Który WORD oblewa najwięcej osób? Sprawdzamy

Który WORD oblewa najwięcej osób? Sprawdzamy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prawo jazdy chce mieć prawie każdy, ale nie każdemu udaje się szybko i skutecznie zdać egzaminy. Sprawdzamy, w których Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego uzyskać je najtrudniej.

Jak podejść do egzaminu na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy należy często do wyjątkowo stresujących doświadczeń. Do powodzenia przyczynić się może przede wszystkim dobre przygotowanie się merytoryczne do egzaminu teoretycznego i panowanie nad sobą podczas praktycznego. Stresujemy się bardziej tym, co nowe i nieznane, dlatego egzaminacyjne nerwy łatwo zmniejszyć, przechodząc najpierw próbny egzamin u własnego instruktora. Odrobina gry aktorskiej i przepracowanie egzaminu powinno pomóc, jeżeli kursant i instruktor poważnie podejdą do tematu. Z egzaminem teoretycznym jest inaczej. Nie ma tu wielkiego pola manewru — jeśli się dobrze nauczyłeś, to po prostu musisz zdać. Warto więc poświęcić chwilę czasu na naukę, aby się nie stresować niezdanym egzaminem, i żeby zwyczajnie oszczędzić pieniądze. W końcu każde podejście do egzaminu jest dodatkowo płatne.

WORD WORD-owi nierówny — statystyki nie kłamią

O ile na zdawalność egzaminów teoretycznych egzaminatorzy nie mają wpływu, o tyle na egzaminach praktycznych to do nich należy ostatnie słowo. Egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego zazwyczaj nie wybaczają błędów, choć zdarzają się na tym polu wyjątki. Gdzie oblewają najczęściej? Prezentujemy miasta z najniższą zdawalnością w poszczególnych województwach:

  1. Województwo dolnośląskie: Wałbrzych 32,8%, Legnica 31,2%.
  2. Województwo kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz 30,1%, Toruń 32,4%.
  3. Województwo lubelskie: Łuków 33,7%, Zamość 31,4%.
  4. Województwo lubuskie: Gorzów Wielkopolski 28,7%.
  5. Województwo łódzkie: Piotrków Trybunalski 31,7%, Łódź 24,9%, Sieradz 32,2%.
  6. Województwo małopolskie: Kraków 32,2%, Tarnów 33,9%.
  7. Województwo mazowieckie: Radom 25,6%, Warszawa 34,2%.
  8. Województwo opolskie: Opole 28,1%.
  9. Województwo podkarpackie: Krosno 33,7%, Przemyśl 35%.
  10. Województwo podlaskie: Białystok 40,5%.
  11. Województwo pomorskie: Gdańska 28,9%, Słupsk 30,4%.
  12. Województwo śląskie: Częstochowa 29,8%, Katowice 30,4%, Bielsko-Biała 34%.
  13. Województwo świętokrzyskie: Kielce 30,5%.
  14. Województwo warmińsko-mazurskie: Elbląg 30,2%, Olsztyn 34%.
  15. Województwo wielkopolskie: Piła 31,1%, Poznań 32,1%.
  16. Województwo zachodniopomorskie: Koszalin 25,4%, Szczecin 27,8%.

Najniższe wskaźniki zdawalności mają Koszalin i Radom. Tam zdawalność tylko nieznacznie przekracza jedną czwartą. Istnieją jednak sposoby na zwiększenie swoich szans na zdanie egzaminu. 

Zdawanie egzaminu poza okolicą zamieszkania

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich zdających, którzy chcą odrobinę pomóc sobie w zaliczeniu. Egzamin można zdawać w dowolnie wybranym WORDzie. Najczęściej w każdym województwie do wyboru pozostaje kilka Ośrodków Ruchu Drogowego. Po jednym mają tylko województwa opolskie i świętokrzyskie. Dla zdających ważna jest też informacja, że statystycznie łatwiej jest zdać egzamin praktyczny w mniejszych miejscowościach. Większy ruch, większa liczba skrzyżowań czy rond wprowadza więcej pola dla popełniania błędów. Trudności dla zdających rosną w miastach, gdzie spotkać się można z tramwajami oraz w miejscach, gdzie jest duża liczba szpitali czy jednostek Straży Pożarnej. Pojazdy uprzywilejowane bywają zmorą dla zdających egzamin; w stresie nie wiedzą, jak szybko i poprawnie zareagować. 

Większa zdawalność po lockdownie

Ciekawe informacje docierają z wielu WORDów. Aktualnie statystyki zdawalności są wyższe niż w tych samych miesiącach poprzedniego roku. Skąd ta zmiana na lepsze? Kursanci najczęściej wykorzystali czas obowiązkowej kwarantanny i poświęcili go na lepsze przygotowanie się do egzaminu teoretycznego. Z kolei na egzaminie praktycznym są maksymalnie skupieni, by zdać go za pierwszym razem. Ciężko jest bowiem przewidzieć, jak rozwinie się epidemia i kiedy zdawanie znowu będzie utrudnione. Kursanci mają więc dodatkową motywację, aby zdać w jak najszybszym czasie i wreszcie cieszyć się upragnionym prawem jazdy. 

(Paul Chinn/The San Francisco Chronicle via Getty Images)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywnie wykorzystać gzymsy elewacyjne do podkreślenia stylu swojego domu?
Jak efektywnie wykorzystać gzymsy elewacyjne do podkreślenia stylu swojego domu?
Odkryj unikalne i efektywne sposoby na wykorzystanie gzymsów elewacyjnych w aranżacji swojego domu. Dowiedz się, jak podkreślić styl i dodać charakteru swojemu mieszkaniu z pomocą prostych elementów architektonicznych.
Ile wynosi kara za rozmowę i przeglądanie telefonu w czasie jazdy?
Ile wynosi kara za rozmowę i przeglądanie telefonu w czasie jazdy?
Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy to nie tylko zachowanie nierozważne, ale i kosztowane. Jak bardzo zaboli ono nasz portfel?
Jak wybrać elementy do zmiany kierunku nitki rurociągowej w przemyśle?
Jak wybrać elementy do zmiany kierunku nitki rurociągowej w przemyśle?
Odznacz się wiedzą na temat wyboru kluczowych elementów w przemyśle rurociągowym do skutecznej zmiany kierunku nitki. Dowiedz się, jakie są najlepsze praktyki i czego unikać.
Ostatnie wpisy