecne, a akurat natrafimy na kogoś, kto taki samochód posiada, a jemu odpowiada nasze auto, możemy spisać umowę zamiany aut i cieszyć się nowym pojazdem. 

Umowa zamiany auta – informacje i porady

Zamiana samochodu wiąże się z pewnymi potrzebami, zarówno pod kątem samej umowy, jak i innych czynności natury prawnej, o których obydwie strony takiej transakcji muszą pamiętać. Jak więc zamienić swój samochód na inny? I gdzie to zrobić? W internecie można znaleźć wiele gotowych wzorów umów zamian aut, a także generatory takich dokumentów. Przykładowo umowa zamiany auta na https://autoumowa.pl może być wygenerowana nawet w trzy minuty, jeśli podamy odpowiednie dane. 

Jakie to dane? Przede wszystkim informacje o obydwu stronach transakcji: imię, nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania, numer i rodzaj dokumentu tożsamości, organ, który wydaje ten dokument, w razie potrzeby NIP. Oprócz tego należy podać dokładne parametry obydwu samochodów: model, marka, rok produkcji, numery rejestracyjne, numery podwozia i tym podobne. W zależności od naszych potrzeb możemy uszczegółowić opis samochodów (dodać na przykład kolor, pojemność silnika czy bagażnika). W aneksie umowy powinniśmy dołączyć również spis przekazanych wraz z samochodami dokumentów i wyposażenia aut (np. komplet kluczyków, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu czy ubezpieczenie OC). Oprócz tego w umowie powinniśmy podać oszacowaną wartość obydwu pojazdów oraz miejsce i datę zawarcia transakcji.

Zamiana aut – na co zwrócić uwagę?

Wartość samochodów w umowie podaje się w prostym celu – jeżeli różnica między wartościami pojazdów jest zbyt duża, zamieniający się mogą zdecydować o dopłacie. Czasami jednak taka różnica jest znikoma, wtedy właściciele pojazdów rezygnują z takiego rozwiązania. Obydwaj właściciele powinni w przeciągu 30 dni od zawarcia umowy zgłosić fakt zmiany właścicieli pojazdów w odpowiednim urzędzie, na przykład wydziale komunikacji. W przeciągu 14 dni należy zgłosić ten fakt w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym dany samochód jest ubezpieczony. W zgłoszeniu zamiany do ubezpieczyciela powinny znajdować się: data i miejsce zawarcia transakcji, dane osobowe stron transakcji, a także najważniejsze dane obydwu pojazdów. Oczywiście jeśli decydujesz się na zamianę auta, warto zachować szczególną ostrożność. Sprawdź dokładnie stan techniczny pojazdu, który masz zamiar nabyć przez zamianę. Masz prawo również żądać od drugiej strony transakcji podpisania zaświadczenia, iż auto jest jego własnością i nie jest w żaden sposób obciążone karnie. Sam również powinieneś podpisać wtedy taki dokument.

Gdzie znaleźć osoby chcące dokonać zamiany samochodu?

Chętnych do zamiany samochodu można szukać na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych, takich jak Gumtree czy OLX. Prywatni właściciele wystawiają tam swoje oferty i informują o poszukiwaniu samochodów. Warto też odwiedzić grupy na Facebooku, gdzie ludzie zamieszczają różnego rodzaju ogłoszenia, tam również można trafić na bardzo ciekawe oferty. Transakcja z osobą prywatną nie powinna być trudna, a dzięki takim portalom jak autoumowa.pl stworzenie odpowiedniej umowy zamiany czy sprzedaży kupna nie jest trudne nawet dla laika. Oprócz tego miejscem do wymiany swojego samochodu na inny może być komis używanych samochodów. Tego typu miejsca dają większą swobodę wyboru i elastyczność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ceny egzaminów rosną – ile teraz będą kosztować?
Ceny egzaminów rosną – ile teraz będą kosztować?
Zmiany w cenniku egzaminów na prawo jazdy są kwestią czasu. Jak bardzo mogą skoczyć te stawki i kiedy możemy spodziewać się tych poprawek?
Jak może wyglądać egzamin na prawo jazdy w śniegu?
Jak może wyglądać egzamin na prawo jazdy w śniegu?
Wielu kandydatów na kierowców myśl o egzaminie na śniegu może przerażać. Czy jednak rzeczywiście diabeł jest taki straszny, jak go malują?
Co grozi za jazdę samochodem przed egzaminem?
Co grozi za jazdę samochodem przed egzaminem?
Sprawdź, jakie kary grożą za prowadzenie samochodu bez ważnego prawa jazdy.
Ostatnie wpisy