Małe miasto czy metropolia – gdzie lepiej uczyć się jeździć?

Małe miasto czy metropolia – gdzie lepiej uczyć się jeździć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nauka jazdy samochodem stała się swoistym rytuałem przejścia w dorosłość; bez wątpienia jest to ważny etap w życiu każdego człowieka, który traktowany jest przez społeczeństwo jako obowiązek. Kursant zobowiązany jest przyswoić mnóstwo wiedzy w trakcie nauki jazdy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, jednak w tym artykule skupimy się na tym, czy lepiej uczyć się w małym mieście, czy metropolii.

Perspektywa

Istnieje wiele metod nauki jazdy. Zasadą jest, że każda szkoła nauki jazdy i każdy instruktor ma swoją unikatową i sprawdzoną metodę, którą wykorzystuje na co dzień. Podobnie jest w przypadku kursantów, którzy diametralnie się od siebie różnią – jedna z metod zadziała u jednego człowieka, jednak okaże się bezskuteczna w przypadku drugiego. 

Kursanci z małego miasta zmuszeni są do praktyki na mniej skomplikowanych drogach i skrzyżowaniach. Choć od czasu do czasu wyruszają do większych miast i łapią cenne doświadczenie, to nie da się ukryć, że przeważająca większość czasu przeznaczona na szlifowanie kluczowych umiejętności za kółkiem, marnowania jest na niezbyt wymagające i długotrwałe przejazdy z miasta do metropolii. Skutkuje to rzeczywiste niewykorzystanie w pełni godzin przewidzianych na naukę jazdy w stopniu zadowalającym. 

Sytuacją nagminną jest zabieranie więcej niż jednego kursanta na podobne lekcje. W rezultacie żaden z nich nie wykorzystuje dostępnego czasu w pełni. Lecz małe miasto może zaoferować cenne pierwsze doświadczenia za kółkiem, kiedy to uczymy się rzeczy fundamentalnych.

Nie mniej jednak najważniejszym argumentem przemawiającym za metropolią w przypadku nauki jazdy jest oswajanie się z zadaniami egzaminacyjnymi w miejscu, w którym się odbędą. A to za sprawą tego, że w przeważającej większości przypadków WORD-y usytuowane są w dużych miastach wojewódzkich. 

Przede wszystkim metropolia

Z teoretycznego punktu widzenia, lepiej będzie jeśli przyszły kierowca uczyć się będzie w bardziej wymagających warunkach. Doświadczenie to zaowocuje nie tylko podczas egzaminu na prawo jazdy, ale przede wszystkim w codziennym korzystaniu z pojazdu po zdanym egzaminie. 

30-godzinny kurs na prawo jazdy to zdecydowanie za mało, aby wyszlifować wymagane na egzaminie umiejętności, płynność oraz pewność za kółkiem. Dlatego nie warto jeszcze bardziej ograniczać dostępnego czasu i marnować go na lekcje poza miastem, w którym przeprowadzony zostanie egzamin. 

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się do jednej ze szkół jazdy w najbliższym mieście wojewódzkim, a przynajmniej pod względem praktyki za kółkiem. Choć stawki instruktorów są zdecydowanie wyższe niż te spotykane w mniejszych miastach, to warto dopłacić za możliwość łapania doświadczenia w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych egzaminacyjnych.

Ponadto większe miasta obfitują w ilość dostępnych instruktorów. Szkoły jazdy rywalizują ze sobą, co naturalnie zmusza je do inwestowania w lepsze pojazdy i lepiej wykwalifikowanych instruktorów. To wszystko bardzo pomaga adeptom prowadzenia samochodów, którzy mogą przebierać i wybierać najlepszych nauczycieli. 

Nie działa to tak dobrze w mniejszych miejscowościach, gdzie wybór przyszłego kursanta jest ograniczony do zaledwie dwóch, czy też trzech szkół. W niektórych przypadkach z racji braku dostępnych opcji, na lokalnym rynku występuje monopolista, do którego zgłaszają się wszyscy pobliscy uczniowie. Może to skutkować w patologicznych sytuacjach, kiedy to jedynym instruktorem jest osoba niewykwalifikowana, która nie powinna uczyć z powodu kontrowersyjnych metod. 

Podsumowując – zdecydowanie najlepszą opcją jest nauka za kółkiem. Przede wszystkim z powodu praktyki, która przyniesie najlepsze rezultaty podczas egzaminu końcowego.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
C+E – na czym polega kurs, jaka jest jego cena i ile może potrwać?
C+E – na czym polega kurs, jaka jest jego cena i ile może potrwać?
Zastanawiasz się, jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii C+E? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dobrze przygotuj się do egzaminu.
Kierowca uchwycił uliczne wyścigi na trasie Białe Błota-Bydgoszcz
Kierowca uchwycił uliczne wyścigi na trasie Białe Błota-Bydgoszcz
Nie ulega wątpliwości, że w ciągu zaledwie kilku chwil obaj kierowcy popełnili co najmniej kilka wykroczeń drogowych
Punkty karne przełożą się na wyższą składkę OC? To możliwe!
Punkty karne przełożą się na wyższą składkę OC? To możliwe!
Zbierasz punkty karne jeden po drugim? Już wkrótce poza mandatem zapłacisz także dodatkową opłatę podczas zaopatrywania się w polisę ubezpieczeniową...
Ostatnie wpisy