Czy warto jeszcze robić prawo jazdy na kategorię T?

INNE KATEGORIE
Czy warto jeszcze robić prawo jazdy na kategorię T?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu kierowców zapomina o tym, że w naszym kraju istnieje taka kategoria prawa jazdy, jak kategoria T. Nie jest ona tak często zdawana, jak w przeszłości. Do czego uprawnia kategoria T i czy warto ją jeszcze zdawać?

Czym jest prawo jazdy kategorii T i do czego uprawnia?

W mowie potocznej prawo jazdy kategorii T nazywane jest prawem jazdy na traktor. W ten sposób nie mijamy się z prawdą, lecz trzeba pamiętać, że legalnie każdy ciągnik można prowadzić, nawet posiadając najczęściej zdawaną kategorię B. W zakresie pojazdów wykorzystywanych w gospodarstwach rolniczych, prawo jazdy na kategorię T zapewnia jednak znacznie więcej możliwości. 

Prawo mówi o tym, że posiadacz prawa jazdy kategorii T jest uprawniony do kierowania ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym, zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami), a także do kierowania wszystkimi pojazdami, na które zezwolenie otrzymujemy, zdobywając kategorię AM.

Jak zdać prawo jazdy na kategorii T i kto może to zrobić?

Największa różnica między prawem jazdy kategorii T a prawem jazdy kategorii B to minimalny wiek potrzebny do zdobycia uprawnień. W wypadku kategorii T wystarczy mieć bowiem ukończone 16 lat. Kurs można oczywiście rozpocząć z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. W szkołach rolniczych możliwe jest również wzięcie udziału w kursie przygotowawczym, który rozpoczyna się rok przed ukończeniem 16 lat. 

Sam proces zdawania prawa jazdy kategorii T jest dość prosty i podobny do pozostałych kategorii prawa jazdy. Najpierw trzeba wyrobić PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Następnie pora na kurs na prawo jazdy, który składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Po kursie zdajemy egzamin teoretyczny podzielony na dwie części. Pierwsza składa się z 20 pytań z wiedzy ogólnej, a druga to 12 pytań specjalistycznych przeznaczonych dla kategorii T. Następnie wystarczy zdać egzamin praktyczny składający się z jazdy po placu oraz w ruchu drogowym zespołem pojazdów składającym się z ciągnika i przyczepy.

Czy warto zdawać kategorię T?

Wydawać by się mogło, że w związku z tym, iż kategoria B wystarczy do jazdy ciągnikiem, zdanie kategorii T nie ma większego sensu. Takie myślenie jest jednak błędne, gdyż kategoria T pozwala na znacznie więcej. Dzięki niej możemy prowadzić ciągnik z inną przyczepą niż lekka. To prawo jazdy można zdobyć też 2 lata szybciej, co jest przydatne dla osób, które mają szansę na pracę w gospodarstwie rolniczym z racji na to, że na przykład ich rodzina takie prowadzi.

Zdj. główne: wurliburli/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Samochody używane: Toyota oferuje samochody z gwarancją
Samochody używane: Toyota oferuje samochody z gwarancją
Jeśli jesteś na rynku używanego samochodu, to zdecydowanie powinieneś rozważyć zakup Toyoty. Nie tylko Toyoty są niezawodne samochody, ale również pochodzą z gwarancją, która obejmuje główne elementy pojazdu. Jest to świetny dodatek, który może dać ci spokój przy zakupie używanego samochodu. W tym wpisie omówimy różne rodzaje gwarancji oferowanych przez Toyotę i ich zakres. Przedstawimy również kilka wskazówek, jak wybrać odpowiedni samochód Toyoty dla siebie.
Czy warto wdawać się w dyskusję z egzaminatorem?
Czy warto wdawać się w dyskusję z egzaminatorem?
Bardzo często to od egzaminatorów zależy, czy zdamy egzamin na prawo jazdy. To oni wyznaczają jego przebieg i stwierdzają, czy poprawnie wykonaliśmy zadanie. Czy warto wdawać się z nimi w dyskusję?
Egzamin na prawo jazdy 2022 – jak będzie wyglądał?
Egzamin na prawo jazdy 2022 – jak będzie wyglądał?
Choć zmiany w przyszłorocznych egzaminach na prawo jazdy nie są największe, będą one miały pewien wpływ na ich przebieg.
Ostatnie wpisy