Kod 96 na prawie jazdy – jak go zdobyć? Do czego Cię uprawnia?

KATEGORIA B
Kod 96 na prawie jazdy – jak go zdobyć? Do czego Cię uprawnia?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób posiadających kategorię B chciałoby korzystać z przyczep. Niestety często ogranicza ich DMC zestawu, która nie może przekroczyć 3500 kg. Istnieje jednak sposób, aby obejść ten przepis. Jest to kod 96 na prawie jazdy. 

W jaki sposób można zdobyć kod 96 na prawie jazdy?

Obecnie uprawnienia do prowadzenia pojazdów są niezwykle ważne. Patrzą na nie nie tylko potencjalni pracodawcy, ale warto je mieć także dla siebie. Jednym z częstych powodów jest chęć korzystania z przyczepy samochodowej. Pozwala ona na rozszerzenie możliwości transportowych, co jest bardzo praktyczne, jednak restrykcje dla kategorii B są dość duże. W związku z tym coraz więcej osób stara się uzyskać kod 96 na prawie jazdy, który daje sporo możliwości, a także nie jest tak drogi, jak uzyskanie całej kategorii B+E.

Aby uzyskać kod 96 na prawie jazdy, wystarczy zapisać się na egzamin państwowy i go zdać. Można to zrobić w najbliższym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Egzamin jest dużo tańszym rozwiązaniem niż robienie kategorii B+E. Kosztuje jedynie 170 złotych, a koszt zrobienia całej kategorii jest znacznie droższy. W związku z tym, wielu osobom wystarczy kod 96. Właśnie stąd wynika jego duża popularność.

Do czego uprawnia kod 96?

Warto jednak wiedzieć, do czego dokładnie uprawnia kod 96. Standardowe prawo jazdy kategorii B uprawnia do ciągnięcia przyczepy, której masa nie przekracza masy pojazdu, a także całość nie może ważyć więcej niż 4250 kilogramów, czyli masa przyczepy nie może być większa niż 750 kilogramów. Kod 96 pozwala jednak na podłączenie przyczepy o masie większej niż 750 kilogramów do lżejszego auta i przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej o wartości 3500 kilogramów.

Jest to szczególnie przydatne, gdy mamy auto o wadze przykładowo 2500 kilogramów i chcemy ciągnąć przyczepę o masie ponad 1000 kilogramów. W przypadku osób, które posiadają taki zestaw pojazdów, kod 96 sprawdzi się po prostu najlepiej. Nie jest to tak rzadki przypadek, jakby się mogło wydawać. Warto jednak pamiętać, że w przypadku poruszania się po drogach krajowych, ekspresowych i autostradach należy mieć aplikację E-Toll, aby móc opłacić przejazd nimi.

Zdjęcie główne: Markus Winkler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jeśli posiadasz bezterminowe prawo jazdy, musisz wymienić je na nowe!
Jeśli posiadasz bezterminowe prawo jazdy, musisz wymienić je na nowe!
Zmiana ma związek z przepisami Unii Europejskiej, które przewidują najdłuższy okres ważności dokumentów tego typu na 15 lat.
Kupno i sprzedaż auta – na co zwrócić uwagę?
Kupno i sprzedaż auta – na co zwrócić uwagę?
O czym pamiętać, sprzedając lub kupując auto? Najważniejsze aspekty handlu używanymi samochodami.
E-wizyta u lekarza. Jak się do niej przygotować?
E-wizyta u lekarza. Jak się do niej przygotować?
W dobie cyfrowej transformacji nawet sfera zdrowia przenosi się do internetu. E-wizyty, czyli konsultacje medyczne realizowane za pośrednictwem komunikacji online, stają się coraz bardziej popularne. Aby jednak skorzystanie z nich było efektywne i komfortowe, warto wiedzieć, jak się do nich przygotować.
Ostatnie wpisy