Nauka jazdy samochodem – od czego zacząć?

KATEGORIA B
Nauka jazdy samochodem – od czego zacząć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez prawa jazdy. Podpowiadamy, od czego zacząć naukę jazdy samochodem, aby poradzić sobie na egzaminie bez problemu. 

W jaki sposób można uzyskać prawo jazdy?

Wiele młodych osób marzy o tym, aby w końcu odebrać dokument prawa jazdy i udać się na wymarzoną przejażdżkę samochodem, jednak zanim to nastąpi, trzeba przebrnąć przez kilka ważnych etapów, które są niezbędne do zdobycia uprawnień. Liczba formalności, która się z tym wiąże, może być nieco przytłaczająca. Na szczęście w praktyce nie jest tak źle, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Chcąc nauczyć się jazdy samochodem, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać ośrodek, w którym odbędziemy kurs przygotowawczy do egzaminu. Jeśli już znajdziemy taki, który spełnia nasze wymagania, powinniśmy przystąpić do wyrobienia numeru profilu kandydata na kierowcę – PKK, który będzie naszym identyfikatorem w całym procesie nauki i egzaminowania. Z numerem PKK możemy rozpocząć naszą przygodę z jazdą samochodem. Już nic nie stoi na przeszkodzie!

Zacznij od teorii! 

Z pewnością każdy przyzna, że teorii najlepiej uczyć się w praktyce. Dużo łatwiej przyswoić sobie pewne zasady w realnych warunkach drogowych, niż siedząc w domu na kanapie i popijając herbatę. Pomimo tego warto poświęcić, choć odrobinę czasu na zapoznanie się z kilkoma „suchymi” kwestiami. Dzięki temu wyjeżdżając na drogę, będziemy pewniejsi swoich zachowań i zamiast skupiać się na podstawowych przepisach ruchu drogowego, będzie można w pełni skoncentrować się na opanowaniu obsługi samochodu. Kurs przygotowawczy, który będzie odbywał się w wybranej przez nas szkole jazdy, na pewno uwzględnia część teoretyczną. Doświadczone osoby opowiedzą o najważniejszych zasadach oraz o tym, jak zachowywać się na przykład podczas wypadku lub innych niebezpiecznych sytuacji. Jeżeli dysponujemy dużą ilością wolnego czasu, swoją wiedzę warto poszerzać również w domu. Przyda się to do pierwszego egzaminu, z którym trzeba będzie się zmierzyć, czyli do egzaminu teoretycznego.

Zapoznaj się z samochodem i jego obsługą

Kolejnym ważnym etapem w trakcie nauki jazdy samochodem jest zaznajomienie się z pojazdem, którym przyjdzie nam jeździć. W większości przypadków już na pierwszej lekcji praktycznej instruktor wyda polecenie wyruszenia w miasto. Dobrze więc wiedzieć, do czego służy każdy z pedałów, jak działa skrzynia biegów oraz jak włączyć światła. Wszystkie te kwestie zazwyczaj poruszane są na placu manewrowym, gdzie kursant ma nieograniczone możliwości, aby poćwiczyć ruszanie czy hamowanie w stuprocentowo bezpiecznych warunkach. Instruktor ma obowiązek przekazać informacje dotyczące również tego, jak ustawić fotel i lusterka, jak włączyć poszczególne światła, czy otworzyć wlew paliwa. W przypadku nawet najmniejszych wątpliwości warto od razu pytać. Kurs to jedyna okazja, aby nabyć niezbędną wiedzę potrzebną do egzaminu.

Nauka w praktyce

Prawdziwej jazdy samochodem można nauczyć się jedynie w rzeczywistych warunkach ruchu drogowego. Podczas zajęć przygotowawczych będziemy mieć szansę przećwiczenia wszystkiego, z czym przyjdzie nam się zmierzyć na egzaminie praktycznym, a później w prawdziwym życiu. Pod okiem doświadczonego instruktora nauczymy się takich manewrów jak parkowanie czy zawracanie oraz zdobędziemy wiedzę dotyczącą tego jak pokonywać poszczególne skrzyżowania lub inne stosunkowo trudne odcinki trasy. Zajęcia praktyczne to doskonały sposób na uporządkowanie swojej dotychczasowej wiedzy i połączenie teorii z praktyką. Podczas każdej lekcji należy w stu procentach skupić się na drodze, przepisach i samochodzie. 

Szlifowanie umiejętności po egzaminie 

Nawet jeśli uda nam się zdać egzamin za pierwszym razem, nie oznacza to wcale, że jesteśmy dobrymi kierowcami. Prawdziwym kierowcą można stać się dopiero po upływie pewnego czasu. Najpierw należy zdobyć cenne doświadczenie i wyrobić sobie dobre nawyki. Dlatego bardzo ważne jest to, aby po zdanym egzaminie nie osiadać na laurach. Należy jak najwięcej jeździć, pokonywać nieznane wcześniej trasy i codziennie odnajdywać się w nowych sytuacjach drogowych. Przerwa w jeździe to największy wróg. Bardzo szybko można zapomnieć wielu rzeczy, a im mniej będziemy pamiętać, tym trudniej będzie nam się przełamać, aby powrócić do jazdy samochodem. Systematyczna jazda to jedyny sposób na to, aby stać się dobrym i odpowiedzialnym kierowcą. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rodzaje opon samochodowych: letnie, zimowe, całoroczne
Rodzaje opon samochodowych: letnie, zimowe, całoroczne
Sprawdź, co warto wiedzieć na temat mocnych i słabych stron różnych rodzajów opon, aby przy kolejnej konieczności zakupu wybrać właściwie.
Rezerwacja egzaminu na prawo jazdy – wszystko co musisz wiedzieć!
Rezerwacja egzaminu na prawo jazdy – wszystko co musisz wiedzieć!
Istnieje wiele sposobów na zarejestrowanie swojego udziału w egzaminie państwowym. Jakie z nich możemy wyróżnić i jak przygotować się do rejestracji?
Czy znamy wszystkie konsekwencje przekroczenia prędkości? Oto co warto wiedzieć
Czy znamy wszystkie konsekwencje przekroczenia prędkości? Oto co warto wiedzieć
Zastanawiasz się, jakie mogą być skutki przekroczenia prędkości? W naszym artykule dowiesz się o wszystkich konsekwencjach, które mogą Cię spotkać.
Ostatnie wpisy