Jak jeździć po strefach zamieszkania? Podpowiadamy

Jak jeździć po strefach zamieszkania? Podpowiadamy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Strefy zamieszkania to miejsca, w których obowiązują specjalne reguły ruchu drogowego. O czym koniecznie powinieneś pamiętać?

Czym dokładnie charakteryzuje się strefa zamieszkania?

Na wielu osiedlach większych, a nawet mniejszych miast jesteśmy w stanie znaleźć charakterystyczny, prostokątny znak z niebieskim tłem oraz grafiką przedstawiającą osiedle i ludzi. Jest to oczywiście ostrzeżenie dotyczące wjazdu do strefy zamieszkania. Czym jednak charakteryzuje się tego typu strefa i jak jest ona zdefiniowana w polskim prawie? Według prawa o ruchu drogowym strefa zamieszkania jest obszarem obejmującym wszelkie drogi na jej terenie, na których obowiązują specjalne przepisy ruchu drogowego. Oznacza to, że po wjechaniu do takiej strefy musimy przestrzegać innych przepisów. O jakich regułach tutaj mowa?

Zasady dotyczące kierowców w strefie zamieszkania

Zacznijmy od tego, jak strefa zamieszkania definiuje sposób poruszania się pojazdów po drogach – zarówno tych publicznych, jak i innego typu. Prawdopodobnie najważniejszą regułą jest fakt, iż w strefie zamieszkania obowiązuje ograniczenie prędkości do zaledwie 20 km/h. Powód jest bardzo prosty – w strefie zamieszkania piesi mogą bez problemu poruszać się po całej szerokości drogi, a co za tym idzie, jazda z większą prędkością mogłaby powodować spore ryzyko wystąpienia wypadku. O pieszych jednak powiemy sobie więcej w dalszej części tekstu.

W strefie zamieszkania spotkamy się również tylko i wyłącznie ze skrzyżowaniami równorzędnymi, co oznacza, że obowiązuje na nich zasada prawej ręki – tak samo, jak na każdym innym skrzyżowaniu równorzędnym. Kierowca może parkować tylko w wyznaczonych strefach. Dodatkowo, gdy wyjeżdżamy ze strefy zamieszkania, włączamy się do ruchu, a to oczywiście powoduje, iż musimy ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym kierowcom poruszającym się po drodze.

Jak w przypadku wykroczeń w strefach zamieszkania wygląda taryfikator? Za parkowanie w niedozwolonym miejscu musimy liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych, jednak w przypadku nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu kwota ta może wynosić już aż 1500 złotych. Taki mandat może naprawdę zaboleć portfel.

Strefa zamieszkania a piesi – co się zmienia?

W strefie zamieszkania piesi uzyskują o wiele więcej przywilejów, o czym zdecydowanie należy pamiętać. Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy wyżej, piesi w strefie zamieszkania mogą bez przeszkód poruszać się po całej szerokości drogi, a także zawsze mają pierwszeństwo przed pojazdem na drodze, niezależnie od sytuacji. Dodatkowo w strefie zamieszkania mogą poruszać się dzieci do lat 7 – już wtedy, gdy znajdują się pod opieką dziecka starszego niż 10 lat. Nic więc dziwnego, iż strefy zamieszkania bardzo często pojawiają się na osiedlach, gdzie znajdują się place zabaw lub placówki szkolne.

Zdjęcie główne: David Schultz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lubuskie. Rekordzista zdobył komplet punktów w 30 sekund
Lubuskie. Rekordzista zdobył komplet punktów w 30 sekund
Z powodu nadzwyczajnych okoliczności, mężczyzna będzie zmuszony powtórnie podejść do egzaminu na prawo jazdy.
Egzaminator nadzorujący WORD w Białymstoku: problemem szkolenia jest przygotowanie wyłącznie na egzamin!
Egzaminator nadzorujący WORD w Białymstoku: problemem szkolenia jest przygotowanie wyłącznie na egzamin!
Co o współczesnych przepisach i szkoleniu kierowców sądzi egzaminator nadzorujący w WORD Białystok? Zachęcamy do lektury wywiadu!
Jak wybrać odpowiednie akcesoria i materiały do pakowania przesyłek?
Jak wybrać odpowiednie akcesoria i materiały do pakowania przesyłek?
Zdobądź wiedzę na temat wyboru właściwych akcesoriów do pakowania przesyłek. Dowiedz się, jak profesjonalne zapakowanie może zwiększyć bezpieczeństwo Twoich produktów podczas transportu.
Ostatnie wpisy