Złomowanie pojazdów – fakty i mity

Złomowanie pojazdów – fakty i mity
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Złomowanie auta to sposób na pozbycie się pojazdu, który uległ zniszczeniu np. wskutek kolizji i nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Na złomowanie samochodu decydują się także osoby będące posiadaczami starego, wyeksploatowanego samochodu, którego użytkowanie mogłoby być niebezpieczne. W jakich jeszcze sytuacjach zezłomowanie auta jest dobrym rozwiązaniem i co warto wiedzieć na temat oddania auta do stacji demontażu pojazdów? Poniżej przeczytasz fakty i mity, a także poznasz odpowiedzi na najpopularniejsze pytania na temat złomowania pojazdów.

Kiedy warto zdecydować się na złomowanie auta?

Obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu jest opłacanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Nie ma możliwości zaprzestania płacenia składek w dowolnym momencie – podstawą do zerwania umowy ubezpieczenia OC jest wyrejestrowanie samochodu, które również nie może zostać wykonane w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Zgodnie z art. 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, pojazd podlega wyrejestrowaniu na wniosek właściciela w przypadkach takich jak:

  • kradzież auta,
  • zarejestrowanie pojazdu za granicą,
  • kasacja za granicą,
  • udokumentowana trwała i zupełna utrata posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności,
  • wycofanie pojazdu z obrotu,
  • przekazanie pojazdu do stacji demontażu – zezłomowanie auta.

Złomowanie pojazdów jest opłacalnym rozwiązaniem szczególnie w sytuacji, gdy stwierdzono szkodę całkowitą po zdarzeniu drogowym. Właściciel auta może wówczas pozbyć się wraku, dodatkowo otrzymując zapłatę od stacji demontażu pojazdów. Ponadto na zezłomowanie samochodu decydują się osoby będące posiadaczami starego pojazdu, który nadaje się do jazdy, jednak jego utrzymywanie jest zwyczajnie nieopłacalne.

Inną sytuacją, w jakiej warto zdecydować się na zezłomowanie auta, jest posiadanie sprawnego pojazdu, który jednak nie jest zbyt wartościowy, a jego sprzedanie może wiązać się z długotrwałym poszukiwaniem zainteresowanego. Co więcej, oddanie starego auta na złom czasem wiąże się z otrzymaniem podobnej kwoty jak w przypadku sprzedaży. Oczywistym powodem oddania samochodu do stacji demontażu jest także sytuacja, gdy pojazd jest wyeksploatowany, a jego dalsze użytkowanie stwarza niebezpieczeństwo dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

złomowiskou
Fot.: mpalis/elements.envato.com

Fakty, mity i najpopularniejsze pytania na temat złomowania pojazdów

W internecie można znaleźć wiele sprzecznych informacji dotyczących złomowania pojazdów. Warto jednak wiedzieć, że większość praw i obowiązków zarówno właściciela, jak i stacji demontażu, regulowana jest prawnie. Poniżej obalamy najpopularniejsze mity i odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z oddawaniem samochodu na złom.

„Złomowanie samochodu wymaga przedstawienia wielu dokumentów”

MIT. Do zezłomowania auta należy przedstawić podstawowe dokumenty – dowód osobisty, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny (lub dokument zastępczy), umowę kupna-sprzedaży samochodu oraz zgodę właściciela (lub właścicieli) na kasację pojazdu.

„Nie mogę zezłomować auta, które otrzymałem w spadku”

MIT. Jeśli samochód po śmierci właściciela został przekazany w spadku innej osobie, to może ona dokonać zezłomowania pojazdu. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym przerejestrowaniu samochodu na siebie.

„Nie mogę zezłomować auta, jeśli nie jestem jego właścicielem”

FAKT. Dane osoby oddającej auto na złom muszą zgadzać się z danymi widniejącymi w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Jeśli obecność właściciela pojazdu nie jest możliwa (np. w przypadku choroby), to wymagane jest pisemne upoważnienie.

„Mogę zezłomować samochód osobowy bez ważnego przeglądu”

FAKT. Zezłomowanie pojazdu często jest wyjściem dla samochodu, który nie może przejść przeglądu ze względu na swój stan techniczny.

„Warto rozebrać auto na części przed złomowaniem”

MIT. Wiele osób decyduje się na nielegalne rozebranie auta na części w celu ich sprzedaży. Warto jednak wiedzieć, że wyjęcie z samochodu elementów wyposażenia może wiązać się z odmową kasacji pojazdu, gdyż będzie on niekompletny. Chcąc poznać cenę za skup kompletnego auta, warto zapoznać się z cennikiem stacji demontażu pojazdów.

Zezłomowałem auto, jakie dokumenty powinienem otrzymać?

Po zezłomowaniu pojazdu pracownik stacji demontażu powinien wręczyć 3 egzemplarze dokumentu poświadczającego zezłomowanie pojazdu. Będą one niezbędne do wyrejestrowania samochodu.

Chciałbym oddać na złom samochód bez ważnego OC – czy to możliwe?

Złomowanie auta bez OC jest możliwe, jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę pieniężną za oddanie do kasacji pojazdu bez polisy OC. Pracownik stacji demontażu powinien wpisać w dokumentacji datę ważności ubezpieczenia, a jeśli na jaw wyjdzie brak ciągłości polisy, UFG może wystosować wezwanie do zapłaty, nawet gdy pojazd zostanie zniszczony.

Czy jeśli oddałem auto na złom, to muszę je wyrejestrować?

Tak. Czas na wyrejestrowanie auta wynosi 30 dni od dnia zezłomowania pojazdu i otrzymania stosownych dokumentów umożliwiających dopełnienie formalności. Za niewyrejestrowanie pojazdu grozi kara od 200 do 1000 zł.

Chciałbym zezłomować auto, ale nie mam jego dowodu rejestracyjnego – co robić?

Gdy dokument został skradziony, zgubiony lub zatrzymany przez policję, należy udać się do wydziału komunikacji w celu otrzymania zaświadczenia potwierdzającego zarejestrowanie pojazdu.

Chciałbym oddać auto w punkcie należącym do kolegi – czy dostanę dokumenty za złomowanie pojazdu?

Ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji nakazuje oddawać powypadkowe, niesprawne oraz stare i nieużywane pojazdy do legalnych punktów demontażu. Jeśli kolega takowy prowadzi i może zgodnie z prawem wydać dokumenty potwierdzające zezłomowanie auta, nie ma przeciwwskazań do kasacji samochodu właśnie w tej stacji.

Podsumowanie

Zezłomowanie auta to sposób na pozbycie się samochodu, który nie nadaje się do dalszego użytkowania lub jego dalsza eksploatacja wiązałaby się z niebezpieczeństwem. To także doskonały sposób na pozbycie się pojazdu, którego sprzedaż wiązałaby się z długotrwałym procesem, a opłacanie składek OC stanowi duży wydatek. Przed oddaniem auta na złom należy pamiętać o przygotowaniu odpowiednich dokumentów oraz o późniejszym wyrejestrowaniu pojazdu w odpowiednim urzędzie.

Zdjęcie główne: nualaimages/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak bezpiecznie rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem?
Jak bezpiecznie rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem?
Jak prowadzić bezpieczną konwersację telefoniczną jako kierowca?
Wakacje na drogach. Grupa „Speed” z Olkusza podsumowała sezon urlopowy. Było sporo mandatów
Wakacje na drogach. Grupa „Speed” z Olkusza podsumowała sezon urlopowy. Było sporo mandatów
Grupa policyjna stacjonująca w Olkuszu skontrolowała podczas tegorocznych wakacji 348 pojazdów, których kierowcy popełnili 350 wykroczeń. W związku z tym nałożyła 253 mandaty karne. To zatrważająca liczba dla funkcjonariuszy i nie tylko.
Jak bezpiecznie jeździć z kobietą w ciąży?
Jak bezpiecznie jeździć z kobietą w ciąży?
Bezpieczeństwo jazdy samochodem to priorytet dla każdego kierowcy, a szczególnie ważne staje się, gdy w grę wchodzi przewożenie kobiety w ciąży.
Ostatnie wpisy