Omijanie dziur – jak to zrobić, by nie oblać egzaminu?

Omijanie dziur – jak to zrobić, by nie oblać egzaminu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Egzamin dla każdego przyszłego kierowcy jest bardzo stresujący. Istnieje wiele kwestii, z którymi warto się zapoznać, zanim udasz się na egzamin na prawo jazdy. Jedną z nich jest omijanie dziur. Zdaniem niektórych jest to obowiązek kierowcy, inni zaś uważają, że pod żadnym pozorem nie można tego robić, ponieważ stwarza to zagrożenie na drodze. Jak jest w rzeczywistości?

Czy za omijanie dziur na drodze można oblać egzamin na prawo jazdy?

Dziury na drodze są dość problematyczne. Jazda po nich nie należy do przyjemnych, a co więcej naraża samochód na uszkodzenia. Jednak jazda slalomem po ulicy, po której poruszają się również inne samochody, nie jest bezpieczna i może rozpraszać innych kierowców. Warto wiedzieć, że zdania są podzielone na temat tego, co należy zrobić w takiej sytuacji. Niestety jest to kwestia, której nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, zwłaszcza jeśli chodzi o egzaminatorów. Zdarzały się sytuacje, gdzie kursant został oblany za to, że ominął dziury na jezdni, ale niektórzy egzaminatorzy mogą wręcz tego wymagać. Co więc lepiej zrobić?

Czy omijanie dziur na drodze jest prawidłowym zachowaniem?

Jeśli dziura w jezdni jest na tyle duża, że wjechanie w nią mogłoby doprowadzić do uszkodzenia samochodu, najlepiej ją ominąć. Jeśli jednak jest to niewielka dziura, której nawet nie wyczujesz po przejechaniu po niej samochodem, to wykonywane gwałtownego manewru nie jest prawidłowym zachowaniem. Nawet jeśli omijasz wgłębienie w jezdni, należy to zrobić przy zachowaniu pewnych zasad ruchu drogowego i oczywiście bezpieczeństwa. Wykonywany manewr nie może przecież stworzyć zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jak omijać dziury na drodze, by było to bezpieczne?

Zastanawiasz się, jak ominąć dziury na jezdni, aby nie oblać egzaminu lub nie spowodować wypadku? Konieczne jest zachowanie ostrożności. Nie można wykonywać nagłego manewru, ponieważ będzie dezorientował innych kierowców. Jeśli widzisz przed sobą dużą wyrwę w jezdni, pamiętaj, aby zaplanować drogę w taki sposób, żeby nie wykraczać poza swój pas – jeśli jest to możliwe. Dodatkowo zwracaj uwagę na otoczenie. Jeśli widzisz, że podczas omijania dziury będziesz mijać się z samochodem z przeciwnego pasa, zwolnij, by tego uniknąć. Pamiętaj, że będąc w takiej sytuacji, musisz myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu. Uszkodzenie pojazdu jest przecież mniejszym złem, niż spowodowanie kolizji lub wypadku.

Wszystko zależy od egzaminatora

Jeśli będziesz omijać dziury z zachowaniem wyżej wymienionych zasad, to z pewnością egzaminator nie będzie miał się do czego przyczepić. Staraj się jednak robić to w spokojny i płynny sposób. Możesz zapytać się instruktora w szkole jazdy, co on o tym sądzi. Z opiniami możesz zapoznać się również na stronach internetowych.

Omijanie dziur na drodze to kwestia sporna. Zdania na ten temat wśród kierowców i egzaminatorów są bardzo różne. Jeśli jednak zrobisz to w prawidłowy sposób, nie popełnisz żadnego wykroczenia. Tak więc wykonanie takiego manewru z zachowaniem zasad bezpieczeństwa na drodze nie powinno być motywem do oblania egzaminu na prawo jazdy.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z jakich usług warto korzystać w branży transportowej?
Z jakich usług warto korzystać w branży transportowej?
Transport i logistyka to dziedziny, w których nie jest wcale łatwo założyć własny biznes. Prowadzenie firmy transportowej może ułatwić korzystanie z dodatkowych usług dla przedsiębiorstw. Podpowiadamy, z czego warto skorzystać, by usprawnić transport.
Żarówki świateł mijania i drogowych – sprawdź wybór profesjonalistów
Żarówki świateł mijania i drogowych – sprawdź wybór profesjonalistów
Podczas jazdy bardzo duże znaczenie mają światła mijania (krótkie) i drogowe (długie).
Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?
Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?
Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Co ważne, OC przypisane jest do samochodu, a nie do kierowcy – a zatem posiadacz dwóch aut musi wykupić dwie polisy.
Ostatnie wpisy