Czy warto jeszcze robić prawo jazdy na kategorię T?

INNE KATEGORIE
Czy warto jeszcze robić prawo jazdy na kategorię T?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu kierowców zapomina o tym, że w naszym kraju istnieje taka kategoria prawa jazdy, jak kategoria T. Nie jest ona tak często zdawana, jak w przeszłości. Do czego uprawnia kategoria T i czy warto ją jeszcze zdawać?

Czym jest prawo jazdy kategorii T i do czego uprawnia?

W mowie potocznej prawo jazdy kategorii T nazywane jest prawem jazdy na traktor. W ten sposób nie mijamy się z prawdą, lecz trzeba pamiętać, że legalnie każdy ciągnik można prowadzić, nawet posiadając najczęściej zdawaną kategorię B. W zakresie pojazdów wykorzystywanych w gospodarstwach rolniczych, prawo jazdy na kategorię T zapewnia jednak znacznie więcej możliwości. 

Prawo mówi o tym, że posiadacz prawa jazdy kategorii T jest uprawniony do kierowania ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym, zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami), a także do kierowania wszystkimi pojazdami, na które zezwolenie otrzymujemy, zdobywając kategorię AM.

Jak zdać prawo jazdy na kategorii T i kto może to zrobić?

Największa różnica między prawem jazdy kategorii T a prawem jazdy kategorii B to minimalny wiek potrzebny do zdobycia uprawnień. W wypadku kategorii T wystarczy mieć bowiem ukończone 16 lat. Kurs można oczywiście rozpocząć z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. W szkołach rolniczych możliwe jest również wzięcie udziału w kursie przygotowawczym, który rozpoczyna się rok przed ukończeniem 16 lat. 

Sam proces zdawania prawa jazdy kategorii T jest dość prosty i podobny do pozostałych kategorii prawa jazdy. Najpierw trzeba wyrobić PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Następnie pora na kurs na prawo jazdy, który składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Po kursie zdajemy egzamin teoretyczny podzielony na dwie części. Pierwsza składa się z 20 pytań z wiedzy ogólnej, a druga to 12 pytań specjalistycznych przeznaczonych dla kategorii T. Następnie wystarczy zdać egzamin praktyczny składający się z jazdy po placu oraz w ruchu drogowym zespołem pojazdów składającym się z ciągnika i przyczepy.

Czy warto zdawać kategorię T?

Wydawać by się mogło, że w związku z tym, iż kategoria B wystarczy do jazdy ciągnikiem, zdanie kategorii T nie ma większego sensu. Takie myślenie jest jednak błędne, gdyż kategoria T pozwala na znacznie więcej. Dzięki niej możemy prowadzić ciągnik z inną przyczepą niż lekka. To prawo jazdy można zdobyć też 2 lata szybciej, co jest przydatne dla osób, które mają szansę na pracę w gospodarstwie rolniczym z racji na to, że na przykład ich rodzina takie prowadzi.

Zdj. główne: wurliburli/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zwiększyć efektywność procesu spawania dzięki nowoczesnym technologiom?
Jak zwiększyć efektywność procesu spawania dzięki nowoczesnym technologiom?
Odkryj, jak nowoczesne technologie mogą znacznie zwiększyć efektywność procesu spawania. Poznaj innowacje, które zmieniają oblicze przemysłu.
Co sprawdzić przed zakupem używanego auta?
Co sprawdzić przed zakupem używanego auta?
Szykujesz się do egzaminu, a może właśnie odebrałeś prawo jazdy? Jeśli wciąż czeka Cię zakup samochodu, zapoznaj się z tymi kilkoma radami!
Czy nowy samochód dla początkującego kierowcy to dobre rozwiązanie?
Czy nowy samochód dla początkującego kierowcy to dobre rozwiązanie?
Przyjęło się, iż młodzi kierowcy nie powinni wsiadać za kółka nowych, drogich aut. Ile jednak jest w tym prawdy?
Ostatnie wpisy