Czy amerykańskie prawo jazdy będzie uznawane w Polsce? Sprawdzamy

Czy amerykańskie prawo jazdy będzie uznawane w Polsce? Sprawdzamy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy amerykańskie prawo jazdy jest w stanie pozwolić nam na bezproblemową jazdę autem w Polsce? Najwyższa pora to przeanalizować.

Amerykańskie prawo jazdy a Polska – czy występują jakieś komplikacje?

Przez wiele lat kwestie dotyczące prawa jazdy były naprawdę mocno skomplikowane. Co prawda, taki dokument upoważniał do prowadzenia samochodu, lecz bardzo często tylko i wyłącznie na terenie kraju, w którym zdano egzamin i z którego ramienia wystawiony był dokument. Oczywiście te czasy już dawno odeszły – obecnie, jeżdżąc po Europie czy nawet po świecie, jesteśmy w stanie korzystać z prawa jazdy, które jest dokumentem standaryzowanym i rozpatrywanym w wielu miejscach na świecie. Tutaj jednak mówimy o prawie jazdy polskim – jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, posiadamy prawa jazdy tworzone według konkretnego, zatwierdzonego wzoru. Co zaś, jeżeli ktoś posiada dla przykładu prawo jazdy amerykańskie, a chce jeździć autem po Polsce? Cóż, tutaj kwestia robi się trochę bardziej skomplikowana…

Amerykańskie prawo jazdy nie pozwala niestety na jazdę w naszym kraju. By Amerykanin lub osoba posiadająca dokument z tego państwa mogli legalnie prowadzić samochód w naszym kraju, potrzebują albo polskiego, albo międzynarodowego prawa jazdy. To znacznie utrudnia wszelkie działania.

Co zrobić, by prawo jazdy z USA było ważne w Polsce?

Nie oznacza to jednak, że nie mamy absolutnie żadnego wyjścia. Możemy bowiem sprawić, by amerykańskie prawo jazdy było ważne również i w Polsce. Konieczne jest jednak uzyskanie specjalnego zezwolenia na prowadzenie samochodu za granicą IDP (International Driving Permit), które można uzyskać na kilka sposobów. W USA takie pozwolenie wydawane jest na przykład przez firmy ubezpieczeniowe. Ambasada czy konsulat Stanów Zjednoczonych są w tym w stanie po części pomóc, lecz całą sprawę komplikuje fakt, że wydawanie IDP zależy od przepisów stanowych, a nie federalnych.

Polskie prawo jazdy w Stanach – jak wygląda sytuacja?

Wydawać by się mogło, że jeżeli amerykańskie prawo jazdy sprawia trudności w Polsce, w drugą stronę mogą pojawiać się te same problemy. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. Co prawda, pojedyncze stany mogą naszego prawa jazdy nie respektować na cały okres pobytu, lecz najczęściej nie będziemy mieli żadnego problemu z jazdą po Stanach Zjednoczonych. Wszystko dzięki wspólnej umowie o Ruchu Drogowym z 1949 roku, która de facto zmusza stany USA do respektowania europejskich dokumentów.

Dodatkowo w Ameryce polskie prawo jazdy jest w stanie pełnić funkcję dokumentu ID. Dzięki temu dokumentowi jesteśmy w stanie kupić alkohol lub dostać się do miejsc, do których dostęp mają tylko osoby pełnoletnie. Okazuje się więc, że pod kątem jazdy autem Polak w Ameryce ma o wiele łatwiej niż Amerykanin w Polsce.

Zdjęcie główne: Matthew Henry/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dbać o świecę żarową w twoim samochodzie?
Jak prawidłowo dbać o świecę żarową w twoim samochodzie?
Dowiedz się, jak utrzymać świecę żarową w twoim samochodzie w idealnym stanie. Znajdź przydatne wskazówki i metody konserwacji, które pomogą przedłużyć jej żywotność.
W ubiegłym roku prawo jazdy zdobyło 21% osób mniej. Najgorszy był kwiecień
W ubiegłym roku prawo jazdy zdobyło 21% osób mniej. Najgorszy był kwiecień
Z danych Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych wynika, że w 2020 roku zauważyliśmy spadek aż o 21,28% w porównaniu do roku poprzedniego.
Jakie są kluczowe umiejętności i zdolności potrzebne dla operatorów maszyn budowlanych?
Jakie są kluczowe umiejętności i zdolności potrzebne dla operatorów maszyn budowlanych?
Poznaj umiejętności i zdolności niezbędne dla operatorów maszyn budowlanych, które mogą przyczynić się do ich skuteczności i bezpieczeństwa na placu budowy.
Ostatnie wpisy