Kto ma pierwszeństwo, gdy dwa auta skręcają na ten sam pas? Sprawdź!

Kto ma pierwszeństwo, gdy dwa auta skręcają na ten sam pas? Sprawdź!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przepisy ruchu drogowego potrafią być naprawdę skomplikowane, nawet dla osób, które od wielu lat są kierowcami i jazda samochodem to dla nich chleb powszedni. Gdy mamy już naprawdę spore doświadczenie, często jeździmy na intuicję i na logikę. Nie zawsze jednak jest to rozważne zachowanie, przepisy są bowiem przepisami – należy się do nich stosować niezależnie od sytuacji.

Sporym problemem, nawet dla osób doświadczonych, jest często sytuacja, w której dwa auta skręcają na ten sam pas ruchu. Zazwyczaj jest to dość logiczne, lecz niektóre sytuacje mogą przyprawić osoby za kółkiem o ból głowy lub nawet doprowadzić do kolizji. Jak więc można przedstawić hipotetyczne sytuacje, które na drodze mogą spotkać każdego z nas?

Skręt z dwóch stron na ten sam pas – pierwszeństwo się nie zmienia!

W czystej teorii, gdy mamy do czynienia z drogą dwu- lub trzypasmową, wszelkie problemy tego typu możemy rozwiązać w prosty sposób. Zazwyczaj osoba mająca pierwszeństwo zajmuje pas jak najbardziej po prawej stronie, zaś jadący z naprzeciwka pojazd, który musi w takiej sytuacji ustąpić pierwszeństwa, powinien obrać wolny pas, możliwie najbliżej lewej strony. W takim wypadku ruch odbywa się płynnie, a samochody jadące z obu kierunków są w stanie bez trudu kontynuować dalszą jazdę.

W praktyce jednak osoba mająca pierwszeństwo w sytuacji, w której skręt odbywałby się tylko na jeden pas ruchu, nadal je ma, nawet w przypadku, gdy pasów jest więcej. Bardzo dokładnie mówi o tym art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo”.

Ten przepis jest ważny niezależnie od tego, ile pasów ma jezdnia. Często jest to powód stłuczek w wielu miastach. Osoba wjeżdżająca na skrzyżowanie, która musi przepuścić kierowcę jadącego z naprzeciwka, obiera intuicyjnie najbardziej skrajny pas, rozsądnie licząc na to, że drugi kierowca obierze pas bardziej po prawej. To jednak wcale nie jest reguła. Osoba mająca pierwszeństwo wcale nie musi w taki sposób się zachowywać i może zająć dowolny pas, oczywiście o ile nie zabraniają tego inne przepisy, na przykład znaki poziome. 

Jest to jedna z tych sytuacji, w których często intuicja bierze górę, a potem słono za nią płacimy. W takich okolicznościach bowiem pełną winę ponosi osoba, która de facto wymusiła pierwszeństwo. Pamiętajmy więc o tym, jeżdżąc po mieście.

Zdjęcie główne: Simon Launay/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?
Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?
Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Co ważne, OC przypisane jest do samochodu, a nie do kierowcy – a zatem posiadacz dwóch aut musi wykupić dwie polisy.
Egzamin teoretyczny, kat C. – jakie tam znajdują się pytania?
Egzamin teoretyczny, kat C. – jakie tam znajdują się pytania?
Czy wiesz, jakie pytania znajdują się na egzaminie prawa jazdy kategorii C? Ile ich będzie i na ile z nich musisz odpowiedzieć? Sprawdź już teraz.
Co zrobić, gdy nie usłyszysz polecenia egzaminatora? Podpowiadamy!
Co zrobić, gdy nie usłyszysz polecenia egzaminatora? Podpowiadamy!
Zapisałeś się na egzamin prawa jazdy i już zaczynasz się stresować? Podpowiadamy co zrobić, gdy nie usłyszysz polecenia egzaminatora. Nie musi to oznaczać końca egzaminu!
Ostatnie wpisy