W których krajach Europy jest najlepsza zdawalność na prawko?

W których krajach Europy jest najlepsza zdawalność na prawko?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Egzamin na prawo jazdy w naszym kraju jest uważany za dosyć trudny i pokazuje to również naprawdę kiepska zdawalność. Jak wygląda jednak zdobywanie uprawnień w innych państwach Europy?

Zdawalność w Polsce

W naszym kraju zdanie egzaminu za pierwszym podejściem nie jest często spotykane. W miastach wojewódzkich zdawalność to trochę ponad 30%, a w całym kraju średnia to około 40%, gdy mowa o egzaminie praktycznym. W wypadku egzaminu teoretycznego z kolei zdawalność zazwyczaj plasuje się pomiędzy 50% a 60%. Jak widać, te wyniki nie należą do najlepszych. 

Francja

Porównania nie zaczniemy od jednego z naszych sąsiadów, a od kraju, w którym doszło do ogromnych kontrowersji. Francuzi zdecydowali się bowiem na to, by w 2016 roku do egzaminu teoretycznego dodać kolejne 2 tysiące pytań do puli. Aktualizacje puli są oczywiście normalne, lecz wśród nowych pytań znalazły się takie, które dotyczą na przykład tego, jaka jest dozwolona przepuszczalność światła okularów przeciwsłonecznych. W ten magiczny sposób zdawalność egzaminu teoretycznego w kraju znanym między innymi z wina spadła z poziomu aż 70% do zaledwie 13%. Jest to naprawdę dramatyczny wynik. 

Oliwy do ognia dodaje fakt, iż od wprowadzenia nowych pytań teoretycznych Francuzom „udało się” zwiększyć liczbę kierowców jeżdżących bez wymaganych uprawnień aż o połowę. 

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi są uznawani za kraj, w którym kultura jazdy jest na naprawdę wysokim poziomie. Do tego idzie to w parze ze świetnymi wynikami egzaminów. W Niemczech egzamin zdaje średnio 2 na 3 kandydatów na kierowcę. W najgorszych miastach z kolei zdawalność jest na poziomie prawie 60%, co i tak jest wynikiem lepszym niż w miastach o najlepszej zdawalności w Polsce. 

Czechy

Nie ma lepszego miejsca na zdanie prawa jazdy niż Czechy. Przynajmniej tak wynika ze zdawalności egzaminu – wynosi aż 96%. Oznacza to, że najwięcej trudności na egzaminie powinno sprawić oblanie go. Niestety osoby chcące zdać tam prawo jazdy nie powinny zbyt szybko wpadać w euforię. Aby móc podejść do kursu i egzaminu u naszych południowych sąsiadów, należy posiadać dowód zameldowania przez co najmniej pół roku. 

Holandia

Jest to jeden z bardzo popularnych krajów wśród Polaków, którzy Holandię, a tak w zasadzie Niderlandy, odwiedzają w celach zarobkowych i rekreacyjnych. Tam długie dojazdy do pracy nie są niczym niespotykanym, lecz nie oznacza to, że zdanie prawa jazdy jest proste. Zdawalność w Holandii jest porównywalna do tej, którą spotkamy w Polsce. 

Z czego wynikają różnice w zdawalności egzaminu na prawo jazdy?

Trudno jest ocenić, dlaczego zdawalność egzaminu na prawo jazdy w Polsce różni się od wyników z Europy. W przypadku egzaminu teoretycznego wpływ ma z pewnością to, że polscy kandydaci na kierowcę mają najtrudniejszy próg wymagany do zdania egzaminu. Wynosi on aż 92%. Na przykład w Czechach próg to zaledwie 86%. 

Zdjęcie główne: Glenn CarstJESHOOTS.COM/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać najlepszą szkołę jazdy?
Jak wybrać najlepszą szkołę jazdy?
Po czym poznać, że akurat TA szkoła jest najlepsza? Oto najważniejsze podpowiedzi!
Przyglądamy się młodym kierowcom. Czy stereotypy zawierają ziarno prawdy?
Przyglądamy się młodym kierowcom. Czy stereotypy zawierają ziarno prawdy?
Prezentujemy statystyki przedstawiające najważniejsze cechy charakterystyczne młodych kierowców.
Obowiązkowe a dobrowolne ubezpieczenie samochodów dostawczych
Obowiązkowe a dobrowolne ubezpieczenie samochodów dostawczych
Co jest obowiązkowe, a co dobrowolne? Czym są OC, AC, NNW, OCP i OCPD? Dowiedz się już teraz!
Ostatnie wpisy