Jazda dużym samochodem – czego nie robić na początku?

Jazda dużym samochodem – czego nie robić na początku?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby przyzwyczajone do hatchbacków czy małych samochodów miejskich mogą mieć problem z przesiadką na większe auta. Jak sobie z tym poradzić?

Ten problem dotyka najczęściej młodych kierowców, którzy na pierwsze auto zwykle wybierają zwinny, mały pojazd z niewielką mocą, lecz z idealnymi parametrami do miasta. Naturalną koleją rzeczy jest często przesiadka na trochę większe konstrukcje – sedana, kombi, crossovera czy SUV-a. Bardzo często osoby, które nie mają zbytniego doświadczenia za kierownicą samochodu o takich rozmiarach, mogą mieć niemały problem, by w pełni odnaleźć się za kółkiem. Jak sobie z tym poradzić i czego unikać na początku takiej przygody?

Miej na uwadze większe rozmiary podczas manewrów

Jeżeli dopiero zaczynasz jazdę dłuższym lub szerszym samochodem, warto brać sporą poprawkę na poszczególne odległości, do których jesteś przyzwyczajony. Mały, zwinny hatchback jest w stanie zmieścić się praktycznie wszędzie, a wciskanie się nim w luki pomiędzy samochodami przychodzi ze sporą łatwością. Jeżeli jednak otrzymujemy w nasze ręce (i poniekąd także i nogi) większą konstrukcję, nasze zachowanie musi się choć trochę zmienić.

Dłuższy samochód to oczywiście więcej miejsca, które zajmujemy na drodze. Kiedy w przypadku jazdy hatchbackiem czy innym małym miejskim autem wciśniemy się praktycznie wszędzie, tak podczas jazdy sedanem czy kombi możemy się spotkać z sytuacją, w której po prostu zabraknie nam miejsca.

Wszystkie manewry powinniśmy więc planować ze sporym wyprzedzeniem i sygnalizować innym uczestnikom ruchu naszą decyzję. Zachowujmy również większy margines błędu – jeżeli nie jesteśmy pewni, czy możemy już zakończyć manewr wyprzedzania, po prostu poczekajmy jeszcze chwilę, by nie spowodować kolizji.

Parkowanie i zmiana myślenia o przestrzeni

Kolejna kwestia, na którą koniecznie trzeba zwracać uwagę, to parkowanie. Kończenie jazdy mniejszym pojazdem zazwyczaj nie należy do najtrudniejszych – nawet dość mała luka może nam wystarczyć do swobodnego zaparkowania, a nawet jeżeli nie podjedziemy do końca miejsca parkingowego czy do krawężnika, nic nie powinno się stać. W przypadku większego auta sytuacja jednak mocno się zmienia.

Przede wszystkim, szerszy samochód ogranicza nas w kwestii parkowania. Na początek naucz się parkować na względnie luźnych miejscach, by wyczuć poczucie przestrzeni w nowym aucie. Dzięki temu możesz uniknąć wielu nieprzyjemności. To samo tyczy się długości – często będziemy musieli podjechać pod sam krawężnik, by nie wystawać tyłem na jezdni. Wymaga to oczywiście trochę wprawy, więc trenowanie każdego sposobu parkowania może być niezwykle ważne.

Badaj zachowanie swojego auta

Większy pojazd to także większa waga i inne rozłożenie masy. Oznacza to, że auto na pewno będzie trochę inaczej przyspieszać, hamować czy skręcać. Choć te rzeczy różnią się w praktycznie każdym samochodzie, pomiędzy poszczególnymi typami nadwozia te różnice uwidaczniają się jeszcze lepiej.


Zanim więc zaczniesz próbować wyciągać ze swojego samochodu pełen potencjał, dobrze zapoznaj się z jego zachowaniem. Wyczuj to, jak przyspiesza, jak skręca i jak szybko jest w stanie zahamować. Może to nie tylko pomóc Ci w dynamicznej i bezpiecznej jeździe, ale także zwiększyć Twoje bezpieczeństwo na drodze.

Zdj. główne: Bam Mccarthy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Największe WORD w kraju – czy warto zdawać tam egzaminy?
Największe WORD w kraju – czy warto zdawać tam egzaminy?
Statystyki zdawalności w poszczególnych WORD-ach różnią się od siebie. Czy warto zdawać w dużych ośrodkach?
Prawo jazdy kategorii C gwarantuje pracę? Brytyjczycy szukają kierowców!
Prawo jazdy kategorii C gwarantuje pracę? Brytyjczycy szukają kierowców!
Prawo jazdy kategorii C jest niełatwe do zdobycia, a praca za kierownicą ciężarówki niezwykle męcząca. Można jednak liczyć w niej na niezłe pieniądze, które są oferowane np. w Wielkiej Brytanii.
Jak utrzymać licencję transportową? Poradnik dla przewoźników
Jak utrzymać licencję transportową? Poradnik dla przewoźników
Uzyskanie licencji transportowej to jedno, ale jej utrzymanie to zupełnie inna historia.
Ostatnie wpisy