Najlepsze WORD w kraju – tam masz większe szanse na zdanie

GDZIE ZDAWAĆ?
Najlepsze WORD w kraju – tam masz większe szanse na zdanie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Egzamin na prawo jazdy to ważny etap w życiu każdego młodego człowieka. Miesiące przygotowań, prób, sukcesów i porażek. Sprawdź, gdzie są najlesze WORD w kraju.

Egzamin dojrzałości na drodze

Egzamin na prawo jazdy to z pewnością jeden z najważniejszych i najbardziej stresujących egzaminów w życiu. To długie godziny wykładów, które przygotować nas mają do bezpiecznej jazdy za kierownicą. Nie można zapomnieć również o koszcie – zarówno czasowym, energetycznym, ale również pieniężnym. Prawo jazdy nie należy do najtańszych rzeczy – a już na pewno w świecie młodych dorosłych bez pracy i stosownego wykształcenia. 

Prawo jazdy bardzo ułatwia dorosłe życie – zarówno towarzyskie, jak i zawodowe. To wszystko składa się na niezwykłą presję nakładaną przez społeczeństwo – ludzie często oceniają innych ludzi przez pryzmat posiadania stosownych uprawnień, które uważane są za “standard”, do którego powinien dążyć człowiek XXI  wieku.

Sam egzamin z pewnością nie należy do tych najłatwiejszych. Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. O tyle, o ile w przypadku egzaminu teoretycznego nie jest to problem nie do przeskoczenia, ponieważ o rezultacie decyduje głównie pamięć oraz logika, to problem zaczyna się w momencie wejścia na plac  manewrowy. Bywają przypadki, kiedy kursant popełnia błędy, których nie popełniał ze swoim instruktorem. Wraz z przekroczeniem progu WORD-u, część osób zdaje się zapominać dobre instynkty i nawyki, nie wspominając już o spokoju ducha. 

Co lub kto stoi za statusem quo?

Winowajcą tego zjawiska bez wątpienia jest stres i pompatyczna atmosfera towarzysząca podczas egzaminu. Nasi bliscy oczekuj pozytywnego wyniku egzaminu. Nie chcemy zawieść rodziców, którzy bardzo często fundują takie przedsięwzięcia.

W zdaniu egzaminu na prawo jazdy nie pomaga również administracja, w której co chwilę zmieniają się zasady. Nic więc dziwnego, że ludzie szukają łatwiejszej drogi. Zarówno za sprawą własnych negatywnych doświadczeń, jak i doświadczeń swoich znajomych. 

Dużą popularnością wśród kursantów w sieci cieszy się lista WORD-ów z największym odsetkiem zdawalności w Polsce. To właśnie tam osoby przystępujące do egzaminu chcą zdawać prawo, aby otrzymać wymarzony dokument. 

Gdzie najłatwiej zdać?

Od lat męką wszystkich kursantów jest mazowiecka Ostrołęka. To średniej wielkości miasto może pochwalić się zdawalnością w roku 2017 rzędu – 59,68% dla teorii i 54,19% dla praktyki. Zaskakujące jest, że ostrołęcki ośrodek WORD-u jest jedynym takim obiektem w kraju, który przekroczył magiczną granicę 50% zdawalności. W tym roku do tego elitarnego grona dołączyła Jelenia Góra.

Jeśli chodzi o tegoroczne dane można wysnuć następujący wniosek – doszło do roszady na szczycie. Najwyższe miejsce na podium zajęła Jelenia Góra (53%), a na drugie miejsce spadła Ostrołęka z niewiele gorszym wynikiem wynoszącym 51,9%.

Pod względem egzaminu praktycznego na pozostałych miejscach uplasowały się następujące miasta – Jelenia Góra (46,91%), Płock (46,85%) i Łomża (46,18%).

Jeśli chodzi o egzamin teoretyczny – Łódź (57,27%), Bydgoszcz (57,21%) i Lublin (56,89%).

Czy ten wyjątkowy stan rzeczy w skali kraju to efekt podejścia ostrołęckiego ośrodka WORD, czy może wynik znakomitej pracy instruktorów, którzy przygotowują swoich kursantów na “szóstkę”? Bo przecież nie można zapomnieć o tych drugich, od których w przeważającej części zależy wynik egzaminu na prawo jazdy. Prawdopodobnie na sukces tamtejszego WORD-u składają się oba te czynniki. 

 A gdzie zdać najtrudniej?

Najgorszy wynik pod względem zdawalności egzaminu praktycznego na kategorię B wypadł w Koszalinie, gdzie zdało tylko 23,16% kursantów. Na pozostałych miejscach niesławnego podium znaleźli się kolejno – Piła (27,5%) i Szczecin (27,9%). Teoria natomiast najgorzej wypada w takich miastach jak Leszno (43,18%), Radom (46,7%) i Nowy Sącz (47,68%). 

Jak wskazują dane – od tego czy zdamy egzamin na prawo jazdy nie zależą tylko umiejętności. Przeszkodą lub przewagą może okazać się miejsce przystąpienia do egzaminu, co w teorii nie powinno stanowić czynnika, od którego zależy rezultat egzaminu.
(fot. pexels.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kategoria A. Które WORD-y wznawiają praktyczne egzaminy na prawo jazdy?
Kategoria A. Które WORD-y wznawiają praktyczne egzaminy na prawo jazdy?
Poprawiające się warunki atmosferyczne sprawiają, że kolejne WORD-y wznawiają przeprowadzanie praktycznych egzaminów.
Ile kosztuje kurs na kierowcę C+E?
Ile kosztuje kurs na kierowcę C+E?
Kursy kategorii C+E są aktualnie dość popularne, lecz nie da się ukryć, iż kosztują całkiem sporo. Jak jednak dokładnie kształtują się ich ceny?
Limanowa. W wigilię doszło do wypadku
Limanowa. W wigilię doszło do wypadku
Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia - kierujący samochodem osobowym marki Ford nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy pojazdu marki Seat.
Ostatnie wpisy