Jazda autem bez wyrobionego prawka – czy jest to dozwolone?

PRZEPISY
Jazda autem bez wyrobionego prawka – czy jest to dozwolone?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kierowanie pojazdem bez odpowiednich uprawnień jest kategorycznie zabronione. Na łamiących ten zakaz czekają jednak różne kary – wszystko zależy od tego, w jakich okolicznościach naruszyliśmy prawo.

Mandat, grzywna, więzienie, zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet konieczność wypłaty wielotysięcznego odszkodowania – kary za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy mogą być bardzo dotkliwe. Pamiętajmy, że to wyjątkowo nieodpowiedzialne zachowanie może też zakończyć się groźnym w skutkach wypadkiem. Jakie kary grożą za jazdę bez wyrobionego prawka? Co w przypadku, gdy takie uprawnienia zostały nam odebrane?

Mandat i odholowanie

Jeśli kierujący pojazdem nie posiada żadnych uprawnień do jazdy, musi liczyć się mandatem. Jego wysokość to obecnie 500 zł. Warto pamiętać, że mandat może otrzymać nie tylko kierowca bez uprawnień, ale również osoba, która taki pojazd udostępniła. W takim wypadku wysokość mandatu może wynieść 300 zł.

W przypadku, gdy kierowca nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem danej kategorii, ale wyrobił prawko na inny rodzaj pojazdu, wówczas kwota mandatu może wynieść 300 zł. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia, np. wówczas, gdy jechaliśmy motocyklem bez uprawnień (kat. A), ale mamy prawo do kierowania samochodem (kat. B).

Kierowca bez uprawnień, który został zatrzymany przez policję, nie będzie też mógł oczywiście kontynuować jazdy. Może się to wiązać się z koniecznością odholowania pojazdu na jego koszt, jeśli został on zatrzymany w miejscu, gdzie parkować nie wolno (tego wydatku możemy uniknąć, jeśli podróżuje z nami osoba z prawem jazdy, która odstawi pojazd).

Grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów

Mandat za brak uprawnień to jednak niejedyna kara, z którą musimy się liczyć, jeśli zostaniemy zatrzymani przez patrol drogówki. Jeśli jest to już któreś nasze wykroczenie tego typu, mundurowi mogą skierować sprawę do sądu (to samo stanie się, jeśli nie przyjmiemy mandatu). W takim wypadku musimy liczyć się z grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych. Sąd może też orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres do 3 lat.

Odszkodowanie w razie spowodowanie szkody

Konsekwencje jazdy bez prawka mogą być znacznie poważniejsze, jeśli spowodujemy kolizję lub wypadek. Chodzi o konieczność zadośćuczynienia wyrządzonych szkód. Poszkodowany otrzyma co prawda środki wypłacone przez ubezpieczyciela lub Fundusz Gwarancyjny, lecz sprawca kolizji będzie zmuszony zwrócić wszystkie poniesione koszty. W wielu przypadkach są to kwoty idące w dziesiątki tysięcy złotych!

Warto jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach ubezpieczyciel może odstąpić od wystąpienia o rekompensatę poniesionych kosztów. Stanie się tak, jeśli siedliśmy za kółkiem w celu ratowania życia ludzkiego lub mienia, a także jeśli ruszyliśmy w pościg za osobą bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa.

Po wstrzymaniu i cofnięciu prawa jazdy

Zupełnie inne konsekwencje grożą za jazdę bez prawa jazdy, jeśli takie uprawnienia zostały nam wstrzymane lub cofnięte. Wstrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy nastąpi wówczas, gdy przekroczyliśmy prędkość o ponad 50 km/h.  Jeśli złamiemy tymczasowy zakaz siadania za kierownicą i zostaniemy zatrzymani przez policję, może on zostać wydłużony do 6 miesięcy ­- tę decyzję podejmuje starosta. Kolejne złamanie zakazu będzie wiązać się z całkowitym odebraniem uprawnień – będziemy wówczas traktowani tak jak osoby, które nigdy prawka nie wyrobiły.

Całkowite cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów może nastąpić także po przekroczeniu limitu punktów karnych i nieprzystąpieniu do egzaminu. W celu ich odzyskania musimy ukończyć kurs i zdać egzamin, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli zostaniemy złapani na jeździe po cofnięciu uprawnień, musimy się liczyć z karą grzywny, zakazem prowadzenia pojazdów na okres do 3 lat, a także karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Kary za jazdę po sądowym zakazie prowadzenia pojazdów

Najdotkliwsze kary czekają na osoby, które złamią zakaz prowadzenia pojazdów nałożony przez sąd w wyniku popełnionego przez nich przestępstwa lub wykroczenia. Z takimi karami muszą się liczyć także osoby, które nigdy prawa jazdy nie posiadały. Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów może zostać nałożony na kierowcę wówczas, gdy spowoduje on wypadek lub prowadził pojazd po alkoholu. Jego złamanie zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności oraz zakazem prowadzenia pojazdów nawet na okres nawet 15 lat.

Kary za jazdę bez wyrobionego prawka mogą być bardzo dotkliwe. Część z nich może skutkować całkowitym odebraniem uprawnień. Jeśli dodatkowo sąd nałoży na nas czasowy zakaz prowadzenia pojazdów, na możliwość wyrobienia prawa jazdy będziemy musieli niekiedy długo poczekać.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zrobić w przypadku poważnej awarii auta?
Co zrobić w przypadku poważnej awarii auta?
Co zrobić, kiedy dojdzie do awarii samochodu na drodze? Jak możesz jej uniknąć i jak poradzić sobie, kiedy wystąpi? Czy zająć się po naprawieniu usterki? Sprawdź nasze rady!
Pierwszy kontakt z policją po egzaminie – poradnik
Pierwszy kontakt z policją po egzaminie – poradnik
Jak powinniśmy zachować się podczas kontroli lub zatrzymania? Diabeł tkwi w szczegółach. Zwłaszcza świeży kierowca powinien dokładnie zaznajomić się nie tylko ze swoimi obowiązkami, ale również z przysługującymi mu prawami.
Terminy egzaminu na prawo jazdy coraz dłuższe
Terminy egzaminu na prawo jazdy coraz dłuższe
Na egzamin praktyczny w wielu Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego trzeba czekać nawet miesiąc - w ciągu roku czas oczekiwania wydłużył się kilkukrotnie. Problem dostrzegany jest na terenie całego kraju.
Ostatnie wpisy