AC dla młodego kierowcy – czy warto?

UBEZPIECZENIE
AC dla młodego kierowcy – czy warto?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie OC to obowiązek – inaczej jest w przypadku autocasco. Młodzi kierowcy muszą liczyć się z wyższymi stawkami i innymi ograniczeniami. Czy AC na początku przygody za kółkiem to dobry pomysł?

Młody kierowca jako klient ubezpieczalni – wybór OC i AC

Będąc młodym kierowcą, musimy liczyć się ze specyficznym traktowaniem ze strony ubezpieczalni. Firmy oferujące polisy nie mają zaufania do klientów poniżej pewnego progu wiekowego – powodem takiego podejścia jest większe ryzyko związane z brakiem doświadczenia. Powszechnie mówi się o zjawisku takim jak „nauka w trasie”. Ukończenie kursu i parę lat za kółkiem to za mało, aby nabrać odpowiednich nawyków – droga nieustannie stawia przed nami nowe wyzwania, a ich pokonywanie to najlepsza nauka.

Bardziej restrykcyjne warunki ubezpieczeń i wyższe stawki dla młodych kierowców są poparte statystykami. Według oficjalnych danych wskaźnik wypadków w przypadku osób w wieku 18–24 lat jest niemal dwukrotnie wyższy niż w przedziale 25–39 lat. Co ciekawe, malejący trend możemy zaobserwować w całym zakresie: najmniej wypadków powodują kierowcy powyżej 60. roku życia. Jak widać, doświadczenie zdecydowanie procentuje w przypadku bezpieczeństwa podczas poruszania się samochodem. To coś, czego naturalnie brakuje osobom świeżo po otrzymaniu prawa jazdy – efektem są między innymi większe opłaty za ubezpieczenie.

Bycie młodym kierowcą nie jest łatwe – OC i AC z wyższymi stawkami

Ubezpieczalnie liczą się z brakiem doświadczenia i na ogół większą brawurą wśród kierowców przed określonym progiem wiekowym (24–26 lat, w zależności od oferty danej firmy). Młode osoby są najbardziej ryzykownymi klientami takich przedsiębiorstw – szansa na wystąpienie sytuacji, w której potrzebne będzie wypłacenie AC, znacznie wzrasta. W efekcie wymagane są wyższe stawki, które mogą sięgać nawet dwukrotnej kwoty standardowej ceny.

Nie jest to prosty temat – z jednej strony dodatkowe ubezpieczenie może okazać się bardzo potrzebne w razie wypadku. Z drugiej jednak jest to dodanie kolejnej opłaty do bieżących kosztów utrzymania pojazdu, które już mogą być dość wysokie. Postaramy się podejść do tego obiektywnie i porównać zalety i wady AC dla młodego kierowcy.

Zalety AC dla młodych kierowców

Autocasco jest ubezpieczeniem, które pozwala na uzyskanie odszkodowania, gdy to my jesteśmy sprawcą zdarzenia. Wracając do statystyk dotyczących wypadków, możemy zauważyć, że to właśnie młodzi kierowcy powinni być najbardziej zainteresowani taką ofertą. AC to jednak nie tylko ochrona w przypadku kolizji. Co jeszcze zapewnia nam autocasco?

  • Odszkodowanie w przypadku kradzieży auta,
  • Pokrycie szkód w przypadku losowych zdarzeń wynikających z natury – mogą to być na przykład uszkodzenia powstałe w wyniku gradu, powodzi czy spadających gałęzi;
  • Odszkodowanie w przypadku bycia ofiarą aktu wandalizmu oraz innych przestępstw dokonanych przez nierozpoznanych sprawców.

Dzięki temu młodzi kierowcy mogą bez obaw poruszać się po drodze, mając świadomość, że będą mogli skorzystać z pomocy finansowej w razie różnych nieprzyjemnych zdarzeń. Ubezpieczalnie specyfikują zakres odszkodowań według własnych założeń i dokładna oferta może różnić się między konkretnymi firmami, jednak powyższe sytuacje zazwyczaj są objęte polisą. Co ciekawe, zabezpieczenie tego typu pomaga zredukować stres za kierownicą, w efekcie zmniejszając liczbę wypadków. Z drugiej strony niektórzy kierowcy mogą poczuć, że mają nieco większe pole do brawurowych manewrów i podejmowania mniej odpowiedzialnych decyzji. Należy zatem podejść do tej kwestii z wysoką ostrożnością.

Wady AC dla młodych kierowców z perspektywy zakładu ubezpieczeniowego

Wady autocasco dla młodych są niemal dokładnym odbiciem lustrzanym zalet. Jako że to właśnie młodzi kierowcy najczęściej stwarzają ryzykowne sytuacje, zwyczajnie nie opłaca się ich ubezpieczać. Brak doświadczenia przekłada się na ponoszenie całkiem sporych kosztów przez ubezpieczalnię – część wypadków może prowadzić do całkowitego uszkodzenia pojazdu, a w takiej sytuacji suma do wypłacenia osiąga naprawdę wysokie kwoty.

Co jednak to wszystko oznacza w praktyce? Główny efekt jest taki, że znalezienie atrakcyjnej oferty AC dla młodych kierowców nie jest łatwe. Gdy chcemy mieć możliwość skorzystania z pokrycia wielu różnych sytuacji, musimy przygotować się na płacenie wysokich składek, znacznie przekraczających opłaty dla kierowców z wieloletnim doświadczeniem.

Czy autocasco dla młodego kierowcy się opłaca?

Wiele zależy od konkretnej oferty, jednak w większości przypadków ciężko będzie znaleźć taką, która będzie stanowić sporą wartość dodaną w naszej sytuacji. Autocasco może jednak mieć różne założenia – niektóre specyficzne warianty AC mogą przykuć naszą uwagę swoją atrakcyjnością. Z pewnością nie należy skreślać wszystkich ofert na start. Warto przyjrzeć się rynkowi, zapoznać z aktualnymi trendami i stawkami. Możemy znaleźć także propozycje uwzględniające młodych kierowców, które dają szansę na wypłacenie odpowiedniej kwoty.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co daje audyt SEO strony?
Co daje audyt SEO strony?
Skuteczne pozycjonowanie wiąże się z przeprowadzeniem wielu określonych i ściśle wybranych działań, które mają w efekcie doprowadzić daną stronę aż na sam szczyt wyników w wyszukiwarce.
Toruńscy policjanci brali udział w akcji pod nazwą „Bezpieczny pieszy”
Toruńscy policjanci brali udział w akcji pod nazwą „Bezpieczny pieszy”
Już wkrótce na toruńskim niebie znajdzie się więcej policyjnych dronów, które będą pilnować porządku na drodze.
Kamerki samochodowe a Polskie prawo — nagranie z kamery samochodowej a mandat
Kamerki samochodowe a Polskie prawo — nagranie z kamery samochodowej a mandat
Jak korzystanie z kamerek samochodowych wygląda w świetle polskiego prawa? Kiedy z tego tytułu możemy dostać mandat? Sprawdzamy!
Ostatnie wpisy