Nowe mandaty – o czym należy pamiętać?

Nowe mandaty – o czym należy pamiętać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Uczestnikami ruchu drogowego są nie tylko kierowcy aut, ale także rowerzyści i piesi. Nowe zasady nakładania mandatów dotyczą wszystkich tych grup. System nakładania mandatów zakłada zmiany, które umożliwią skuteczniejszą walkę z negatywnymi zachowaniami na drodze. 

Nowości w nakładaniu mandatów – od kiedy obowiązują?

Nowe rozwiązania weszły w życie już 1 grudnia 2021 roku. Oznacza to, że już teraz  kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego muszą dostosować się do zmienionych zasad.

Duże zmiany w nakładaniu mandatów dotyczą m.in. tego, że kary są połączone ze stawkami za ubezpieczenie. Do nowych przepisów dołączyła również jazda bokiem, czyli tzw. drift – kierowca, który zdecyduje się na ten manewr z premedytacją, otrzyma karę, którą uwzględnia nowy taryfikator. 

Nowości w nakładaniu mandatów – najważniejsze zmiany

Zmiany obejmują najważniejsze elementy poruszania się po drogach. Dotyczą zarówno pieszych, jak i kierowców. W stosunku do tych pierwszych podjęte zostały konkretne kroki, które mają zwiększyć ich bezpieczeństwo – podwyższono kary za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego, czyli wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa. Kara będzie wynosić nie mniej niż 1,5 tysiąca złotych, a gdy kierowca znowu złamie przepisy w ciągu 2 lat, wzrośnie ona do 3 tysięcy złotych.

Kary dla kierowców pod wpływem alkoholu i bez prawa jazdy są znacznie większe

Kolejne zmiany dotyczą kierowców, którzy prowadzą samochód w stanie upojenia alkoholowego, a także w sytuacji, gdy nie posiadają prawa jazdy. W pierwszym przypadku kierowca podlega karze aresztu lub grzywny nie niższej niż 2,5 tysiąca złotych. Zmiany dotyczą również pojazdów niemechanicznych – ich kierowca otrzyma karę w wysokości co najmniej 1 tysiąca złotych. Za jazdę bez prawa jazdy kierujący otrzyma 1 tysiąc złotych kary, a w przypadku gdy powtórzy wykroczenie w ciągu najbliższych 2 lat, będzie to suma dwa razy wyższa, czyli 2 tysiące złotych.

Nowe mandaty – pozostałe zmiany, jakie czekają kierowców

Pozostałe zmiany dotyczą również przekroczenia prędkości o 30 km/h na drogach miejskich i na innych obszarach, punkty karne będą się zerować po dwóch, a nie po jednym roku, natomiast największe przewinienia będą karane 15 punktami zamiast 10, jak miało to miejsce niedawno. Bez zmian pozostanie jednak limit punktów, który obliguje do odebrania prawa jazdy, wynosi on 24 punkty dla kierowców ze stażem wyższym niż rok i 20 pkt, jeśli chodzi o prowadzących posiadających prawo jazdy mniej niż rok. Co więcej, stawki OC będą wyższe dla kierujących, którzy łamią przepisy. Jest to także pewnego rodzaju korzyść dla kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie – będą mogli liczyć na niższe stawki ubezpieczeń. Całość uzupełniają takie zmiany, jak renta dla najbliższych ofiar wypadków drogowych czy znacznie wyższe kary w przypadku wykroczeń drogowych – aktualna kwota maksymalna to 5 tysięcy złotych. Ma zostać podwyższona do 30 tysięcy złotych. Wszystkie zmiany wprowadzone w taryfikatorze mają na celu polepszenie bezpieczeństwa na drogach.

Zdjęcie główne: Michael Förtsch/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Austria nie pieści się z piratami drogowymi. Mundurowi zabiorą prawo jazdy i wystawią mandat na 23 tys. zł.
Austria nie pieści się z piratami drogowymi. Mundurowi zabiorą prawo jazdy i wystawią mandat na 23 tys. zł.
Podniesienie maksymalnej kwoty mandatu z 2180 do 5000 euro oznacza ogromne zmiany dla wszystkich kierowców podróżujących przez Austrię.
Przeprowadzki krajowe – porady ekspertów na bezstresowy transport twojego dobytku
Przeprowadzki krajowe – porady ekspertów na bezstresowy transport twojego dobytku
Zaplanuj krajową przeprowadzkę bez stresu, korzystając z rad ekspertów. Dowiedz się, jak bezpiecznie transportować swoje rzeczy i czego unikać, aby całość przebiegła gładko.
Prawo jazdy – jak wybrać szkołę jazdy, w jaki sposób finansować kurs? Poradnik
Prawo jazdy – jak wybrać szkołę jazdy, w jaki sposób finansować kurs? Poradnik
Prawo jazdy jest jednym z najważniejszych dokumentów w Polsce.
Ostatnie wpisy