Czym jest zbyt „wolna” prędkość?

PRZEPISY
Czym jest zbyt „wolna” prędkość?
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Chyba wszyscy kierowcy i przyszli kierowcy wiedzą, że za zbyt szybką jazdę grozi mandat. A czy w przepisach jest coś takiego, jak „zbyt wolna prędkość”? Sprawdzamy!

Na wstępie przypomnijmy, że ograniczenie prędkości to nie „zalecana” prędkość, a maksymalna, z jaką można się w danym miejscu poruszać. Ta zmienna może być weryfikowana np. przez wpływ warunków atmosferycznych, albo samopoczucie kierowcy.

Nie znaczy to jednak, że prowadzący pojazd może wszędzie poruszać się z prędkością np. 20 kilometrów na godzinę. Przepisy stanowią, że prędkość należy dostosować do warunków i powinna być możliwie jak najbardziej zbliżona do maksymalnej.

Jeżeli nie ma więc bardzo trudnych warunków atmosferycznych (mocny wiatr, ograniczające widoczność deszcz, grad lub mgła, śnieg itp.), to nie wolno jechać za wolno. To utrudnianie płynnego ruchu i grozi mandatem. Przepis ten szczególnie przestrzegany jest na autostradach. O ile wolniejsza jazda na zwykłej drodze jest do wybronienia, to poruszanie się z prędkością 50 kilometrów na godzinę po słonecznej drodze szybkiego ruchu zdecydowanie skazuje Cię na mandat! Warto o tym pamiętać!

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Minimalny odstęp. Zapoznaj się z nowymi przepisami obowiązującymi w ruchu drogowym!
Minimalny odstęp. Zapoznaj się z nowymi przepisami obowiązującymi w ruchu drogowym!
Co oznacza to w praktyce? Jadąc ekspresówką z prędkością 100 km/h powinniśmy zachować odstęp 50 metrów od kierowcy jadącego bezpośrednio przed Tobą.
Kontrola drogowa. 42-latek z nieważnym od pięciu lat prawem jazdy
Kontrola drogowa. 42-latek z nieważnym od pięciu lat prawem jazdy
W świetle prawa, osoba kierująca pojazdem legitymująca się nieważnym prawem jazdy traktowana jest jako osoba bez prawa jazdy.
Czym grozi brak OC?
Czym grozi brak OC?
Kończy Ci się OC lub nie chcesz go przedłużać? Warto wiedzieć, że grożą za to wysokie kary, które może egzekwować urząd skarbowy!
Ostatnie wpisy