Kto ma pierwszeństwo, gdy dwa auta skręcają na ten sam pas? Sprawdź!

Kto ma pierwszeństwo, gdy dwa auta skręcają na ten sam pas? Sprawdź!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przepisy ruchu drogowego potrafią być naprawdę skomplikowane, nawet dla osób, które od wielu lat są kierowcami i jazda samochodem to dla nich chleb powszedni. Gdy mamy już naprawdę spore doświadczenie, często jeździmy na intuicję i na logikę. Nie zawsze jednak jest to rozważne zachowanie, przepisy są bowiem przepisami – należy się do nich stosować niezależnie od sytuacji.

Sporym problemem, nawet dla osób doświadczonych, jest często sytuacja, w której dwa auta skręcają na ten sam pas ruchu. Zazwyczaj jest to dość logiczne, lecz niektóre sytuacje mogą przyprawić osoby za kółkiem o ból głowy lub nawet doprowadzić do kolizji. Jak więc można przedstawić hipotetyczne sytuacje, które na drodze mogą spotkać każdego z nas?

Skręt z dwóch stron na ten sam pas – pierwszeństwo się nie zmienia!

W czystej teorii, gdy mamy do czynienia z drogą dwu- lub trzypasmową, wszelkie problemy tego typu możemy rozwiązać w prosty sposób. Zazwyczaj osoba mająca pierwszeństwo zajmuje pas jak najbardziej po prawej stronie, zaś jadący z naprzeciwka pojazd, który musi w takiej sytuacji ustąpić pierwszeństwa, powinien obrać wolny pas, możliwie najbliżej lewej strony. W takim wypadku ruch odbywa się płynnie, a samochody jadące z obu kierunków są w stanie bez trudu kontynuować dalszą jazdę.

W praktyce jednak osoba mająca pierwszeństwo w sytuacji, w której skręt odbywałby się tylko na jeden pas ruchu, nadal je ma, nawet w przypadku, gdy pasów jest więcej. Bardzo dokładnie mówi o tym art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo”.

Ten przepis jest ważny niezależnie od tego, ile pasów ma jezdnia. Często jest to powód stłuczek w wielu miastach. Osoba wjeżdżająca na skrzyżowanie, która musi przepuścić kierowcę jadącego z naprzeciwka, obiera intuicyjnie najbardziej skrajny pas, rozsądnie licząc na to, że drugi kierowca obierze pas bardziej po prawej. To jednak wcale nie jest reguła. Osoba mająca pierwszeństwo wcale nie musi w taki sposób się zachowywać i może zająć dowolny pas, oczywiście o ile nie zabraniają tego inne przepisy, na przykład znaki poziome. 

Jest to jedna z tych sytuacji, w których często intuicja bierze górę, a potem słono za nią płacimy. W takich okolicznościach bowiem pełną winę ponosi osoba, która de facto wymusiła pierwszeństwo. Pamiętajmy więc o tym, jeżdżąc po mieście.

Zdjęcie główne: Simon Launay/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Samochód na początek za 3000 złotych – zobacz nasze propozycje
Samochód na początek za 3000 złotych – zobacz nasze propozycje
Są tanie, popularne i nie stoją w warsztatach. Samochody na początek do 3000 zł
WORD Katowice: strajk pracowników wpłynie na przebieg egzaminów?
WORD Katowice: strajk pracowników wpłynie na przebieg egzaminów?
Kierownictwo argumentuje swoją decyzję stratą za ubiegły rok. W przypadku podniesienia wynagrodzeń, straty osiągnęłyby dwukrotnie większy pułap.
Jak wybrać idealny system ogrodzeniowy do naszej posiadłości?
Jak wybrać idealny system ogrodzeniowy do naszej posiadłości?
Zastanawiasz się nad wyborem idealnego ogrodzenia dla swojego domu? Poznaj kluczowe aspekty, które pomogą Ci dokonać poprawnego wyboru!
Ostatnie wpisy