Pytania na egzaminie teoretycznym, które mogą być pułapką!

Pytania na egzaminie teoretycznym, które mogą być pułapką!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zanim zostaniesz kierowcą samochodu osobowego, czekają na Ciebie dwa testy: teoretyczny i praktyczny. Dziś chcemy porozmawiać o teorii, bo podczas egzaminu mogą się pojawić podchwytliwe pytania, na które należy uważać.

Pojazd uprzywilejowany – pytanie pułapka!

Pojazd z niebieskimi sygnałami świetlnymi oraz sygnałami dźwiękowymi o zmiennym tonie, a więc dla wielu samochód uprzywilejowany. Czy takiemu autu należy ustąpić pierwszeństwa? Jak się okazuje: nie! Wydawać by się mogło, że to błędna odpowiedź, a jednak tak nie jest. Wszystko dlatego, że oprócz wymienionych wyżej sygnałów dźwiękowych i świetlnych pojazd uprzywilejowany musi również mieć włączone światła mijania lub drogowe. Co ważne, sytuacja ta nie występuje tylko i wyłącznie w przypadku pogotowia, policji czy straży pożarnej. Również Straż Graniczna, Służba Więzienna, Celna czy Inspekcja Transportu Drogowego posiadają pojazdy tego rodzaju, które należy przepuścić w opisanej sytuacji.

Czy przed krzyżem świętego Andrzeja należy się zatrzymać?

W przypadku dojazdu do przejazdu kolejowego, przy którym stoi krzyż świętego Andrzeja, nie zawsze należy się zatrzymać. Sam znak tego nie definiuje, a jedynie informuje nas o tym, czy przejazd jest jednotorowy, czy też wielotorowy. Jeśli jednak za krzyżem świętego Andrzeja znajduje się znak stop, zatrzymanie się jest konieczne. Oczywiście zawsze przed przejazdem kolejowym należy zachować ostrożność.

Samochód czy tramwaj – kto ma pierwszeństwo?

Dla wielu tramwaj ma pierwszeństwo na drodze bez względu na sytuację. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Na przykład w sytuacji, gdy kierowca wyjeżdża pojazdem torowym z pętli, włącza się do ruchu, a więc to on musi ustąpić pierwszeństwa pozostałym pojazdom. Jeżeli podjeżdżasz na skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną lub znakami mówiącymi o pierwszeństwie przejazdu, możesz jechać przed tramwajem (oczywiście musisz znać znaki i zasady sygnalizacji).

Szczególna ostrożność – kiedy musi być zachowana?

Czy szczególną ostrożność należy zachować zawsze? Według rozsądku dobrze jest być skupionym na jeździe bez względu na sytuację. Jednak w przepisach ruchu drogowego szczególna ostrożność nie oznacza tylko i wyłącznie uwagi na tym, co się robi w trakcie jazdy. Oczywiście istnieją sytuacje, gdy jest to wymagane, jednak pytanie na egzaminie brzmi: „Czy kierujący pojazdem od zmierzchu do świtu ma obowiązek stale zachowywać szczególną ostrożność?”. Odpowiedź brzmi: nie.

Poduszka powietrzna a pasy bezpieczeństwa

Na egzaminie teoretycznym nie zabraknie pytań specjalistycznych. Tutaj nie chodzi już więc o konkretne sytuacje drogowe, a wiele innych informacji, które na pewno przydadzą się kierowcy podczas podróżowania czy eksploatacji samochodu. Jedno z pytań dotyczy poduszek powietrznych oraz pasów bezpieczeństwa, a brzmi tak: „Czy poduszka powietrzna jest skuteczna, nawet kiedy pasy bezpieczeństwa nie są zapięte?”. Odpowiedź brzmi: nie. Wszystko dlatego, że tylko i wyłącznie zapięte pasy, sprawna poduszka oraz dobrze ustawiony zagłówek mogą maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie kolizji lub wypadku. Sama poduszka zmniejsza ryzyko zgonu podczas wypadku o około 30%. 

Znasz inne pytania podchwytliwe lub sprawiające trudność na egzaminie? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

Zdjęcie główne: Joshua Hoehne/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią firmę do przewozu osób na trasie Polska – Zachodnia Europa?
Jak wybrać odpowiednią firmę do przewozu osób na trasie Polska – Zachodnia Europa?
Wybór odpowiedniej firmy przewozowej dla podróży z Polski do Zachodniej Europy może być trudny. Nasz artykuł podpowie Ci, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć najczęstszych błędów.
Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?
Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?
Najczęstsze pułapki, w które wpadają leasingobiorcy, ubezpieczając samochód związane są z brakiem znajomości zasad ubezpieczeń i umów leasingowych.
Wideorejestrator samochodowy – dlaczego warto mieć go w swoim pojeździe?
Wideorejestrator samochodowy – dlaczego warto mieć go w swoim pojeździe?
Wartość posiadania wideorejestratora samochodowego jest niezaprzeczalna, a jego obecność może przynieść wiele korzyści dla kierowców.
Ostatnie wpisy