Skrzyżowanie bezkolizyjne – czy można na nim zawracać?

PRZEPISY
Skrzyżowanie bezkolizyjne – czy można na nim zawracać?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Przepisy drogowe niekiedy bywają skomplikowane i niezrozumiałe. Piętą achillesową wielu kierowców są skrzyżowania. Podpowiadamy, jak zachować się na skrzyżowaniu bezkolizyjnym.

Czym właściwie jest skrzyżowanie?

Słysząc słowo „skrzyżowanie”, większość z nas ma przed oczami klasyczny wariant z dwoma drogami przecinającymi się pod kątem prostym. To jednak znacznie bardziej rozbudowany termin – osoby nieposiadające prawa jazdy prawdopodobnie nie wiedzą, że do tej grupy zaliczają się nawet ronda. Polskie przepisy określają kilka różnych rodzajów skrzyżowań, a na każdym z nich obowiązują inne zasady poruszania się.

Osoby aspirujące do bycia wzorowymi kierowcami powinny zapoznać się z poszczególnymi przepisami oraz oczywiście sumiennie ich przestrzegać. Należy pamiętać, że wypadki na skrzyżowaniach mogą być naprawdę poważne. Przecięcie się kierunków ruchu, przejścia dla pieszych, przejazdy rowerowe, czasami nawet obecność tramwajów – taka kumulacja powoduje, że niejeden uczestnik ruchu może się pogubić. 

Według prawa o ruchu drogowym skrzyżowanie to przecięcie się w jednym poziomie dróg razem z powierzchnią utworzoną przez takie przecięcie. Definicja obejmuje również połączenie lub rozwidlenie dróg, jednak wyłączając przecięcia, połączenia i rozwidlenia dróg twardych z gruntowymi, wewnętrznymi lub stanowiącymi dojazd do przydrożnego obiektu. 

Brzmi skomplikowanie? Poniżej przedstawiamy informacje, które z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości.

Rodzaje skrzyżowań w Polsce

W Polsce można wyróżnić kilka typów skrzyżowań, z których każde jest objęte swoimi prawami. Niektóre z nich nie wymagają właściwie żadnego zastanowienia nad odpowiednim torem jazdy i momentem zatrzymania się, z kolei inne mogą mieć bardziej skomplikowane przepisy. Jedno jest jednak pewne: jeżeli zależy nam na bezpiecznym przemierzaniu miasta, powinniśmy zaznajomić się z każdym z nich. Warto wiedzieć, jak należy się zachować i na co można sobie pozwolić przy danym rodzaju skrzyżowania.

Podział ze względu na pierwszeństwo przejazdu

  • skrzyżowanie równorzędne,
  • skrzyżowanie z pierwszeństwem przejazdu (nierównorzędne),
  • skrzyżowanie o ruchu kierowanym:
  1. sygnalizacją świetlną,
  2. uprawnioną osobą.

W przypadku pierwszego warunku obowiązuje zasada prawej ręki. Nie spotkamy się na nim z żadnymi znakami z wyjątkiem A-5, który informuje o dojechaniu do skrzyżowania. Skrzyżowanie z pierwszeństwem przejazdu jest z kolei odpowiednio oznakowane, dzięki czemu kierowcy wiedzą, kogo należy wcześniej przepuścić. Skrzyżowania z ruchem kierowanym to najczęściej te, na których spotkamy się z sygnalizacją świetlną. To zdecydowanie najbezpieczniejszy rodzaj, który jest dodatkowo najłatwiejszy dla kierowców.

Podział ze względu na kształt

  • skrzyżowania w kształcie litery Y (rozwidlenie),
  • skrzyżowanie w kształcie litery T,
  • skrzyżowanie w kształcie litery X,
  • skrzyżowanie o ruchu okrężnym, czyli rondo.

Skrzyżowanie może być także bezkolizyjne. Zmiana kierunku jazdy na takim skrzyżowaniu odbywa się bez przecinania się torów ruchu poszczególnych uczestników ruchu drogowego. Jako ciekawostkę warto dodać, że w niektórych krajach tworzone są całe miasta bezkolizyjne, gdzie infrastruktura obejmuje brak skrzyżowań w ogóle. Jednak w Polsce z całą pewnością w ciągu najbliższych lat nie będziemy mieć styczności z takimi miastami.

Jak poruszać się po skrzyżowaniu bezkolizyjnym?

Najczęściej spotykana konstrukcja skrzyżowania bezkolizyjnego opiera się na odpowiednim układzie świateł drogowych – każdy z pasów ruchu ma swój własny sygnalizator. Zielone światło jednoznacznie wskazuje na to, że mamy udać się w danym kierunku, bez obaw, że ktoś inny przetnie nam drogę. Dotyczy to zarówno kierowców, jak i pieszych. Skrzyżowania bezkolizyjne są doceniane przez wielu uczestników ruchu ze względu na prostotę poruszania się oraz zwiększony poziom bezpieczeństwa.

Problematyczna może być jednak sytuacja, kiedy kierowca chce zawrócić na takim skrzyżowaniu. Spore grono osób nie wie, czy taki manewr jest dozwolony. Zazwyczaj decydują o tym zakazy, jednak w przypadku skrzyżowań jest nieco inaczej – należy zwrócić uwagę również na nakazy oraz sygnalizację świetlną. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że sygnalizator kierunkowy ze strzałką w lewo zakazuje zawracania, natomiast taka sama strzałka namalowana na pasie ruchu – już nie. Zasada jest prosta: jeśli sygnalizator rodzaju S-3 pozwala na jazdę w lewo, to jednocześnie zabrania zawracania. Można jechać wyłącznie w kierunku wskazanym przez światła! 

Aby móc zawrócić na skrzyżowaniu bezkolizyjnym, musimy spotkać się ze znakiem S-3 w formie wyraźnie wskazującej na to, że zawracanie jest możliwe (strzałka skierowana przeciwnie do aktualnego położenia kierowcy). Są to warianty S-3f oraz S-3g.

Pamiętając o powyższych zasadach, zawracanie na skrzyżowaniach bezkolizyjnych już nigdy nie sprawi nam problemów. Jest to naprawdę proste – wystarczy tylko przestrzegać określonych przepisów i być uważnym uczestnikiem ruchu drogowego.

Na co zwrócić uwagę, przejeżdżając przez skrzyżowanie?

Ze względu na specyfikę skrzyżowań nietrudno na nich o stłuczkę czy nawet groźny wypadek – na niewielkim obszarze jednocześnie porusza się wiele pojazdów, które jadą w różnych kierunkach. Bez względu na to, z jakim przecięciem dróg będziemy mieć do czynienia, należy pamiętać, że przy wjeździe na skrzyżowanie konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Zbliżając się do takiego miejsca, należy odpowiednio zwolnić oraz przemyśleć kolejne manewry. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto ustąpić innym pierwszeństwa i pokonać skrzyżowanie w możliwie bezpieczny sposób.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Początkujący kierowca a zakup samochodu – co musisz wiedzieć?
Początkujący kierowca a zakup samochodu – co musisz wiedzieć?
Zakup pierwszego własnego samochodu jest zawsze dużym przeżyciem. Większość początkujących kierowców decyduje się na auto używane, często sprowadzane zza granicy.
Wszystko, co musisz wiedzieć o OC i AC Forda
Wszystko, co musisz wiedzieć o OC i AC Forda
Pojazdy marki Ford są bardzo chętnie wybierane przez wielu kierowców. To, co jest w nich najbardziej doceniane, to przede wszystkim znakomita jakość wykonania poszczególnych elementów, ponadczasowa stylistyka i bardzo dobre właściwości jezdne.
Zdajesz „prawko” zimą? Zobacz, na co zwrócić uwagę!
Zdajesz „prawko” zimą? Zobacz, na co zwrócić uwagę!
Niesłusznie uważa się, iż praktyki oraz egzamin na prawo jazdy trudniej jest przejść zimą. Na co jednak trzeba uważać, by czuć się pewniej za kółkiem?
Ostatnie wpisy