Największe WORD w Polsce – TOP 5

GDZIE ZDAWAĆ?
Największe WORD w Polsce – TOP 5
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego to miejsca, w których kandydat na kierowcę może przystąpić do państwowego egzaminu na prawo jazdy. Co jeszcze znajduje się w obrębie ich działalności?

Co to jest WORD?

WORD to skrót oznaczający Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Jest to jednostka samorządowa, której głównym zadaniem jest nadzorowanie państwowych egzaminów na prawo jazdy oraz promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ośrodki te powstały w 1997 roku i było to odpowiedzią na ogromny wzrost zainteresowania motoryzacją w Polsce po 1989 roku. WORDy znajdują się w całej Polsce. Największe z nich to oczywiście te, które znajdują się w miastach wojewódzkich, natomiast wiele znajduje się w mniejszych miejscowościach, z których część była stolicami województw przed 1999 rokiem. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego to nie tylko egzaminy na prawo jazdy. Organizowane są w nich także różnego rodzaju kursy, szkolenia, wydarzenia motoryzacyjne i spotkania informacyjne. W placówkach tych, zarówno kandydaci na kierowców, jak i doświadczeni kierowcy mogą zdobyć cenną wiedzę dotyczącą przepisów i zachowania w ruchu drogowym. Oto kilka z największych WORD w Polsce.

Katowice

Wśród największych Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego znajduje się WORD w Katowicach. Kursanci mogą w nim przystąpić do państwowego egzaminu na prawo jazdy, ale także podejść do kursu reedukacyjnego. Jest to bardzo specyficzny kurs, na który wysyłane są osoby, które ukarano za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. WORD w Katowicach oferuje również szkolenia dla kierowców, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego. Ponadto jest to miejsce, gdzie osoby, które pragną zostać egzaminatorem, mogą podejść do kursu kwalifikacyjnego. Podobne kursy organizowane są również dla instruktorów oraz nauczycieli ze szkół jazdy. W ofercie katowickiego WORDu znajdziemy również szkolenia w zakresie samodzielnego kierowania ruchem, szkolenia okresowe dla zawodowych kierowców oraz kursy dla kierowców, zajmujących się przewozem niebezpiecznych towarów.

Warszawa

WORD w Warszawie przeprowadza egzaminy państwowe sprawdzające kwalifikacje kandydatów obejmujące wszystkie kategorie prawa jazdy. W Warszawie znajdują się trzy oddziały, w których kursanci mogą podejść do egzaminu. Są to ME-1 Odlewnicza, ME-2 Bemowo oraz ME-3 Radarowa.  W warszawskim WORDzie organizowane są różnego rodzaju szkolenia między innymi na kierowcę zawodowego, kierowcę taksówki, kursy z kierowania ruchem czy udzielania pierwszej pomocy. Organizowane są także szkolenia dla osób ubiegających się o uzyskanie upoważnienia do przeprowadzania kontroli ruchu drogowego. WORD w Warszawie jest bardzo często miejscem, w którym odbywają się liczne eventy rozrywkowo-integracyjne, podczas których uczestnicy doświadczają wielu atrakcji, przy okazji nabywając cenną wiedzę.

Kraków

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie realizuje się na wielu płaszczyznach. Oczywiście wśród jego głównych zadań znajduje się przeprowadzanie państwowych egzaminów na prawo jazdy, obejmujących wszystkie kategorie. Ponadto, MORD zajmuje się organizowaniem i prowadzeniem szkoleń kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, kursów dla kandydatów dla egzaminatorów, szkolenia kierowania ruchem oraz spotkań informacyjno – dyskusyjnych dla instruktorów. MORD realizuje także współpracę z różnymi organizacjami i stowarzyszeniami zajmującymi się problemami dotyczącymi bezpieczeństwa ruchu drogowego. Warto wiedzieć też, że MORD jest odpowiedzialny za powstanie programów TV „Jedź bezpiecznie” i „Jak uniknąć mandatu” w TVP Kraków oraz audycji radiowej „Zapnij pasy” w Radiu Kraków S.A.

Gdańsk

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdański to jeden z największych znajdujących się w Polsce. Przeprowadzane są w nim egzaminy, jazdy próbne, szkolenia oraz jest odpowiedzialny za różnego rodzaju programy. Wśród nich znajdują się program dla uczniów szkół podstawowych „Odblaskowa szkoła” oraz program dla szkół ponadpodstawowych „Młody kierowca”. PORD działa również na rzecz BRD, czyli Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Akcje, które organizowane były w poprzednich latach to między innymi „Zawsze w pasach” czy „Dwa kółka”. 

Poznań

Podstawową działalnością WORDu mieszczącego się w Poznaniu jest organizacja i przeprowadzanie państwowych egzaminów na prawo jazdy. Poza tym poznański Ośrodek Ruchu Drogowego zajmuje się działalnością na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz popularyzacji przepisów ruchu drogowego. Ponadto na terenie WORDu w Poznaniu odbywają się liczne szkolenia różnego rodzaju. W tym między innymi szkolenia dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego oraz dla osób ubiegających się o uprawnienia do wykonywania czynności związanych z kierowaniem ruchem drogowym.

(fot. Rakoon/Wikimedia)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Volkswagen Up! – czy to dobre auto na początek?
Volkswagen Up! – czy to dobre auto na początek?
Poszukiwanie pierwszego samochodu w życiu to zawsze spora przygoda. Czy Volkswagen Up! będzie dobrym wyborem na pierwszy wóz?
Nowelizacja ustawy o prawie w ruchu drogowym
Nowelizacja ustawy o prawie w ruchu drogowym
Rząd przyjął nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym. Szereg zmian obejmuje również zrównanie prędkości dozwolonej w obszarze zabudowania.
Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?
Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?
W gąszczu ogłoszeń firm ubezpieczeniowych znajdziesz cały wachlarz ofert – przeważnie jednak pozostawiają one wiele do życzenia pod względem opłat. Czy nieprzepłacanie za OC jest możliwe?
Ostatnie wpisy