Egzamin praktyczny w 2021 roku – jak będzie wyglądał?

PRAKTYKA
Egzamin praktyczny w 2021 roku – jak będzie wyglądał?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Egzamin na prawo jazdy bywa bardzo stresujący, dlatego warto się do niego jak najlepiej przygotować. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego, co czeka kursantów w 2021 roku.

Prawo jazdy – jak je uzyskać?

Jeżeli pragniemy uzyskać prawo jazdy, musimy uzbroić się w cierpliwość. Cały proces jest czasochłonny i wymaga od nas dużego zaangażowania. W pierwszej kolejności należy załatwić kilka spraw w urzędzie.

Aby rozpocząć kurs, a także zapisać się na egzamin, konieczne będzie wygenerowanie numeru PKK w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta właściwego dla miejsca zamieszkania. PKK to unikalny numer każdego kandydata na kierowcę, który umożliwia identyfikację w systemach szkoły jazdy oraz w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Kolejnym etapem jest zdobycie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami danej kategorii. W tym celu należy udać się do lekarza wykonującego takie badania – możemy także zgłosić się w szkole jazdy, gdyż bardzo często współpracują one z takimi lekarzami. Aby uzyskać prawo jazdy, należy również złożyć wniosek o wydanie dokumentu wraz z kilkoma ważnymi załącznikami.

Kolejną częścią ubiegania się o prawo jazdy jest wzięcie udziału w kursie oraz zapisanie się na egzamin teoretyczny i praktyczny. Po zdanym egzaminie od otrzymania prawa jazdy dzieli nas jeszcze uiszczenie zapłaty w urzędzie. Gdy już odbierzemy dokument, możemy wsiąść za kółko i samodzielnie prowadzić pojazd.

Egzamin praktyczny zmorą wszystkich kursantów

Wśród większości osób ubiegających się o prawo jazdy najcięższy etap stanowi egzamin praktyczny. Choć kandydaci zazwyczaj nie mają problemów z częścią teoretyczną, to w przypadku praktyki sprawy się komplikują. Stres i niedostateczne przygotowanie znacznie utrudniają uzyskanie pozytywnego wyniku. Przed podejściem do egzaminu praktycznego warto dowiedzieć się, jak on wygląda. Najważniejsze są co prawda same umiejętności, jednak wiedza na temat tego, czego możemy się spodziewać, jeszcze bardziej ułatwi zdanie egzaminu.

Czas trwania egzaminu

Długość egzaminu na prawo jazdy jest zależna od kategorii, którą pragniemy uzyskać. W przypadku kategorii A1, A, B+E i T jest to minimum 25 minut, dla B1 i B – 40 minut. Jeśli chcemy uzyskać uprawnienia do prowadzenia większych pojazdów – kategorie C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E oraz D+E – musimy przygotować się na co najmniej 45-minutowy egzamin.

Jakie umiejętności będą sprawdzane?

Część praktyczna państwowego egzaminu na prawo jazdy składa się z kilku ważnych etapów. Pierwszych z nim jest sprawdzenie podstawowej wiedzy dotyczącej obsługi pojazdu oraz umiejętności jazdy po łuku i ruszania na wzniesieniu. Każde z tych zadań wykonuje się na specjalnym placu manewrowym, na którym wyznaczono specjalnie przygotowane do tego miejsca. Podczas jazdy w ruchu miejskim sprawdzane są takie umiejętności jak parkowanie (prostopadłe, skośne lub równoległe) oraz zawracanie „na trzy”, a także najważniejszy aspekt – znajomość przepisów drogowych. 

Zdany czy niezdany?

Osoba egzaminowana otrzymuje pozytywny wynik z części praktycznej, jeśli uda jej się poprawnie wykonać większość zadań i manewrów egzaminacyjnych. Egzamin jest niezaliczony w przypadku dwukrotnego błędnego wykonania zadania. Egzaminator ma prawo „oblać” kursanta również wtedy, gdy nie będzie on panować nad pojazdem lub w sytuacji, gdy dalsza jazda będzie zagrażać ruchowi drogowemu.

Na co egzaminator zwraca szczególną uwagę?

Podczas egzaminu sprawdzany jest sposób wykonywania poszczególnych manewrów, zachowanie kierowcy w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego oraz umiejętność oceny zagrożenia. Ponadto egzaminator ocenia dynamikę, płynność i kulturę jazdy, a także sposób posługiwania się pojazdem.

Co zmieni się w 2021 roku?

W ostatnim czasie zmiany w przebiegu egzaminów zachodzą bardzo dynamicznie. Wśród najważniejszych nowości znajduje się wprowadzenie ograniczenia dla egzaminatorów. Dziennie jeden egzaminator może sprawdzić maksymalnie dziewięciu kursantów. Taka zmiana znacznie ograniczy dochody wojewódzkich ośrodków drogowego – ucierpią na tym prawdopodobnie kursanci. Przewiduje się, że w 2021 roku ceny za egzamin mogą być jeszcze wyższe niż dotychczas. Według niektórych prognoz kwoty mają wzrosnąć aż o 35% – oznacza to, że egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B kosztowałby 190 złotych.

Kolejna zmiana dotyczy także samych uprawnień kierowców. Posiadacze prawa jazdy kategorii B będą mogli od przyszłego roku prowadzić nieco cięższe pojazdy – górny limit wagi wyniesie 4 250 kg. Jest to jednak zmiana dotycząca jedynie samochodów korzystających z paliw alternatywnych oraz kierowców, którzy mają prawo jazdy od co najmniej dwóch lat.

Jak dobrze przygotować się do egzaminu praktycznego?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy nie należy do najłatwiejszych. Aby jak najlepiej się do niego przygotować, przede wszystkim należy uważać na kursie, dobrze opanować teorię oraz zredukować poziom stresu do minimum. Podczas jazdy powinniśmy być w pełni opanowani, skoncentrowani i skupieni na tym, co dzieje się dookoła. Jeżeli jesteśmy w trakcie ubiegania się o prawo jazdy, warto na bieżąco śledzić obowiązujące zasady, ponieważ z roku na rok mogą one ulegać zmianie. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak proces hartowania indukcyjnego wpływa na jakość narzędzi weterynaryjnych?
Jak proces hartowania indukcyjnego wpływa na jakość narzędzi weterynaryjnych?
Odkryj, jak technologia hartowania indukcyjnego wpływa na wytrzymałość i długotrwałość narzędzi weterynaryjnych. Poznaj tajniki procesu i dowiedz się, dlaczego jest kluczowy dla branży.
Na pamięć, czy na zrozumienie — jak się uczyć do egzaminu teoretycznego
Na pamięć, czy na zrozumienie — jak się uczyć do egzaminu teoretycznego
Jak skutecznie uczyć się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy? Mamy na to kilka niezawodnych, sprawdzonych sposobów. Droga do zostania kierowcą nie musi być usłana cierniami.
Czego nie powinno zabraknąć w aucie podczas długiej podróży?
Czego nie powinno zabraknąć w aucie podczas długiej podróży?
Przed Tobą długa podróż autem? Oto akcesoria i narzędzia, które warto mieć w samochodzie.
Ostatnie wpisy