Dlaczego opony ząbkują?

Dlaczego opony ząbkują?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ząbkowanie opon to częsta przyczyna powstawania hałasu podczas jazdy. Choć uciążliwe huczenie jest często bagatelizowane przez kierowców, bywa ono dość dużym problemem, przez który nie możemy podróżować komfortowo. Czym jest ząbkowanie opony i dlaczego powstaje? Zapraszamy do artykułu!

Jak rozpoznać ząbkowanie opony?

Z ząbkowaniem opon mamy do czynienia, gdy bloki bieżnika ścierają się nierównomiernie i zaczynają przypominać charakterystyczne “ząbki”. Zjawisko to rozpoznamy dodatkowo po tym, że jedna strona ogumienia jest bardziej starta od drugiej. Jest to naturalny proces zużywania się na przykład opon zimowych (rzuć okiem: https://www.24opony.pl/opony-zimowe.html) podczas jazdy.

Producenci tworzą coraz to nowsze rozwiązania mające sprawiać, że opona będzie zużywać się równomiernie. Problem ząbkowania może jednak dotyczyć każdych produktów – szczególnie tych o niższej jakości.

Najczęstszą przyczyną ząbkowania jest za wysokie ciśnienie w oponach. Zalety tego rozwiązania są tylko pozorne – nie gwarantuje ono komfortu i wygody prowadzenia, a sprawia że części barkowe opony będą nierównomiernie przylegać do nawierzchni. Chcąc uniknąć ząbkowania, warto dbać o odpowiednie ciśnienie w ogumieniu.

Ząbkowanie opon – inne przyczyny

Na ząbkowanie narażone są nie tylko opony ze zbyt wysokim ciśnieniem. Nie wszystkie czynniki są tu zależne od kierowcy, dlatego warto regularnie kontrolować stan techniczny naszego ogumienia. Oto kilka powodów, dlaczego opony ząbkują!

  • Stan nawierzchni – nierówności na drodze, pęknięcia w asfalcie oraz koleiny sprawiają, że ogumienie zużywa się mniej równomiernie.
  • Bieżnik opon – ogumienie, w którym odległość pomiędzy klockami jest większa, ma również większą tendencję do ząbkowania.
  • Twarda mieszanka gumowa – częściej narażona jest na ząbkowanie oraz generowanie większego hałasu.

Oraz dwa powody, na które kierowca ma wpływ:

  • styl jazdy – kierowcy jeżdżący agresywnie z tzw. “ciężką nogą” bardziej narażają opony na ząbkowanie,
  • stan techniczny zawieszenia – uszkodzenia bądź zużycie amortyzatorów może przyczynić się do wyząbkowania ogumienia.

Jakie są skutki ząbkowania opony?

Wyząbkowana opona pogarsza komfort jazdy na kilka sposobów. Oto dwa, które łatwo będzie nam odczuć podczas jazdy.

  • Drganie pojazdu – podczas jazdy na prostym odcinku odczujemy lekkie, nietypowe ruchy kierownicy. W tej sytuacji warto najpierw sprawdzić stan ogumienia. Jeśli przyczyną nie jest ząbkowanie opon, warto skontrolować także układ jezdny.
  • Wzrost generowanego hałasu – podczas toczenia, wyząbkowana opona wydaje charakterystyczny odgłos. Brzmi on jak stałe, uciążliwe huczenie. Sprawia ono, że podróż staje się znacznie mniej przyjemna.

Czy wyząbkowane opony da się naprawić?

Wyząbkowane opony są często naprawiane za pomocą procesu zwanego szorstkowaniem. Proces ten polega na mechanicznym wyrównaniu bieżnika opony. Opona montowana jest na specjalnym urządzeniu, które za pomocą warstwy ściernej koryguje nierówności w zużyciu.

Z szorstkowaniem opon wiąże się jednak kilka problemów. Nie każdy warsztat posiada sprzęt, którym ten zabieg można wykonać. Opona nie jest też przywrócona do pierwotnego stanu, zużycie dalej pozostanie. Dodatkową przeszkodą jest również cena – w wielu serwisach waha się ona od 50 do nawet 80 złotych za jedno koło. Licząc, że wszystkie opony nadają się do naprawy, warto przemyśleć czy nie wykorzystać tego budżetu na zakup nowego kompletu.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią izolację do ścian i fundamentów domu?
Jak wybrać odpowiednią izolację do ścian i fundamentów domu?
Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybierać najodpowiedniejszą izolację ścian i fundamentów w domu, aby zwiększyć efektywność energetyczną i zapewnić trwałość konstrukcji.
Do czego uprawnia kategoria B? Oto wszystkie możliwości!
Do czego uprawnia kategoria B? Oto wszystkie możliwości!
Upragnione „prawko” to przepustka do świata normalnych pojazdów o masie poniżej 3,5 tony. Co ważne, na tym dokumencie można prowadzić również inne konstrukcje mechaniczne. Jakie?
Egzamin na prawo jazdy kat. C – szczegóły i wytyczne
Egzamin na prawo jazdy kat. C – szczegóły i wytyczne
Prawo jazdy kategorii C pozwala kierowcom na prowadzenie między innymi samochodów ciężarowych. Jak wygląda przygotowanie do egzaminu i jakie wymogi należy spełnić?
Ostatnie wpisy