Światła przeciwmgielne – kiedy powinniśmy ich używać?

PRZEPISY
Światła przeciwmgielne – kiedy powinniśmy ich używać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mgła jest jednym z najbardziej niebezpiecznych dla kierowców zjawisk atmosferycznych. Skutecznie ogranicza widoczność, może występować bardzo długo (i w nocy), a dodatkowo trudno uchronić się od jej wpływu na jazdę. Z pomocą przychodzą światła przeciwmgielne, jednak nie zawsze kierowcy dobrze „operują” tymi elementami. Kiedy możesz włączać te oświetlenie, a w jakich sytuacjach powinieneś tego unikać?

Zaznaczmy na początku, że w polskim prawie obowiązkowym wyposażeniem pojazdu są wyłącznie światła przeciwmgielne tylne. Ten element będzie sprawdzał na badaniu diagnostycznym pracownik stacji kontroli pojazdów. Światła przeciwmgielne przednie coraz częściej są w standardowym wyposażeniu nowych pojazdów, jednak nie zawsze możesz je spotkać.

Kiedy używać światła przeciwmgielne tylne?

Od tylnych świateł przeciwmgielnych zaczniemy. Kiedy ich używać? Tu możemy zacytować przepisy. Kierowca jest zobowiązany załączyć oświetlenie przeciwmgielne tylne, jeżeli widoczność na drodze jest poniżej 50 metrów (dotyczy to też innych zjawisk atmosferycznych). W innym przypadku jesteś zobowiązany światła wyłączyć!

Pamiętaj o tym, bo za jazdę na światłach przeciwmgielnych tylnych bez uzasadnionej przyczyny grozi Ci mandat karny w wysokości 100 złotych i 2 punkty karne. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo.

Światła te są dużo wyraźniejsze i przypominają „stopy”. Z tego względu kierowca (we mgle) może dostrzec Cię z dalszej odległości. W przypadku jednak, gdy mgła nie jest mocna, a widoczność dobra, łatwo pomylić przeciwmgielne oświetlenie ze znakiem hamowania. To może doprowadzić nawet do kolizji!

ZOBACZ TEŻ: Jakie pojazdy możesz prowadzić na kategorię B?

W jakim przypadku włączać światła przeciwmgielne przednie?

Czas na światła przeciwmgielne, które mogą (ale nie muszą) znaleźć się z przodu auta. Kiedy je włączać? Tu również znajdziemy odpowiedź w przepisach. Kierowca ma prawo używać takich świateł, jeżeli widoczność spada i ograniczone jest pole widzenia w trudnych warunkach atmosferycznych – dotyczy to mgły, deszczu czy śniegu. Drugim warunkiem, o którym nie wszyscy wiedzą są kręte drogi.

Światła przeciwmgielne przednie oświetlają bok drogi i są stosowane często jako doświetlenie zakrętu. Na drogach krętych (oznaczonych odpowiednim znakiem) masz również prawo włączyć takie oświetlenie, nawet przy korzystnych warunkach atmosferycznych.

Uwaga! Nieodpowiednie używanie przednich świateł przeciwmgielnych również oślepia kierowców (najczęściej oświetlenie to jest dużo mocniejsze niż np. lampy mijania), może doprowadzić do kolizji lub wypadnięcia z drogi. Za nieuzasadnione włączanie tych świateł również grozi Ci mandat w wysokości 100 złotych i 2 punkty karne.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Limanowa. W wigilię doszło do wypadku
Limanowa. W wigilię doszło do wypadku
Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia - kierujący samochodem osobowym marki Ford nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy pojazdu marki Seat.
Trójwymiarowe przejścia dla pieszych już w Polsce!
Trójwymiarowe przejścia dla pieszych już w Polsce!
Innowacyjne rozwiązanie w walce o bezpieczeństwo pieszych.
Jak wybrać odpowiednią jednostkę chłodzącą dla Twojej restauracji?
Jak wybrać odpowiednią jednostkę chłodzącą dla Twojej restauracji?
Poznaj kluczowe czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru systemu chłodzenia dla swojej restauracji, aby zapewnić optymalną temperaturę i komfort dla Twoich gości.
Ostatnie wpisy